Polkomtel chce wyrównania MTR i rozpoczyna dyskusję o stawce zerowej

Newsy
Żródło: Plus
Opinie: 12

Polkomtel rozpoczął publiczną debatę na temat wprowadzenia „zerowej” stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich

W trakcie debaty zorganizowanej 23 czerwca br. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej Polkomtel zaproponował rozważenie wprowadzenia zerowej stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich. Plus twierdzi, że popiera każdą inicjatywę obniżania stawek MTR pod warunkiem, że dla wszystkich operatorów komórkowych stawki będą jednakowe. Wyeliminuje to szkodliwą dla ok. 95% klientów tzw. asymetrię. Asymetria stawek MTR sprawia, że klienci sieci Plus, Era, Orange czy MVNO płacą za połączenia do operatorów uprzywilejowanych, tj. Play i Polsat Cyfrowy, do blisko 3 razy więcej niż klienci sieci Play i Polsat Cyfrowy do Plusa, Orange czy Ery. Ponadto za sprawą usługi przenoszenia numerów dochodzi do sytuacji, w której klient nie wie, ile de facto zapłaci za minutę połączenia, ponieważ wybierany numer telefonu może działać w innej sieci, niż wskazywałby na to prefiks. Tak wysoka asymetria jest niespotykana w Europie, a w niektórych krajach Starego Kontynentu asymetria nie występuje w ogóle. Wprowadzenie jednakowej dla wszystkich operatorów, zerowej stawki MTR będzie korzystniejsze dla klientów. W ocenie operatora rozwiązanie to wesprze również wzrost konkurencji na polskim rynku, umożliwiając rozwój obecnie dyskryminowanych operatorów MVNO.

Wprowadzenie „zerowej” stawki MTR musi być jednak poprzedzone dogłębną analizą pod kątem pełnej zgodności tego rozwiązania z zaleceniami Komisji Europejskiej z 7 maja 2009 r., prawem krajowym (w tym podatkowym) oraz musi uwzględniać kwestie bilansu wymiany ruchu z zagranicą. Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia „zerowej” stawki MTR jest również to, by obowiązywała wszystkich operatorów komórkowych (MNO i MVNO). Wprowadzenie takich samych zasad dla wszystkich operatorów jest niezbędne, aby nie dochodziło do nadużyć.

W trosce o rozwój rynku i zwiększanie jego konkurencyjności Polkomtel apeluje do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rozpoczęcie rzeczowej analizy możliwości wprowadzenia „zerowej” stawki MTR. Dalsze utrzymywanie asymetrii hamuje rozwój rynku, dlatego niezbędne jest podjęcie jak najszybszych działań.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    olotoja pisze: 2009-06-24 15:45
    u odwet... polkomtel chce wykosić playa
    0
  • Users Avatars Mini
    xyz pisze: 2009-06-24 16:21
    Zabawy słowne w cyferki 40 czy zero. Play staje się mocny, więc kombinujemy jak koń pod górkę. Już widzę jak się oranżadowcy zgodzą na MTR=0. Za znaczek do Francji mniej kasy popłynie.
    0
  • Users Avatars Mini
    ATieQ pisze: 2009-06-24 17:21
    A co mnie pomarańczowi obchodzą ? ja chce płacić możliwie jak najmniej za połączenia SMSy MMSy i internet więc czy ktoś upadnie albo ktoś będzie miał mniej kasy mnie w ogóle nie interesuje dość już nas nadoili operatorzy przez 13 lat ...
    0
  • Users Avatars Mini
    Kolo pisze: 2009-06-24 18:15
    *xyz - Play nie staje się mozny tylko jak napisali ma 3 razy większą stawkę za przyjmowane połączenie więc ma z czego dać klientom niskie poł wychodzące. Gdyby miał takie same rozkiczanie jak inni to by tak nie szalał bo z czego....
    0
  • Users Avatars Mini
    aaa pisze: 2009-06-24 18:27
    Kolo Gdyby nie Play bylibyśmy w czarnej doopie oligopolu W3. Mi nie przeszkadza asymetria, bo dzieki temu coś się Freszcie rusza na rynku. Tylko W3 lamentuje i jak widać nie wie w którą stronę skręcić. Przy MTR=0 Centernet i następni będą mieli nieciekawie.
    0
  • Users Avatars Mini
    southern pisze: 2009-06-24 18:38
    No nie wiem czy zerowy MTR jest najlepszym rozwiązaniem, bo jeżeli miałoby się to wiązać z opłatami za połączenia przychodzące, to myślę, że rozległ by się tutaj wielki krzyk ;). Może po prostu "oranżadowcy" patrzą trochę realniej nie zgadzając się na MTR=0 (jeżeli rzeczywiście się na to nie zgadzają, bo ich oficjalnego stanowiska w tym artykule nie znalazłem).
    0
  • Users Avatars Mini
    goral-1 pisze: 2009-06-24 22:26
    NA spotkaniu zorganizowanym przez UKE POLKOMTEL zaproponował rozważenie wprowadzenia zerowej stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich. Powtorze again: zaproponowal rozwazenie. Ja w wiecej niz rozwazania, dysusje i podobne dyrdymaly nie uwierze. Jedyna siecia ktorej rzeczywiscie zalezy na ZEROWYM MTR jest Play.
    0
  • Users Avatars Mini
    kumac pisze: 2009-06-24 23:00
    aaa....widzisz....sam nie wiesz a bzdury piszesz. Jeśli wprowadzą MTR=0 to zobaczysz ze play długo nie pociągnie. Na dzień dzisiejszy w swoich sprawozdaniach finansowych play na dużym miniusie. Jeśli teraz straci dodatkową kase to skończy się na tym ze któryś w W3 go przejmie i na tym się skończy. Jest jeszcze jedno ale.....w swoich zapisach play ma to ze moze zmienić wam regulamin a wy bedziecie beczeć, np mogą zmienić cennik połączeń. Ja już w play byłem i nigdy tam nie wrócę!!! obłuda !!!
    0
  • Users Avatars Mini
    hehe pisze: 2009-06-25 00:11
    Oj pali się tyłek w PLK. :) Na razie do 2014 jest spokój. A potem zobaczymy. Przecie mamy 2 następnych po PLAY, Polsat i Rydzyka. Nie sądzę żeby szybko było =0
    0
  • Users Avatars Mini
    KenyBDG pisze: 2009-06-25 00:45
    MTR=0 dał by usługi typu darmowy numer, we wszystkich sieciach, wieczory i weekendy all net itp itd .. dla użytkowników koncowych sielanka... dla opów już gorzej , dla play gwóżdż, dopuki doputy play nie będzie miał porównywalnej ilości abonentów to mtr będzie wiekszy od zera
    0
  • Users Avatars Mini
    qsqs pisze: 2009-06-25 01:13
    kumac nie opowiadaj pierdół jak nie masz o czymś pojęcia. Zapisywać w regulaminie to sobie Op może, obowiązuje prawo telekomunikacyjne, które to reguluje kwestie prawne. Tak samo pracodawca może sobie zapisywać 'kosmiczne' warunki w umowie, jeśli są niezgodne z Kodeksem Pracy to są nieważne.
    0
  • Users Avatars Mini
    Ja pisze: 2009-06-28 18:42
    Hm...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: