Super Vector w Netii - będzie szybszy internet na miedzi

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Super Vector w Netii

Netia poinformowała o testach w swojej sieci technologii Super Vector. Jest to komercyjny pilotaż.

 

Nieco ponad rok temu Netia informowała o wdrożeniu w ograniczonym zakresie (tam gdzie ułożenie światłowodów do samych mieszkań nie jest możliwe) technologii G.fast.

 

Po udanych testach, jako pierwszy operator w Polsce, Netia rozpoczęła pilotażowe, komercyjne świadczenie usług dostępu do internetu na bazie technologii Super Vector, w modelu FTTC (światłowód w bezpośrednim sąsiedztwie kilku budynków, następnie tradycyjne kable miedziane).

 

Potencjalne wdrożenie Super Vectora pozwoli na bazie istniejącej infrastruktury w optymalny kosztowo sposób zwiększyć zakres usług w obszarach nieobjętych rozbudową do technologii GPON (FTTH) lub GigabitEthernet (ETTH/FTTB).

 

Maksymalna prędkość ściągania danych (downlink), którą obiecuje dostawca tej technologii (testy Netii potwierdziły, że to realne), to 300 Mb/s. To duży skok w porównaniu z aktualnie najczęściej stosowaną technologią VDSL2, gdzie maksymalny transfer to realnie niespełna 100 Mb/s, nie mówiąc już o ADSL (do 20 Mb/s).

 

Super Vector (inaczaj Vectoring) zastosowany może być na liniach miedzianych nie dłuższych niż 300 metrów.

 

Osiągniecie maksymalnej przepływności uzależnione jest oczywiście od długości oraz jakości danej linii miedzianej, jednak nawet przy liniach o nieco gorszych parametrach można liczyć na 150-200 Mb/s.

 

Analogiczne rozwiązanie jest już stosowane przez operatorów m.in. we Włoszech (Vodafone, TIM, Fastweb), czy Niemczech (DT).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: