Tłumaczymy o co tak naprawdę chodzi w interfejsie HTC Edge Sense 2

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Większy ekran w smartfonie, to większe możliwość – większa liczba czytelnych informacji, przyjemniejsze oglądanie multimediów i łatwiejsze przeglądanie stron WWW. Sztuka polega na tym, aby zwiększenie powierzchni wyświetlacza nie odbyło się to kosztem komfortu korzystania z telefonu. Stąd dążenie do coraz węższych ramek, które pozwalają powiększyć ekran, bez zmiany rozmiaru całego urządzenia. HTC podeszło do tematu bardziej kompleksowo niż pozostali producenci, opracowując wygodny sposób interakcji z telefonem w taki sposób, aby był on niezależny od rozmiarów smartfona i jego ekranu - a to wszystko dzięki Edge Sense drugiej generacji, gestom i Panelowi Szybkiego Dostępu.

Aplikacje uruchamiamy przez ściskanie

Skoro trzymamy smartfon w ręku to znaczy, że możemy go ścisnąć. Nie trzeba w tym celu poprawiać ułożenia ręki, szukać fizycznego przycisku, czy sięgać do ikony na ekranie. Wystarczy, że mamy HTC U12+ w ręku, aby dodatkowe opcje interakcji były zawsze dostępne. Oprogramowanie pozwala przypisać osobno funkcję da krótkiego ściśnięcia i osobno dla długiego, a proces konfiguracji upewnia się, że użytkownik przećwiczył dobrze te gesty.

      

Tym sposobem ściśnięciem można uruchomić aparat albo dowolną inną aplikację. Można też uruchomić określoną funkcję, np. aktywować latarkę, rozwinąć belkę powiadomień, czy cofnąć się o jeden ekran. Dłuższe ściśnięcie poszerza ten repertuar o dodatkową opcję. Ściśniecie działa również na wygaszonym ekranie i zablokowanym smartfonie. Latarka zapali się bez odblokowania telefonu, nawet jeśli obsługujemy HTC U12+ w grubych zimowych rękawiczkach. Wystarczy wziąć telefon do ręki i go ścisnąć.

   

Ściśnięcie ma więcej ról

Użytkownik smartfonu U12+ ma o wiele większe możliwości przypisując krótkie i dłuższe ściśnięcie do poszczególnych aplikacji. Wówczas wykonywana akcja może mieć swój kontekst i być inna dla każdej aktywnej aplikacji. Na przykład podczas pisania na klawiaturze ściśnięcie może aktywować usługę przetwarzanie mowy na tekst, w aparacie zrobi zdjęcie, a w zegarku pozwoli odłożyć w czasie naszą pobudkę.

Oprogramowanie Edge Sense 2 pozwala użytkownikowi skonfigurować dowolną funkcję w dowolnej aplikacji. Bardziej popularne programy mają kilka opcji przygotowanych już przez HTC. Jeśli jednak chcemy wykorzystać w Edge Sense 2 mało znaną aplikację to nic nie stoi na przeszkodzie. Interfejs HTC pozwala na dowolnym ekranie aplikacji zasymulować dotknięcie lub podwójne dotknięcie w dowolny wyświetlony obiekt. Jeśli w danym programie często korzystamy z funkcji wyszukiwania, ale niewygodnie nam się do niej sięga, wystarczy przypisać wyszukiwanie do ściśnięcia i gotowe. Możliwości są niemal nieograniczone. Możemy polubić posty, wysłać kciuk do góry, dodać emotikonkę - to wszystko za sprawą najprostszego gestu – ściśnięcia HTC U12+ w ręku.

     

Telefon wie, że trzymasz go w ręku

Skoro telefon wie z jaką siłą go trzymasz, tym bardziej wie, że w ogóle znajduje się w ręku. Jeśli telefon jest trzymany w dłoni, to znaczy, że najprawdopodobniej jest w użyciu. Dlatego użytkownik może aktywować dwie dodatkowe funkcje. Pierwsza z nich zapobiega wygaszaniu ekranu. Podczas czytania dłuższych tekstów nie będziemy musieli dotykać specjalnie ekranu, aby ten nie zgasł.

Druga opcja zapobiega obracaniu się ekranu. Jeśli oglądamy film w poziomie i na chwile zmienimy położenie ręki w  której trzymamy telefon, ekran nie obróci się i nie zmniejszy. To samo dotyczy przeglądania treści w ułożeniu wertykalnym. HTC U12+ lepiej niż zwykły smartfon rozumie użytkownika i dba o jego komfort.

Nowy gest dwukrotnego stuknięcia kciukiem w krawędź

Drugą nowością Edge Sense 2 jest gest dwukrotnego stuknięcia kciukiem w krawędź telefonu. Rozszerza on krótkie i długie ściśniecie o jeszcze jedną opcję. Można do niej przypisać większość tych funkcji co do ściśnięcia, ale w dwukrotnym stuknięciu kryje się pewien bonus. Smartfon rozpoznaje z której strony został stuknięty, a więc czy jest trzymany w lewym czy prawym ręku. W efekcie jeśli do funkcji dwukrotnego stuknięcia zostanie przypisane pomniejszanie ekranu, to zostanie on zmniejszony w kierunku kciuka odpowiednio do lewej lub prawej krawędzi. To samo dotyczy podręcznego Panelu Szybkiego Dostępu -  zamiast pojawiać się w na stałe zdefiniowanym miejscu, wyświetli się z tej strony, z której najłatwiej będzie można sięgnąć do ikon. To jest proste i bardzo praktyczne wykorzystanie krawędzi telefonu w HTC U12+, które rozpoznają siłę nacisku.

Przyciski niczym Edge Sense

HTC mając do dyspozycji technologię rozpoznawania siły nacisku postanowiło pójść dalej i zastąpić nią fizyczne przyciski na krawędzi obudowy. Choć może się wydawać, że guziki na prawej krawędzi HTC U12+ niczym specjalnym się nie różnią to w praktyce są jedynie wyczuwalnymi pod palcem wystającymi fragmentami obudowy i rozpoznają nacisk. Nie wciskają się i w ogóle nie są ruchome. Poczucie wciśnięcia jest w przekonywujący sposób symulowane przez silniczek wibracji. Dzięki temu wiemy zawsze, kiedy wciśnięcie przez smartfon zostało zarejestrowane.

Takie rozwiązanie niesie wymierne zalety. Przyciski nie zużywają się. Nie trzeba ich dodatkowo uszczelniać, aby osiągnąć pełną szczelność obudowy telefonu. Żadne ziarenko piasku czy brudu nie dostanie się pomiędzy przycisk a obudowę utrudniając jego działanie. Nie są także potrzebne wycięcia w aluminiowej ramie telefonu, co sprawia, że obudowa jest bardziej sztywna i wytrzymała.

Panel szybkiego dostępu

Kolejnym udogodnieniem jest Panel Szybkiego Dostępu, czyli kołowe menu składające się z 11 ikon, które znajdują się dokładnie w zasięgu naszego kciuka. Można je wywołać dwukrotnym stuknięciem kciuka w krawędź telefonu, a panel pojawi się właśnie tam gdzie powinien, niezależnie czy trzymamy HTC U12+ w lewym czy w prawym ręku. Panel można przewijać uzyskując maksymalnie 22 ikony, które mogą obejmować dowolne aplikacje, kontakty, a także skróty funkcji systemowych, takich jak Bluetooth, hotspot, blokadę obracania ekranu czy oszczędzanie baterii. Dzięki Panelowi Szybkiego Dostępu możemy uruchomić najczęściej używane programy i funkcje bez gimnastyki i sięgania w bardziej odległe fragmenty ekranu. 

HTC ma jeszcze jednego asa w rękawie. Gesty rozwijające belkę powiadomień i listę wszystkich aplikacji nie trzeba wykonywać od krawędzi, odpowiednio górnej i dolnej. Można je wykonać na dowolnym fragmencie ekranu, dotykając go i przesuwając palec w dół lub w górę. 

Wszystko razem sprawia, że użytkownik w pełni odczuwa zalety 6 calowego ekranu, ale nie ma żadnych problemów z obsługą telefonu jedną ręką. Po prostu nie musi sięgać do wszystkich krawędzi i najdalszych fragmentów wyświetlacza. To co potrzebne ma dostępne zawsze w zasięgu jednej ręki i jednego kciuka. Wystarczy ścisnąć, stuknąć w krawędź albo wykonać gest ściągania w dowolnym, najwygodniejszym miejscu i gotowe.

Tak powinna wyglądać ergonomia każdego nowoczesnego smartfona, ale oferuje ją tylko najnowszy HTC U12+.

    

   

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: