UKE chce stworzyć państwowy speedtest

Newsy
Opinie: 19

UKE chce wybrać firmę, która stworzy aplikację do mierzenia prędkości internetu stacjonarnego i mobilnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dostawcy usług dostępu do internetu są zobowiązani do podawania w umowach następujących prędkości transmisji danych:
w sieciach stacjonarnych:
- minimalnych,
- zwykle dostępnych,
- maksymalnych
w sieciach ruchomych:
- szacunkowych maksymalnych

Weryfikacja warunków umownych może zostać przeprowadzona poprzez pomiar prędkości dokonany za pomocą mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez UKE, a negatywne wyniki takiego pomiaru będą uznawane za nienależyte wykonanie umowy.

Według UKE, dostawcy realizują obowiązki informacyjne w sposób niejednolity. Oferty usług dostępu do internetu nie są przejrzyste, a abonenci mają trudności z efektywnym porównaniem ofert różnych dostawców. Taka sytuacja negatywnie wpływa na możliwość dokonania świadomego wyboru usługi przez klienta, utrudnia również skuteczne dochodzenie roszczeń. Przedsiębiorcom utrudnia jakościową konkurencję, w sytuacji, w której prędkość transmisji danych odgrywa istotną rolę w przekazie marketingowym operatorów.

UKE chce zapewnić klientom możliwości korzystania z aplikacji służącej do pomiaru jakości usługi, w szczególności prędkości pobierania i wysyłania danych z wykorzystaniem internetu.

Jednocześnie UKE we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, zainicjowało działania zmierzające do wprowadzenia zmian legislacyjnych w ustawie Prawo telekomunikacyjne. Mają one na celu zwiększenie czytelności i przejrzystości ofert oraz zabezpieczenie interesów konsumentów w omawianym zakresie.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-02 13:04
  Znowu kasa pójdzie w błoto i tyle.
  -4
 • Users Avatars Mini
  kla pisze: 2017-08-02 13:11
  preferowanie ruchu się zrobi i będą THE BEST.. osobiście O przy prędkości neta 0,50Mb/s chciało mi dosprzedać VOD i inne pierdoły internetowe.. KOSMOS i kpina
  0
 • Users Avatars Mini
  Malleus pisze: 2017-08-02 14:03
  Nie pomyślał bym że to powiem o UKE (tym bardziej tego rządu), ale bardzo dobry pomysł, może ktoś wreszcie weźmie opów za duqę i narzuci realny minimalny oraz WYMAGANY transfer. --- Ja problemów nie mam, mam dwie sieci, w obydwu minimum 30/30 Mbp/s, to mi pasuje, ale z tego co sami piszecie, to powinno już być 100 pochwalnych postów pod tym artykułem, why ?, bo jak wam UKE nie pomoże - to sami nie dacie rady (wpłynąć na opów).
  0
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-08-02 14:44
  No właśnie. Preferowanie ruchu i pomiary super , dla urzędnika. W przypadku internetu-każdego- jest wiele czynników wpływających na prędkość.
  -1
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-02 15:06
  Malleus No a co jesli słaby transfer to twoja wina? Np. blok z płyty, zasięg słaby i masz 0,04 Mb/s? Operator ma postawić ci nowy dom bo ten nie daje sygnału? Gdy u mnie jest coś nie tak z transferem to najpierw szukam winy u siebie, sprawdzam podłączenia, czy sprzęt na pewno dobrze działa a w przypadku Internetu mobilnego sprawdzam karty w innych urządzeniach, anteny zewnętrznej tym podobne. Problem polega na tym, że ludziom się nic nie chce, więc operator jest najgorszy, bo po prostu tak wygodnie. I właśnie po to jest ten pomysł, prosty Kowalski ma mieć poczucie, że urząd o niego dba, że komuś na tym zależy i wtedy nie będzie miał wątpliwości na kogo zagłosować w wyborach.
  0
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2017-08-02 15:11
  @m-a-t no własnie , dlatego to bez sensu. Kasa wywalona w błoto. Publiczna kasa.
  -2
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-02 15:19
  pabloki Ale wiesz jak jest z ciemnym ludem, będą hasła typu weźmiemy się za bogaczy, zrobimy coś, by Polakowi było dobrze i tym podobne. Kiedyś jeden polityk powiedział lud głupi wszystko kupi. Tylko teraz nie pamiętam kto to był, Piłsudski chyba ale nie jestem pewien.
  0
 • Users Avatars Mini
  pawko pisze: 2017-08-02 15:33
  dobry pomysł. mam nadzieję, że to spowoduje odp konsekwencje, że jeżeli operator nie wywiązuje się z zadeklarowanych prędkości to rezygnacja z umowy nie powoduje konsekwencji dla abonenta.... na dzień dzisiejszy nie ma zmiłuj, operator nie daje gwarancji a abonent musi płacić nawet jak łącze nie spełnia wymogów... co nie raz było na tym portalu poruszane przez klientów różnych sieci .
  0
 • Users Avatars Mini
  Jakub pisze: 2017-08-02 16:44
  Jeżeli na mobilnym będę miał więcej niż w umowie to też będzie źle? :D
  0
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-02 17:07
  @Jakub tak, bo jest to niezgodność towaru z umową. A może ja sobie nie życzę mieć za szybkiego internetu?
  0
 • Users Avatars Mini
  PLANET pisze: 2017-08-02 17:15
  Śmiech na sali. Po PIERWSZE: Prędkość minimalna, nawet na najstabilniejszych łączach i najlepszych parametrach sieci (nie tych cyferkach które widzi abonent na umowie), jest uzależniona od przede wszystkim prędkości uploadu drugiej strony. Pamiętam kiedyś jak ściągałem przez naprawdę spory okres czasu parę plików (niekoniecznie dużych - ot, wielkości po parędziesiąt-paręset MB), tylko że druga strona miała genialny limit uploadu i leciało jak krew z nosa, jakieś parę kB/s, z przycięciem do... 0,5 kB/s. Włączyłem Getrighta żeby cały czas ściągał i dało radę, ale szło to naprawdę wiele dni (inna sprawa, że czasy też były inne). Po DRUGIE: w tych czasach jest taki synonim, że "państowy" = "zły". I niestety w tym przypadku można się śmiało tego spodziewać, że będziemy mieli do czynienia z przekręconymi wynikami.
  0
 • Users Avatars Mini
  bartosz pisze: 2017-08-02 17:20
  Macie slaby internet? Macie duży ping i nie da się grać online? Pobieranie trwa za długo?? Skorzystaj z najlepszej i najtańszej oferty na rynku już teraz. Internet bez limitu z umową na czas nieokreślony. Sprawdź ofertę: https://www.youtube.com/watch?v=AymbECv4vj4
  1
 • Users Avatars Mini
  Riddick1500 pisze: 2017-08-02 18:51
  @m-a-t to są słowa prezesa Kurskiego, oniegdaj posła pisu ;). Co do samego tematu - ciekaw jestem kto ma na tym zarobić, bo jak wiadomo takie iniciatywy są by ktoś zarobił.
  0
 • Users Avatars Mini
  Malleus pisze: 2017-08-02 21:31
  @all https://pl.wiktionary.org/wiki/malkontent - powinien być dopisek, synonim = Polak
  0
 • Users Avatars Mini
  Malleus pisze: 2017-08-02 21:36
  # for example "@Jakub tak, bo jest to niezgodność towaru z umową. A może ja sobie nie życzę mieć za szybkiego internetu? ", idę sobie pooglądać internet ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-02 22:26
  Jak kto zarobi? A kto stworzy taki speedtest, pan nasz wszechmogący? No chyba nie. Pomysł jest słaby i tyle, nikt nie skorzysta a wspólna kasa zniknie w czyjejś kieszeni.
  0
 • Users Avatars Mini
  Wiśnia pisze: 2017-08-03 09:31
  I konsultanci swoje, a życie swoje. Tak jak u mnie na osiedlu. Konsultant zaklina się że Netia rozpędzi się do 20mb/s a fakt jest taki że ledwo osiąga 9mb/s. 2 razy już dałem się nabrać że jednak będzie 20mb/s i zaraz zrywałem umowy bo nie była zgodna z zapisem. I tak co rok wydzwaniają i sie zaklinają że poleci więcej, aby tylko klienta złapać.
  1
 • Users Avatars Mini
  pawko pisze: 2017-08-03 12:10
  to samo miałem w Plusie , że to wina przekroczenia pakietu itp obiecanki itp...... dałem się nabrać na najdroższy abo i nic to nie dało ... umowy zerwać nie mogę .... tak nas opy robią w jako ... jeszcze 11 miesięcy czekania....
  0
 • Users Avatars Mini
  Domino pisze: 2017-08-08 16:37
  Proponuję reklamację do Plusa napisać. Szkoda pisać po forach, to niczego nie zmieni, a Plus do reklamacji się zazwyczaj przychyla pozytywnie.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: