Internet w Samochodzie w Mercedesie klasy A – nasz test nowej usługi Plusa i Vodafone

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Dodaj opinię
Opinie: 0

Dzięki uprzejmości sieci Plus i polskiemu oddziałowi Mercedesa, w ostatni weekend przetestowaliśmy działanie usługi Internet w Samochodzie (Internet in the Car).

O co chodzi?

Internet in the Car to usługa sieci Vodafone, która w Polsce współpracuje właśnie z Plusem. Na razie usługa jest dostępna tylko dla właścicieli wybranych modeli samochodów marki Mercedes i Ford, ale w planach jest współpraca z innymi producentami.

Zasada działania Internet in the Car jest bardzo prosta. Na początku kierowca lub właściciel floty rejestruje się na stronie: internetinthecar.plus.vodafone.com

Ważne jest tylko to, że rejestrując nowe konto na tej stronie musimy już korzystać z hotspota dostępnego w naszym samochodzie. Dodawanie nowych urządzeń w naszym testowym Mercedesie było bardzo proste i bezproblemowe. Dla wygody pierwszą rejestrację warto wykonać z laptopa lub z przeglądarki wbudowanej w system rozrywki samochodu (MBUX).

Ile to kosztuje?

Przy pierwszej rejestracji czeka na nas niespodzianka. Otrzymujemy całkowicie za darmo pakiet 1 GB na 28 dni. W okresie próbnym nie są pobierane żadne opłaty.

W kolejnych okresach rozliczeniowych zapłacimy:

Pakiet internetowy Nazwa Okres ważności Pakietu internetowego Cena
3 GB Pakiet Na dzień 24 godzin (1 dzień) 9 zł
10 GB Pakiet Miesięczny 672 godzin (28 dni) 29 zł
100 GB Pakiet Roczny 8760 godzin (365 dni) 279 zł

Wydaje się, że najlepszym pomysłem jest zakup miesięcznego pakietu. Hotspot będzie cały czas dostępny dla nas i naszych pasażerów, a 10 GB na pewno wystarczy nam nawet na całkiem spore przebiegi. Oczywiście nie należy szaleć z materiałami wideo, które są najbardziej „danożerne”.

Z internetu będziemy mogli korzystać poprzez podłączenie się do hotspota. W Mercedesie jest także druga opcja – samochód, a dokładnie jego system multimedialny jest wyposażony w przeglądarkę internetową. Oczywiście jest to dużo mniej zaawansowana aplikacja niż najnowszy Chrome, ale wszystkie testowane przez nas strony działały poprawnie. Tylko raz przeglądarka Mercedesa odmówiła posłuszeństwa zasłaniając się brakiem pamięci.

Gdzie możemy korzystać?

Dla użytkowników, którzy podróżują samochodem także zagranicą, najważniejszą zaletą tej usługi jest to, że nasz wykupiony pakiet będzie działał także poza granicami naszego kraju (dzięki współpracy Plusa z Vodafone). Lista krajów, w których możemy korzystać z internetu jest imponująca. Poza Polską usługa jest dostępna już w następujących krajach: Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Na tej powyższej liście warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa kraje: Szwajcaria i Turcja. Koszt danych w roamingu w tych dwóch państwach jest bardzo wysoki, więc pakiet Internet in the Car będzie ratował nam skórę.

Dla kogo?

Internet w Samochodzie na razie jest dostępny dla następujących modeli aut:

  • Mercedes-Benz klasa: A, C, CLS, E, G, S z systemem NTG 5.5 lub nowszym
  • Ford z modemem FordPass Connect: Ford Focus, Ford Fiesta, Ford EcoSport, Ford Edge 2019, Ford Transit Connect MCA, Ford Tourneo Connect MCA.

Jeśli chodzi o profil użytkownika samej usługi to niewątpliwie jest to doskonała propozycja dla prawdziwych gadżeciarzy, którzy po prostu będą musieli uruchomić intrernet w swoim samochodzie, jeśli już jest taka możliwość. Oczywiście taki pakiet to także dobre rozwiązanie dla rodzin, które podróżują samochodem na wakacje np. nad Morze Śródziemne. Dzieciaki dadzą nam w czasie podróży przynajmniej chwilę spokoju. Pakiety Plusa i Vodafone to także fajna propozycja dla klientów biznesowych – mobilne hotspoty mogą być sporą atrakcją na przykład dla klientów wypożyczalni samochodów. Stały dostęp do internetu to także duże ułatwienie dla handlowców, którzy cały czas muszą mieć dostęp do systemów informatycznych swojej firmy.

Nasze weekendowe testy

Nasze testy usługi Internet w Samochodzie prowadziliśmy w Warszawie. Sieć Grupy Cyfrowego Polsatu w czasie testów pozwalała nam na pobieranie danych z prędkością 10-20 Mbps. Bez problemu udawało się także bić rekordy na poziomie przekraczającym 60 Mbps. Działanie mobilnego internetu zależy oczywiście od pory dnia i lokalizacji. Internet z mercedesowego hotspotu zapewniał nam stabilny, bezproblemowy streaming wideo, a także szybkie pobieranie nawet dużych plików i maili. 

Mercedes klasy A

Sam najnowszy Mercedes klasy A (A200) to trochę taki gadżet elektroniczny z silnikiem i kołami. Do dyspozycji mamy aż dwa duże ekrany oraz rozbudowany, najnowszy system MBUX. Jego główną atrakcją jest asystent głosowy Hi Mercedes. Jest dostępny także w polskiej wersji językowej. Głosowo możemy poprosić go (a właściwie ją) o wyznaczenie trasy do celu, przedstawienie prognozy pogody, zwiększenie temperatury we wnętrzu auta itd. Hi Mercedes nie chciała nam tylko opowiedzieć żadnego żartu – broniła się tym, że został zaprojektowany przez niemieckich inżynierów. Naszego Mercedesa możemy zdalnie nadzorować z poziomu aplikacji Mercedes Me. Świetną usługą jest nawigacja z elementami AR – na obraz kamery z auta nakładane są wskazówki nawigacyjne. Nowy Mercedes to także świetny design kabiny i sportowy design samochodu na zewnątrz – szczególnie po wzbogaceniu go o pakiet Edition i pakiet „zgody z linią AMG”. Trochę nie pasuje do tego zestawu silnik o pojemności 1.3 litra (z mocą 163 KM), ale bez problemu możemy zamówić do naszej konfiguracji inną, bardziej „kulturalną” jednostkę napędową.

Galeria:

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: