PLAY może powiesić swoje anteny na 1100 masztach Orange

Newsy
Opinie: 42

Według nieoficjalnych informacji, Play dzięki lipcowej umowie o roamingu krajowym z Orange, uzyskał dodatkowy dostęp do 1/5 wszystkich masztów tej sieci. Play będzie mógł wieszać na tych masztach swoją infrastukturę.

Nie wiadomo, czy ten proces już się rozpoczął. PLAY dzięki udanym negocjacjom z Orange może zainstalować swoje anteny na 1100 masztach. Raczej nie należy się jednak spodziewać, że wszystkie lokalizacje zostaną przez PLAY wykorzystane. Część nie będzie pasowała ze swoją lokalizacją do mapy sieci P4, a część będzie wymagała zbyt dużych inwestycji.

Według nieoficjalnych informacji już teraz PLAY wysłał zapytanie o od 100 do 200 lokalizacji należących do Orange. Współpraca jest oparta o zasadę mast sharing.

Znacznie przyspieszy to budowę własnej sieci operatora i urealni realizację ambitnych planów zakończenia budowy sieci 4G w 2020 r.

Aneks do umowy z Orange zakłada czteroletni okres współpracy, począwszy od lipca 2017 roku. Zapewne zapisy o dzieleniu masztów objemują dłuższy okres.

Na początku lipca PLAY miał ponad 5271 stacji bazowych. W sumie chce ich mieć około 7.5 tys. Play chwali się, że co miesiąc uruchamia kilkadziesiąt nowych obiektów. 30% stacji jest podłączonych światłowodem. 45% stacji ma radiolinie z transmisją co najmniej 1 Gbps.

Decyzja o udostępnieniu masztów dla Play jest dla Orange lukratywna ze względów finansowych, ale ryzykowna ze względów strategicznych. P4 w roamingu krajowym ma aktualnie limit prędkości internetu na smartfonach ustalony na 3 Mbits, a taryfy internetowe działają wyłącznie na własnej sieci operatora. Szybka budowa własnej infrastruktury jest więc priorytetem i decyzja Orange znacznie w tym procesie pomoże. To wzmocni i tak już mocnego konkurenta. Dla Orange najważniejsza jest szybka poprawa własnych wyników finansowych, więc długofalowa strategia rynkowa zeszła na dalszy plan.

Orange dzięki całej umowie ma gwarancję minimalnego poziomu przychodów w wysokości 321 mln zł przez 4 lata.

Szczegóły dotyczące budowy własnej sieci Play znajdują się tutaj

Rzecznicy Orange i Play o nowej umowie - kliknij tutaj

Komunikaty dotyczącej nowej umowy - kliknij tutaj

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: