UKE prosi operatorów i banki o aktywną walkę z SIM-swap-fraud

Newsy | Promocje
Dodaj opinię
Opinie: 0

Prezes UKE wystąpił do operatorów komórkowych i Związku Banków Polskich z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych użytkowników.

Nadużycia związane są przede wszystkim z podmianą kart SIM (SIM-swap-fraud) i usługą przekierowywania połączeń.

Przestępcy, którzy znają dane użytkownika, w tym jego numer telefonu oraz dane banku, w którym posiada on rachunek, w sposób nieuprawniony dokonują przekierowania połączeń na swoje numery.

Inną metodą jest podszywanie się pod użytkownika w salonie operatora i wyłudzania duplikatu karty SIM.

W ten sposób dochodzi do przejęcia numeru telefonu, który kolejno wykorzystywany jest do sparowania mobilnych aplikacji bankowych instalowanych na telefonach i realizacji przelewów bankowych lub przejęcia kont poczty elektronicznej użytkowników czy kont w serwisach społecznościowych. Przestępcy mają dzięki temu dostęp do autoryzacji lub uwierzytelnienia operacji bankowych, np. w formie kodów otrzymywanych SMS-em.

UKE rekomenduje dostawcom usług telekomunikacyjnych przedsięwzięcie stosownych działań, które mogą przyczynić się do wyeliminowania opisanego zjawiska, a użytkownikom zachowanie szczególnej ostrożności.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: