To PLAY może być pierwszy z 5G w Polsce

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Może się okazać, że pierwszym operatorem, który wprowadzi w Polsce rozwiązania, które będzie można zakwalifikować jako 5G, będzie PLAY.

Fioletowy operator podczas publikacji swoich ostatnich wyników finansowych za IV kw. 2017 r. zapowiedział wprowadzenie rozwiązania Air Fiber. Rzecznik prasowy tej sieci, Marcin Gruszka, tłumaczył nam wówczas, że jest to wyłącznie wewnętrzna nazwa projektu NET BOX, który jest już komercyjnie dostępny i wykorzystuje LTE.

Play w prezentacji zaznaczył jednak, że Air Fiber to nowy projekt, który wymaga kolejnego etapu rozbudowy sieci. Dodatkowo operator zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej oferty telewizyjnej Play Now TV już przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Te dwa strategiczne zapisy w prezentacji miały zapewne uspokoić inwestorów, którzy mogą mieć wątpliwości, co do bardzo jasno określonej strategii Play wykluczającej inwestycje w rozwiązania stacjonarne i skupienie się wyłącznie na rozwiązaniach typu "wireless". Pozostali gracze na rynku deklarują wiarę w przyszłość rozwiązań konwergentnych - stawiają na miks światłowodu i rozwiązań mobilnych.

Może się więc okazać, że P4 chce zakupić od jednego z dostawców sprzęt pozwalający na świadczenie usług typu 5G for fix i wykorzystać do tego częstotliwości z zakresu 3.7 GHz.

Jest to blok, który ma być jednym z głównych zakresów wykorzystywanych w sieciach 5G. Rozwiązania z zakresu fixed-wireless broadband (z "rodziny" 5G) są już oferowane przez amerykańskich operatorów.

Play podaje, że "targetem" dla rozwiązań Air Fiber ma być aż 40-50% polskich gospodarstw domowych. Na razie nie wiadomo jednak, ile czasu PLAY będzie potrzebował na uruchomienie nowych rozwiązań. W prezentacji wynikowej jest podany szeroki zakres 2018-2020. Im szybciej to zrobi, tym większy problem ze sprzedażą swoich drogich w budowie światłowodów, będą mieli Orange, T-Mobile i Grupa CP. Może się okazać, że ci dwaj ostatni operatorzy będą chcieli również szybko wdrożyć tego typu rozwiązania, co w wyniku skomplikuje plany Play.

Swoje plany budowy sieci 5G wczoraj potwierdził oficjalnie polski Orange. Szczegóły planu Orange 5G są dostępne tutaj. Pomarańczowy operator ma jednak poważny problem, bo nie dysponuje odpowiednim zakresem częstotliwości, które uznał za kluczowe dla rozwoju pierwszego etapu 5G. Brak częstotliwości może być także jedną z przyczyn tego, że Grupa Orange będzie prowadziła testy 5G najpierw we Francji i Rumunii, a nie w naszym kraju.

Prezentacja wynikowa PLAY znajduje się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: