Bezprzewodowa wioska

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 13

Wireless Village, szybko rozwijająca się inicjatywa na rzecz rozwoju IMPS (Instant Messaging and Presence Services - usługi natychmiastowej komunikacji i obecności) w sieciach komórkowych, publikuje pierwsze specyfikacje i pomyślnie przeprowadza demonstrację ich praktycznego wykorzystania.
Wireless Village, inicjatywa sponsorowana przez firmy Ericsson, Motorola, Nokia i ponad 100 innych zwolenników, ogłosiła 13 lutego w Londynie, oddanie do użytku specyfikacji Wireless Village, wersja 1.0, która zapewni kompatybilność usług IMPS w sieciach komórkowych.
Specyfikacje Wireless Village 1.0 to potężny katalizator promujący powszechne współdziałanie pomiędzy usługami IMPS w sieciach bezprzewodowych i kablowych. Oprócz samej specyfikacji, inicjatywa Wireless Village zademonstrowała współdziałanie różnych funkcji i systemów w oparciu o protokoły Wireless Village 1.0, wykorzystujących do tego telefony komórkowe, komputery przenośne i stacjonarne oraz serwery opracowane przez sponsorów i zwolenników Wireless Village.
Produkty i usługi zgodne ze specyfikacją Wireless Village zaoferują konsumentom swobodę korzystania z sieci komórkowych poprzez udostępnienie kompatybilnych, rozbudowanych funkcji IMPS w urządzeniach bezprzewodowych. Zwykli użytkownicy i konsumenci profesjonalni będą mogli, w dowolnym miejscu i czasie, korzystając z terminali komórkowych, przeglądać informacje o obecności w sieci, rozpowszechniać różne materiały, natychmiast przesyłać wiadomości z treściami multimedialnymi oraz uczestniczyć w czatach. Informacje o obecności zdecydowanie zwiększają użyteczność natychmiastowego przesyłania komunikatów, gdyż umożliwiają one śledzenie obecności w sieci i dostępność przyjaciół użytkownika lub jego partnerów w czacie.
Dzięki zastosowaniu niezależnych od nośnika protokołów aplikacji i takich systemów jak SMS, WAP i HTTP, będą mogły ze sobą współpracować telefony komórkowe, komputery przenośne oraz aplikacje stacjonarne, niezależnie od zastosowanej platformy i producenta. Dzięki tym otwartym specyfikacjom producenci urządzeń, firmy programistyczne oraz operatorzy sieci bezprzewodowych i portali będą mogli już na początku roku 2002 wprowadzić komercyjne produkty i usługi zgodne ze standardem Wireless Village.
"Inicjatywa Wireless Village jest dumna z wprowadzenia tej niezwykle atrakcyjnej technologii, opierającej się na otwartych standardach i udostępniającej kompletny pakiet kompatybilnych funkcji, dostępnych na terminalach komórkowych, w komputerach stacjonarnych i w infrastrukturze serwerów. W miarę postępującego na wszystkich rynkach rozwoju bogatych w treści usług takich jak MMS, specyfikacje Wireless Village znacząco przyczynią się do przyjęcia przez masowy rynek usług komunikacji komórkowej przy użyciu natychmiastowych komunikatów i usług opartych na informacji o obecności w sieci. Cała branża odniesie duże korzyści z sukcesu inicjatywy Wireless Village", powiedział Frank Dawson, prezes inicjatywy Wireless Village.
"Po 10 miesiącach ciężkiej pracy inicjatywa Wireless Village dostarczyła zgodnie z planem specyfikację 1.0. Firma Ericsson zademonstrowała swą czołową rolę w pracach nad kolejną generacją rozwiązań IMPS, opartych na specyfikacjach Wireless Village. Ściśle współpracując z SonyEricsson przygotujemy nowe aplikacje i usługi przeznaczone dla sieci 2G, 2.5G i 3G", powiedział Jan Lindgren, wiceprezes Ericsson Internet Applications.
"Ta specyfikacja daje nam możliwość zaoferowania klientom tego, czego pragną - kompatybilności i możliwości współdziałania", powiedział Mike Bordelon, wiceprezes i dyrektor naczelny Motorola Internet Software and Content Group. "Motorola jest mistrzem otwartych standardów służących wprowadzaniu na rynek bezprzewodowych usług komputerowych, gdyż otwarte standardy owocują technologiami łatwymi i przyjemnymi w użytkowaniu dla konsumentów. Usługi IMPS to wspaniały przykład tego, w jaki sposób nasza branża potrafi uprościć komunikację."
"Wprowadzenie specyfikacji Wireless Village to ważny krok, tworzący dla firmy Nokia dobry fundament pod budowę najlepszych rozwiązań IMPS dla środowiska 3G. Specyfikacje te są również atrakcyjną ofertą dla operatorów, gdyż przyczyniają się do tworzenia kompatybilnych na skalę globalną, łatwych w użyciu usług bezprzewodowego Internetu, realizowanych w oparciu o różnorodne serwery i terminale", powiedział Jouko Häyrynen, wiceprezes Forum Nokia.

O inicjatywie Wireless Village
Mobile Instant Messaging and Presence (IMPS) Initiative, czyli inicjatywa Wireless Village, została założona przez firmy Ericsson, Motorola i Nokia w kwietniu 2001 r. w celu zdefiniowania i wypromowania pakietu uniwersalnych specyfikacji usług IMPS realizowanych w sieciach komórkowych. Specyfikacje te będą służyć do wymiany wiadomości i informacji o obecności pomiędzy urządzeniami komórkowymi, usługami bezprzewodowymi i internetowymi usługami natychmiastowego powiadamiania, przy zachowaniu pełnej kompatybilności pomiędzy nimi i przy wykorzystaniu istniejących już rozwiązań internetowych. Dzięki swym zwolennikom inicjatywa Wireless Village tworzy niezwykłą społeczność użytkowników, operatorów sieci komórkowych i globalnych partnerów w interesach, działających w sferze łączącej Internet i łączność komórkową. IEEE Industry Standards and Technology Organization (organizacja IEEE-ISTO) zapewnia bieżącą pomoc administracyjną inicjatywie Wireless Village. Nowi członkowie mają możliwość wyrażenia swej opinii o specyfikacji i wniesienia swego wkładu do jej rozwoju, a także mogą uczestniczyć w pokazach współdziałania i kompatybilności urządzeń oraz brać udział w kwartalnych zebraniach zarządu.

Opinie:

Opinie archiwalne (13):

Komentuj

Komentarze / 13

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  pszczesniak pisze: 2002-02-15 15:54
  Nareszcie cos robia razem.
  0
 • Users Avatars Mini
  ^_M pisze: 2002-02-15 16:12
  Ciekawe czy to bedzie znowu nowinka ktora szybciej zniknie nisz sie pojawi.
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-02-15 16:15
  To się czyta jak bajkę:Specyfikacje te będą służyć do wymiany wiadomości i informacji o obecności pomiędzy urządzeniami komórkowymi, usługami bezprzewodowymi i internetowymi usługami natychmiastowego powiadamiania, przy zachowaniu pełnej kompatybilności pomiędzy nimi i przy wykorzystaniu istniejących już rozwiązań internetowych,a my martwimy się,gdy sms nie przychodzi na czas wysłany z bramki internetowej.
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-02-15 16:41
  tak bedzie??? kiedy???
  0
 • Users Avatars Mini
  daz pisze: 2002-02-15 16:41
  Moim zdaniem ten pomysl sie nie przyjmie. DaZ
  0
 • Users Avatars Mini
  smarcik pisze: 2002-02-15 17:58
  i bede siedzial w domu i nigdzie nie bede wychodzil? tak?
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2002-02-15 18:41
  Proszę, centrum technologii nowej ery w większym, międzynarodowym wydaniu :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-02-16 11:09
  Wychodzi na to ze jest to nic innego jak reklama trzech producentow, za naprawde potezne pieniadze!
  0
 • Users Avatars Mini
  mwk pisze: 2002-02-16 13:36
  Moze co z tego wreszcie bedzie...?
  0
 • Users Avatars Mini
  piasek pisze: 2002-02-16 13:37
  jak widze to G2, G2,5 G3. to już wiem że szybko nic z tego niebędzie Ciekawe czy to G już ktoś zarejestrował jako znaki towarowe:))
  0
 • Users Avatars Mini
  gawrosz pisze: 2002-02-18 10:10
  Nie wiem jak tam innym ale mi najbardziej podoba się ten fragment o możliwości śledzenia obecności w sieci i dostępności przyjaciół użytkownika lub jego partnerów... Zaczynam tutaj widzieć spore możliwości... Taka mała wersja totalnej inwigilacji a'la Big Brother. Wstajesz z rana włączasz aparaturę a tu info od szefa: "Skoro już wstałeś to bierz d...e w troki i jazda do biura..." A gdzie tu prywatność...
  0
 • Users Avatars Mini
  milmedyk pisze: 2002-02-18 19:55
  Chce się powiedzieć: co to będzie, co to będzie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-02-19 08:57
  Tylko ze jak zwukle polske spotka takie udogodnienie na samym koncu, gdy juz wszystkim sie znudzi, ale lepiej pozno niz wcale!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: