Dziesięciu operatorów będzie budowało sieć dla wschodnich województw

Newsy
Żródło: MRR
Opinie: 3

Wiceminister rozwoju regionalnego, marszałkowie z 5 województw Polski Wschodniej (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego) oraz przedstawiciele 10 operatorów telekomunikacyjnych (Telekomunikacja Polska S.A., Netia S.A., Exatel, Telekomunikacja Kolejowa, GTS Energis, Multimedia Polska S.A., Nordisk Polska, Telekomunikacja Dialog, Spółdzielnia Telekomunikacyjna WIST, MNI Telecom Spółka z o.o.) podpisali porozumienia w sprawie współpracy w rozbudowie infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”.

Projekt ten jest jednym z kluczowych przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Jego całkowity koszt to 300 mln euro, z czego 255 mln będzie pochodziło ze środków europejskich, a 45 mln euro z budżetów województw Polski Wschodniej.

Projekt realizowany będzie na terenie 5 województw Polski Wschodniej, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Jego celem jest zapewnienie do końca 2013 roku dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% gospodarstw
domowych i 100 % instytucji publicznych i przedsiębiorców w Polsce Wschodniej.

Projekt zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące zasoby należące do różnych operatorów. Budowana infrastruktura obejmie elementy pasywne, które są niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej, takie jak: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, maszty, studnie czy lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych.

Efektem projektu będzie utworzenie regionalnych sieci szkieletowych. Sieć szerokopasmowa powstanie w zgodzie z zasadą neutralności technologicznej. Projekt apriori nie faworyzuje żadnej konkretnej technologii, jednak wstępna analiza wskazuje, że optymalnym rozwiązaniem technologicznym dla regionalnych sieci szkieletowych będzie okablowanie światłowodowe.

Zakres inwestycji zostanie określony odrębnie dla każdego z powiatów Polski Wschodniej i będzie odpowiadał na realne potrzeby danego obszaru. Infrastruktura wybudowana w ramach projektu będzie własnością poszczególnych województw Polski Wschodniej. Sieci powstałe w ramach projektu będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom i
instytucjom z terenu Polski Wschodniej. W ten sposób podmioty komercyjne będą mogły budować własne sieci dostępowe na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie.

Przygotowanie projektu
Etap przygotowania projektu rozpocznie się od przeprowadzenia inwentaryzacji obecnego stanu infrastruktury szerokopasmowej w 5 województwach Polski Wschodniej oraz analizy planów jej rozbudowy przez operatorów i przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
W wyniku inwentaryzacji powstanie atlas dostępnych zasobów i planowanych inwestycji podmiotów komercyjnych pod kątem zasięgu i dostępnych przepływności.
Równocześnie rozpoczną się prace nad studium wykonalności projektu. Będzie się ono składało z dwóch części. Wynikiem części pierwszej będzie opracowanie szczegółowego modelu i metodyki wdrażania projektu według jednolitych zasad w pięciu województwach Polski Wschodniej, a także określenie zasięgu terytorialnego projektu, czyli listy powiatów objętych interwencją. Wyniki części drugiej, zawierającej szczegółowe studia dla każdego powiatu objętego projektem, będą stanowić podstawę do wykonywania projektów technicznych. Na tym etapie zostanie również wyłoniony zarządzający projektem. Jego zadaniem będzie nadzór w imieniu projektodawcy – samorządu województwa – nad
prawidłowym wdrażaniem inwestycji. Zakłada się, że zarządzający projektem zostanie wyłoniony odrębnie dla każdego z pięciu województw.
Wdrożenie projektu
Planuje się, że wdrażanie projektu rozpocznie się w październiku 2008 r. i będzie przebiegać zgodnie z harmonogramem przyjętym w oparciu o rekomendacje zawarte w studium wykonalności. Dla każdego powiatu objętego projektem wdrożenie będzie poprzedzone wykonaniem projektu technicznego. Cykl inwestycyjny dla każdego powiatu nie będzie dłuższy niż 2 lata.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Marek pisze: 2007-10-02 22:22
    A moze jesli juz "administracja lokalna" wybuje ta siec z publicznych pieniedzy to jakis przetarg by sie przydal na oddanie sieci pod wladanie konkretnego operatora, a nie tak od razu TP dawac..
    0
  • Users Avatars Mini
    PhoeNIx pisze: 2007-10-02 22:37
    @Marek: kiedy i tak zaden inny operator nie zechce tam sie pchac, zreszta z umowy wynika, ze tpsa bedzie sie do tego dokladala z wlasnej kasy Z drugiej strony, moze tepsa laskawie odpowiadalaby na wnioski swoich klientow, ktorzy niejednokrotnie chca wspolfinansowac takie inwestycje, ale tp zbywa ich marketingowa papka...
    0
  • Users Avatars Mini
    ja pisze: 2007-10-02 23:54
    Wy nie wiecie o jaka kase nawet chodzi, przy finansowaniu 1 DSLAMU 20 gospodarstw mogloby se pierdnac i by go nie sfinansowali. Ale co tam tepsa sie doklada a i tak zle. Znajac zycie po dolozeniu sie i tak uwolnia tam petle czyli Tepsa moze inwestowac niepotrzebnie - moglaby zainwestowac w jakas promocje ktora zmiotlaby konkurencje zamiast sie pakowac w jakies gowno dla niewdziecznych klientów ktorzy zawsze uwazaja ze tp jakby nie postapiła to jest bee.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: