Alcatel i Lucent łączą się - oficjalny komunikat prasowy

Newsy
Żródło: Alcatel
Opinie: 4

Alcatel i Lucent Technologies podjęły decyzję o połączeniu – powstaje jeden z największych na świecie dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych

  • Firma, która powstanie w wyniku fuzji, będzie miała mocne podstawy finansowe i przychody w wysokości około 21 mld euro (25 mld USD) – szacując w oparciu o wyniki za rok kalendarzowy 2005

  • Stwarza nowe możliwości rozwoju biznesu, a potencjalne obniżenie kosztów w skali roku, wynikające z synergii, ocenia na około 1,4 mld euro (1,7 mld USD) w ciągu trzech lat.

  • Firma będzie światowym liderem w dziedzinie konwergencji, z najbardziej kompleksową w branży ofertą w zakresie rozwiązań bezprzewodowych, przewodowych i usług.

  • Będzie dysponowała największym zapleczem badawczo-rozwojowym w sektorze telekomunikacyjnym.

  • Serge Tchuruk będzie pełnił funkcję no-executive chairman, a Patricia Russo obejmie stanowisko CEO w centrali w Paryżu; przedstawiciele obu firm po równo reprezentowani będą w zarządzie.

Alcatel i Lucent Technologies ogłosiły, że zawarły ostateczne porozumienie o połączeniu obu firm, w wyniku którego powstanie pierwszy w pełni globalny dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych posiadający najbardziej kompleksową w branży ofertę rozwiązań bezprzewodowych, przewodowych i usług. Głównym celem fuzji jest osiągnięcie znaczącego wzrostu przychodów i zysków z rynku sieci, usług i aplikacji następnej generacji, przy wykorzystaniu w dużej skali efektu synergii. Większa skala, zakres działania i globalny potencjał połączonej firmy wpłyną na wzrost długoterminowej wartości spółki dla akcjonariuszy, klientów i pracowników. Transakcja, która została zaaprobowana przez board of directors obu firm, zakłada wykorzystanie uzupełniających się mocnych stron każdej z firm i stworzenie dostawcy, który będzie światowym liderem w procesie transformacji bezprzewodowych, przewodowych i konwergentnych sieci następnej generacji.

Strategiczne dopasowanie – powstaje światowy lider w dziedzinie sieci i usług następnej generacji

"Fuzja między dwoma doświadczonymi i dobrze postrzeganymi na rynku globalnymi dostawcami rozwiązań telekomunikacyjnych o uzupełniających się możliwościach, doprowadzi do powstania światowego lidera w dziedzinie konwergencji" – powiedział Serge Tchuruk, chairman i CEO, który będzie pełnił funkcję chairman nowej firmy. "Połączone spółki będą posiadały globalną skalę działalności, bezdyskusyjnie najsilniejszą pozycję w obszarach, które definiują kierunki rozwoju sieci następnej generacji. Mogą się także pochwalić największym potencjałem naukowo-badawczym nastawionym na pracę na rzecz telekomunikacji i będą zatrudniały największy i najbardziej doświadczony w branży zespół odpowiedzialny za świadczenie usług w skali globalnej. Połączenie zwiększy także wartość nowego podmiotu dla akcjonariuszy obu firm, którzy skorzystają na posiadaniu walorów najbardziej dynamicznego i globalnego gracza w branży telekomunikacyjnej."

Patricia Russo, chairman i CEO Lucenta, która obejmie funkcję CEO połączonych firm, powiedziała: "Strategiczny i logiczny aspekt tej transakcji jest naprawdę przekonujący. W branży telekomunikacyjnej rozpoczyna się proces transformacji technologii, aplikacji i usług – transformacji, która ma umożliwić oferowanie usług konwergentnych w sieciach operatorów, przedsiębiorstw i przy wykorzystaniu szerokiej gamy urządzeń końcowych. Ta perspektywa stawia przed nową firmą ogromne możliwości szybszego wzrostu. Fuzja stworzy nowego gracza na rynku, z najbogatszym portfolio produktowym, które umożliwi oferowanie znaczących korzyści klientom, akcjonariuszom i pracownikom".

Ogólna charakterystyka strategicznego połączenia

Wartość rynkowa połączonej firmy, której nazwa zostanie ustalona w późniejszym terminie, będzie wynosić łącznie około 30 mld euro (36 mld USD), szacując na podstawie kursów zamknięcia z piątku 31 marca. Szacując na podstawie wyników sprzedaży za rok 2005, przychody połączonej firmy wynosić będą około 21 mld euro (25 mld USD), a pochodzić będą, prawie w równych częściach, z Ameryki Północnej, Europy i z reszty świata. Na dzień 31 grudnia 2005 roku łączna wysokość zatrudnienia w obu firmach wynosiła 88 tysięcy osób.

Połączona firma będzie miała:

  • Solidną bazę finansową oraz osiągnie w skali roku obniżenie kosztów, wynikające z synergii, w wysokości około 1,4 mld euro (1,7 mld USD) w ciągu trzech kolejnych lat, a większa część tych oszczędności spodziewana jest w okresie dwóch pierwszych lat.

  • Największą w branży i najbardziej doświadczoną organizację odpowiedzialną za świadczenie usług w skali globalnej oraz wsparcie techniczne.

  • Wiodącą pozycję w dziedzinie rozwiązań telekomunikacyjnych z najbogatszym portfolio w zakresie systemów bezprzewodowych i przewodowych.

  • Historię bliskiej i wieloletniej współpracy praktycznie z każdym większym operatorem na świecie.

  • Rosnącą pozycję w zakresie zaawansowanych technologii dla przedsiębiorstw i rynków, w tym aplikacje zapewniające bezpieczeństwo i niezawodność operacji o znaczeniu krytycznym.

  • Najbardziej rozbudowane w branży zaplecze badawczo-rozwojowe zatrudniające 26100 inżynierów i naukowców na całym świecie, w którego skład wejdą Laboratoria Bella.

  • Doświadczone międzynarodowe kierownictwo, dzielące wspólną wizję rozwoju firmy i legitymujące się doświadczeniem i sukcesami w branży.

  • Rozszerzony globalny zasięg i zróżnicowaną bazę klientów oraz pracowników w ponad 130 krajach.

Zakłada się, że osiągnięcie oszczędności wynikających z synergii nastąpi w ciągu trzech lat od sfinalizowania porozumienia, przy czym oszczędności będą wynikały z kilku źródeł, takich jak konsolidacja funkcji wspierających sprzedaż, optymalizacja łańcucha dostaw i struktury zakupów, wykorzystanie większej skali działania działów R&D i usług oraz łączna redukcja zatrudnienia na całym świecie o około 10%. Fuzja pociągnie za sobą także około 1,4 mld euro (1,7 mld USD) nowych kosztów restrukturyzacyjnych, z których zdecydowana większość zostanie zaksięgowana w pierwszym roku działalności nowej firmy. Główna część restrukturyzacji powinna zakończyć się w ciągu 24 miesięcy od zamknięcia transakcji. Zakłada się, że transakcja, po uwzględnieniu efektów synergii, spowoduje wzrost dochodów w przeliczeniu na akcję w pierwszym roku po sfinalizowaniu transakcji, wyłączając koszty restrukturyzacyjne i amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych.

Firma zarządzana globalnie

Połączona firma będzie zarządzana przez zespół, którego skład odzwierciedla wzajemną równowagę obu organizacji, przy uwzględnieniu najbardziej uzdolnionych pracowników każdej z organizacji i wielokulturowości ich personelu. Niezwłocznie po zamknięciu transakcji powstanie Management Committee, którego zadaniem będzie utrzymanie ciągłości zarządzania obu firm. Pracami Management Committee będzie kierowała Patricia Russo –CEO, a w jego skład wejdą także Mike Quigley - COO, Frank D'Amelio – Senior EVP, który będzie nadzorował proces integracji i działalność operacyjną firmy, Jean-Pascal Beaufret - CFO, Etienne Fouques - EVP odpowiedzialny za strategię dla krajów rozwijających się i Claire Pedini, - Senior VP, Dyrektor ds. Zarządzania Kadrami. Dodatkowe informacje o nominacjach i zmianach organizacyjnych będą podane w terminie późniejszym.

W okresie między podpisaniem porozumienia i jego zamknięciem Serge Tchuruk i Patricia Russo będą nadzorowali zespół integracyjny, który zostanie powołany wkrótce, a którego zadaniem będzie zapewnienie, że synergie wynikające z połączenia będą mogły być realizowane natychmiast po zamknięciu transakcji.

Ogólny opis transakcji

Zgodnie z warunkami zawartego porozumienia, akcjonariusze Lucenta, za każdą zwykłą akcję Lucenta znajdującą się w ich posiadaniu, otrzymają 0,1952 akcji ADS (American Depositary Share) odpowiadającej zwykłym akcjom Alcatela (jako połączonej firmy). Po zamknięciu transakcji akcjonariusze Alcatela będą posiadali około 60% akcji połączonej firmy, a akcjonariusze Lucenta - około 40%. Zwykłe akcje połączonej firmy będą w obrocie na giełdzie Euronext w Paryżu, akcje ADS reprezentujące zwykłe akcje będą w obrocie na giełdzie nowojorskiej (New Your Stock Exchange).

Nowa firma będzie miała siedzibę we Francji, a jej centrala zostanie ulokowana w Paryżu. Działalność firmy w Ameryce Północnej zarządzana będzie z New Jersey w USA, gdzie w dalszym ciągu będzie się znajdowała siedziba główna Laboratoriów Bella. Board of directors połączonej firmy będzie się składała z 14 członków – będących w równych częściach reprezentantami obu firm, włączając w to Serge'a Tchuruka i Patricię Russo, oraz po 5 obecnych dyrektorów Alcatela i Lucenta. W board of directors znajdzie się również 2 nowych niezależnych dyrektorów z Europy, których kandydatury zostaną wspólnie uzgodnione w późniejszym terminie.

Połączona firma zamierza stworzyć spółkę zależną działającą na rynku amerykańskim, której zadaniem będzie obsługa niektórych kontraktów z agencjami rządowymi USA. Spółka ta będzie zarządzana przez zarząd złożony z 3 niezależnych obywateli amerykańskich, zaakceptowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju struktury tworzy się rutynowo w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wybranych programów rządowych w przypadku fuzji, w które zaangażowane są firmy spoza Stanów Zjednoczonych.

Firma powstała w wyniku fuzji pozostanie partnerem Thalesa i jego kluczowym udziałowcem, obok państwa francuskiego. Dyrektorzy nominowani do zarządu Thalesa przez nową firmę, będą obywatelami Unii Europejskiej. Serge Tchuruk, albo francuski dyrektor bądź francuski przedstawiciel kierownictwa połączonej firmy, będzie nadzorował kontakty z Thalesem. Zarząd Alcatela podtrzymuje decyzję o kontynuacji negocjacji z Thalesem na temat zacieśnienia współpracy na drodze wprowadzenia pewnych aktywów oraz zwiększenia udziałów w Thalesie.

Fuzja jest przedmiotem analizy ze strony urzędów regulacyjnych i rządu Stanów Zjednoczonych, Europy oraz wszędzie tam, gdzie jest to wymagane. Muszą na nią wyrazić zgodę akcjonariusze obu firm, spełnione także muszą być warunki zwyczajowe bądź wynikające ze szczegółowych przepisów prawa. Spodziewany termin zakończenia transakcji to 6 do 12 miesięcy. Do momentu zakończenia fuzji każda z firm będzie prowadziła niezależną działalność.

Zobowiązania w stosunku do klientów i akcjonariuszy

"Nasi klienci skorzystają na tym, że powstanie partner o odpowiedniej skali i z zakresem działalności niezbędnym do projektowania, budowy i zarządzania sieciami konwergentnymi, które umożliwiają świadczenie najbardziej zaawansowanych usług na rynku – z naciskiem na doskonałą realizację, na innowacyjność i usługi dla klientów" - powiedziała Patricia Russo. "Serge i ja wraz z zespołem zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najlepiej wykorzystać mocne strony i wiedzę techniczną każdej z firm i umożliwić nowej firmie osiągnięcie sukcesu, dalszy wzrost i dodatkowe przychody z sieci i usług nowej generacji."

"Jesteśmy zdecydowani, aby po zamknięciu transakcji podjąć zdecydowane działania i szybko połączyć naszą działalność operacyjną i zintegrować kultury korporacyjne, aby zapewnić sobie możliwość wykorzystania wszystkich zalet wynikających z fuzji z pożytkiem dla naszych klientów, akcjonariuszy i pracowników," – powiedział Serge Tchuruk. "Podzielamy wizję kierunku, w którym zmierza rozwój sieci, przywiązujemy to samo znaczenie do obsługi klienta na światowym poziomie oraz do profesjonalnego, zmotywowanego, działającego w skali globalnej personelu. Jesteśmy pod silnym wrażeniem faktu, że stoi przed nami niebywała możliwość wspólnego wyznaczenia kursu ku tej przyszłości".

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    hmmm pisze: 2006-04-05 13:43
    moim zdaniem ta fuzja to polaczenie francuskiej popeliny z amerykanska innowacyjnoscia wyjdzie cos posredniego i tym samym labolatorium bell ktore ma tyle patentow ze nawet francuzi o tym nie snili przylozy reke do wzrostu wartosci wielkiego g.... jakim jest alcatel. Alcatel ma takie dobre wyniki bo "rozwija" sieci firm monopolistow jak Tepsa czy france telecom, i inne gdzie nie liczy sie konkurencja tylko uklady i ustawiane przetargi. pozdro dla sprytnych francuzow
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-04-05 16:08
    *hmmm, niestety masz rację... Niestety bo Lucent to była dobra firma...
    0
  • Users Avatars Mini
    Major Bień pisze: 2006-04-05 17:19
    Korporacja,konsolidacja,globalizacja. Trudne słowa.
    0
  • Users Avatars Mini
    scaut pisze: 2006-04-05 19:42
    Firma będzie światowym liderem w dziedzinie konwergencji, z najbardziej kompleksową w branży ofertą w zakresie rozwiązań bezprzewodowych, przewodowych i usług. Będzie dysponowała największym zapleczem badawczo-rozwojowym w sektorze telekomunikacyjnym. mocne slowa !!!!! ale tez cos czuje ze nie bedzie z tego nic szczegolnego lae mozeeeeeeeee orzyjemny zobaczymy :-) jka siemens sie polaczyl z benq i narazie nie tak zle :-) 6 telefonow wporadzili nowych i kazdy inny :-) nawet smartphona !
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: