Klasa smartfona S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Samsung Galaxy S8 to jeden z najważniejszych smartfonów w historii koreańskiego koncernu. Ten model musi się spodobać klientom na całym globie i musi się dobrze sprzedać. Samsung za wszelką cenę pragnie udowodnić, że wpadka z baterią w Note7 to był tylko wypadek przy pracy. S8 ma być dowodem, że firma sprawnie poradziła sobie z kryzysem i stworzyła teraz kolejny produkt, który wyznacza trendy na rynku urządzeń mobilnych. Jednym z przykładów obrazujących jak ważny dla Samsunga jest Galaxy S8 jest długa lista gości zaproszonych na londyńską premierę. Polski oddział zaprosił tam około 50 dziennikarzy, blogerów i influencerów. To rekordowo duża grupa. Od razu po premierze do testów otrzymaliśmy Samsunga Galaxy S8 w wersji „+”, czyli tej droższej, z większym ekranem. Ttestowaliśmy to urządzenie ponad 2 tygodnie. Oto nasza opinia o tym smartfonie.
Nasze pierwsze wrażenia z Londynu znajdują się tutaj
Nasze pierwsze zdjęcia z kamery S8+ znajdują się tutaj
Nasze porównanie zdjęć z innymi flagowcami znajduje się tutaj
Nasze porównanie nagrań wideo znajduje się tutaj
Nasze porównanie całej serii Galaxy S znajduje się tutaj
Główne wady i zalety smartfona Samsung Galaxy S8+
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 6
Galaxy S8+ jest sprzedawany w naprawdę „wypasionym” zestawie. W pudełku znajdziemy słuchawki renomowanej firmy AKG z pilotem na kablu. Trochę brakuje im mięsistego basu, grają głównie tony średnie i wysokie. W pudełku z S8 jest także niewielka ładowarka z obsługą szybkiego ładowania oraz 2 przejściówki pozwalające na podłączenie starych łączy USB do nowego portu USB-C.
Design – ocena 6
Design S8+ zachwycił nawet zagorzałych fanów smartfonów iPhone. Telefon, a szczególnie jego przód z ekranem Infinity to arcydzieło. Brak ramek, brak widocznego przycisku home to nowości, które będą zapewne już niedługo skopiowane przez inne firmy. Projekt okupiony został niestety obniżeniem poziomu ergonomii korzystania z czytnika linii papilarnych. Jest on zlokalizowany w naprawdę słabym miejscu – z tyłu, bardzo wysoko i tuż przy obiektywie kamery. Gorzej się już nie da. Łatwiej będzie go używać w wersji z mniejszym ekranem.
Tył obudowy S8+ również może się podobać. Obiektyw aparatu został wreszcie całkowicie schowany wewnątrz obudowy. Tylna i przednia tafla szkła niestety mocno się „palcuje”.
Nowością jest dedykowany, fizyczny przycisk dostępu do asystenta Bixby.
Koreański flagowiec spełnia normę IP68, czyli można go moczyć przez pół godziny na głębokości 1.5 m. Telefon jest dostępny w pięciu kolorach obudowy - Midnight Black, Orchid Gray, Coral Blue, Arctic Silver oraz Maple Gold.
Wyświetlacz – ocena 6
Wyświetlacz S8+, Quad HD+ Super AMOLED, otrzymał do Samsunga specjalną markę „Infinity Display”. To wielki ekran 6.2 cala w nowych proporcjach 18.5 na 9. Ekran jest wygięty po obu stronach. Pozwoliło to na utrzymanie bocznych pasków znanych z wcześniejszych modeli w wersji EDGE. Nowe proporcje i brak ramek to trick, który pozwolił na zastosowanie tak dużej przekątnej, przy zachowaniu wygodnego uchwytu smartfonu w dłoni. Nie ma się jednak co oszukiwać – S8+ ma rozmiary iPhone 7 Plus, czyli jest to naprawdę duży smartfon. Fani małych urządzeń powinno od razu zainteresować się modelem S8. Natywna rozdzielczość wyświetlacza to 2960x1440 pikesli (529ppi), ale domyślnie Samsung obniża ją „sztucznie” do FULL HD+. Sami możemy ją jeszcze bardziej obniżyć do rozdzielczości HD+, czyli 1480x720 pikseli. To zabieg pozwalający na uzyskanie większej wydajności smartfona przy mniejszych potrzebach na energię.
Kolory ekranu możemy regulować w czterech trybach. Wieczorem możemy wyłączyć kolor niebieski.
AOD (Always On Display) to rozwiązanie znane już z Note 7. Na wygaszonym ekranie S8+ wyświetla zegarek, kalendarz, zdjęcia, powiadomienia, informacje o odtwarzanej muzyce itp. Do AOD możemy przypinać także w prosty sposób wybrane informacje poprzez funkcję „share via”.
Ciekawostką znaną z poprzednich wersji EDGE są paski/aplikacje uruchamiane z krawędzi wyświetlacza. Paski te zostały dopracowane i naprawdę wygodnie się z nich korzysta. W S8 do dyspozycji są kontakty, skróty do aplikacji, kalendarz, linijka, pogoda, schowek oraz kilka innych, naprawdę przydatnych pasków.
Sporą nowością jest „zaszycie” w ekranie przycisku HOME. Działa on świetnie, choć brakuje w nim czytnika linii papilarnych.
Wyświetlacz w S8+ to obecnie najlepszy ekran jaki możemy spotkać w smartfonie. Jest pozbawiony wad, choć oczywiście zdarzają się osoby, które są „przerażone” jego rozmiarami. Część osób krytykuje też nowe proporcje, ale S8 wraz z LG G6 wyznacza pewny trend w designie. Takie proporcje to przede wszystkim dużo mniej przewijania stron internetowych i portali społecznościowych. Ma to także ułatwiać multitasking, ale z tej usługi korzysta raczej niewielu użytkowników smartfonów.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
W naszym testowym smartfonie - SM-G955F - pracował procesor Samsung Exynos 8895 (Octa-core (2.35GHz Quad + 1.9GHz Quad) zbudowany w technologii 10nm z układem Mali-G71 MP20. Chipset zapewnia S8+ pozycję numer 1 w benchmarku AnTuTu dla urządzeń z systemem Android (telefon przekroczył 172 tys. punktów). Nieznacznie wyprzedza go tylko nowy iPhone. Oprócz procesora za dobrą wydajność odpowiada także pamięć: 4GB RAM (LPDDR4) i 64GB (UFS 2.1). Pamięć można rozszerzyć kartą 256 GB.
To jednak nie wszystko. Najnowsze Samsungi to także najszybsze LTE kategorii 16 (prędkość pobierania do 1 Gbits) oraz najnowszy Bluetooth v 5.0 (LE do 2Mbps). Bluetooth 5.0 obsługuje funkcję Dual Audio, czyli można bezprzewodowo odtwarzać muzykę na dwóch urządzeniach jednocześnie np. na słuchawkach i głośniku.
WLAN w Samsungu to również najnowsze standardy i największe szybkości: Wi-Fi ac (2.4/5GHz) z obsługą VHT80, MU-MIMO, 1024QAM.
W S8+ znajdziemy także naprawdę długą listę czujników: akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas, barometr, czujnik RGB, czujnik Halla, pulsometr, czujnik tęczówki, czujnik ciśnienia.
Za ustalanie naszej pozycji na mapie odpowiadają 4 systemy nawigacji satelitarnej: amerykański GPS, europejski Galileo, rosyjski Glonass i chiński BeiDou.
Gdy chcemy podłączyć nasz smartfon do telewizora to bezprzewodowo możemy to zrobić poprzez aplikację Smart View z wykorzystaniem Miracast (1080p/30 fps). Jeśli chodzi o połączenie kablowe to musimy wyposażyć się w kabel „DisplayPort over USB type-C” (4K/60 fps).
Pełne dane techniczne smartfonu Samsung Galaxy S8+ znajdują się tutaj
Porównanie całej serii Galaxy S znajduje się tutaj
System – ocena 6
W naszym Galaxy S8+ zainstalowany był najnowszy Android 7.0 oraz nakładka Samsung Experience 8.1. Nakładka całkowicie zmienia interfejs Androida, ale nie sprawia, że system działa mniej płynnie. Cały telefon działa znakomicie szybko.
Samsung Experience oferuje użytkownikowi m.in.:
Bezpieczeństwo – ocena 3 i 6
S8+ może być zabezpieczony kodem, skanerem tęczówki, czytnikiem linii papilarnych lub systemem rozpoznawania twarzy. Niestety okazuje się, że żadne z tych rozwiązań (oprócz kodu lub PIN-u) nie jest idealne. Skaner tęczówki działa dosyć wolno, rozpoznawanie twarzy również, a dodatkowo nie jest to bardzo bezpieczna technologia. Czytnik linii papilarnych został zlokalizowany za wysoko i z tyłu obudowy, co również nie ułatwia jego używania.
Samsung Galaxy S8+ to także innego typu zabezpieczenia, które są już bardziej dojrzałe i udane:
Ekosystem – ocena 6
Tzw. ekosystem to coś co wyróżnia serię Galaxy S. W przypadku koreańskiego producenta smartfon to tylko główny element układu. Nowa seria Galaxy S8 może współpracować z goglami wirtualnej rzeczywistości Gear VR z kontrolerem, z nową kamerą Gear 360 oraz przede wszystkim ze stacją dokującą Samsung DeX.
Gear 360 potrafi nagrywać sekwencje wideo w jakości 4K i w 360 stopniach, a także wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 15 megapikseli. Z DeX korzystaliśmy zaledwie parę minut, ale wydaje się, że nie będzie to bardzo popularnych gadżet i raczej smartfon nie zastąpi nam laptopa. Sam DeX działa w miarę sprawnie, ale nie należy zapominać, że oprócz przystawki i smartfona musimy mieć do dyspozycji także monitor, klawiaturę i myszkę. Na razie lekki laptop deklasuje takie patenty.
Nie należy zapominać, że Samsung to także pełne portfolio „zwykłych” akcesoriów - etui, power banki, ładowarki samochodowe i biurkowe.
Kamera – ocena 6
Z naszego prostego porównania zdjęć wynika, że Samsung Galaxy S8+ robi obecnie najlepsze zdjęcia wśród wszystkich smartfonów dostępnych na rynku. Różnica jest widoczna wyraźniej, gdy powiększymy zdjęcia do 100%. Wówczas bez problemu zauważymy, że zdjęcia z S8 są najbardziej szczegółowe i mają najmniej szumu. Taką jakość oferuje główna kamera Dual Pixel 12MP AF z OIS (Optical Image Stabilization) i jasnością obiektywu F1.7. Wielkość piksela to 1.4µm, a wielkość sensora to 1/2.55". To podobno ta sama kamera, co w modelu S7, ale ze zmienionym oprogramowaniem. Główne zalety kamery S8+ to piękne rozmazywanie tła (bokeh), tryb PRO, zapis zdjęć w formacie RAW, a także naprawdę szybkie uruchamianie aplikacji przez przycisk Power.
Jeśli chodzi o nagrania wideo to S8+ również jest aktualnym liderem. Kamera oferuje tam cztery główne tryby nagrań:
Obraz jest świetnie stablizowany poprzez system VDIS (Video Digital Image Stabilization). Filmy są szczegółowe i mają piękne kolory.
Przednia kamera ma matrycę 8 megapikseli, system auto focus, obiektyw F1.7, piksel 1.22µm oraz sensor o wielkości 1/3.6". Dla fanów jest dostępny tryb Wide selfie.
Nasze pierwsze zdjęcia z kamery S8+ znajdują się tutaj
Nasze porównanie zdjęć z innymi flagowcami znajduje się tutaj
Nasze porównanie nagrań wideo znajduje się tutaj
Przykłady zdjęć:
Przykład nagrania wideo 4K
Bateria – ocena 6
Bateria w S8+ ma pojemność 3500 mAh. Mniejszy model ma baterię 3000 mAh. Nie są to rekordowe pojemności, ale w przypadku S8+ 3500 mAh pozwala na 1.5 doby intensywnego korzystania ze smartfona. To bardzo dobry wynik porównywalny z iPhone 7 Plus, który ma najlepszą baterię na rynku. Gdy zaczniemy oszczędzać baterię to oczywiście czasy powinny znacznie się wydłużyć. Po pierwsze możemy wyłączyć funkcję AOD, pod drugie obniżyć rozdzielczość i jasność wyświetlacza. W telefonie regulujemy także wydajność w 4 trybach: optymalny, gry, rozrywka i najwyższa wydajność. W razie konieczności możemy także włączyć jeden z dwóch trybów oszczędzania energii: MID i MAX.
Ładowarka z zestawu obsługuje szybkie ładowanie prądem 9V-1.67A lub 5V-2A. Sam telefon obsługuje szybkie ładowanie w wersji bezprzewodowej w standardach WPC (Wireless Power Consortium) oraz PMA (Power Matters Alliance). Jako dodatkowe akcesorium można już samodzielnie dokupić specjalną bezprzewodową ładowarkę.
Podsumowanie
Samsung Galaxy S8 oraz S8+ będą bez wątpienia najmocniejszymi graczami na tegorocznym rynku smartfonów z Androidem. Głównymi konkurentami koreańskich flagowców będą Huawei P10 - dużo tańszy i również wsparty dużymi budżetami marketingowymi i LG G6 – z podobnym ekranem bez ramek, w podobnej cenie, ale prawie bez wsparcia marketingu. Trzecim i najpoważniejszym rywalem będzie iPhone.
Samsung planuje sprzedać bardzo dużo smartfonów Galaxy S8, bo po prostu na tych droższych urządzeniach zarabia się prawdziwe pieniądze. Nasz „biedny” rynek również się zmienia i już model S7, równie drogi, cieszył się podobno bardzo dużym zainteresowaniem polskich klientów. To dobrze rokuje dla S8, na którego „ssanie” fanów jest bardzo wyraźne. Głośnej premierze, co jest paradoksem, pomogło wycofanie z rynku Note 7. To automatycznie wykluczyło bratobójczą walkę w stajni Samsunga.
S8+ to niesamowity ekran, najlepsza jakość zdjęć i filmów, najnowszy Android z udaną nakładką. Wadą jest oczywiście wysoka cena oraz niefortunnie umieszczony skaner linii papilarnych. Gdy S8+ jest za duży, to oczywiście lepszym wyborem będzie wersja S8 z ekranem 5.8 cala.
Dla kogo jest Samsung Galaxy S8+:
Dla kogo nie jest Samsung Galaxy S8+:
Samsung Galaxy S8+ versus iPhone 7 Plus
Samsung Galaxy S8+ versus Huawei P10
Samsung Galaxy S8+ versus LG G6