Polskie ProteGO Safe będzie kompatybilne z europejskimi aplikacjami

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
ProteGO Safe będzie współdziałał z innymi europejskimi aplikacjami

ProteGO Safe, polska aplikacja powiadamiająca o kontakcie z koronawirusem, będzie współdziałała z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą chorą na COVID-19 polska aplikacja wyśle nam odpowiednie powiadomienie.

Większość państw Unii Europejskiej pracuje nad krajowymi aplikacjami pomagającymi w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kraje członkowskie UE, współpracujące z Komisją Europejską w ramach sieci eHealth Network, uzgodniły zestaw specyfikacji technicznych, który ma zapewnić bezpieczną wymianę informacji między krajowymi aplikacjami.

Osiągnięte porozumienie zakłada, że powstanie jednolity interfejs (ang. federation gateway service) pozwalający każdemu z państw w bezpieczny sposób wymieniać się anonimowymi identyfikatorami urządzeń osób, które wyraziły zgodę na powiadomienie napotkanych osób o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Komisja Europejska deklaruje również, że docelowa infrastruktura będzie udostępniona publicznie (open-source) oraz poddana niezależnym audytom.

Nie oznacza to, że powstanie jedna europejska aplikacja. Krajowe systemy będą ze sobą kompatybilne, czyli będą współpracować, ale wciąż będą oparte na aplikacjach państw członkowskich - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wciąż nikt nie będzie w stanie zidentyfikować żadnego użytkownika ProteGO Safe, ani jego kraju pochodzenia. Informacje o tym, jakie urządzenia spotkaliśmy pozostaną w naszych telefonach i to się nie zmieni. Naszym celem jest, aby ProteGO Safe była w gronie pierwszych aplikacji w pełni interoperacyjnych z aplikacjami innych państw – dodaje szef MC.

Nie wszystkie krajowe aplikacje będą od razu kompatybilne z opracowanym standardem. Państwa używające wypracowanego przez Google i Apple, w pełni zdecentralizowanego, rozwiązania Exposure Notification (do tego grona należy Polska, ale też np. Niemcy czy Włochy) będą kompatybilne niemal od razu.

Natomiast rozwiązania scentralizowane (np. wykorzystywane we Francji) oraz kraje nienależące do UE będą musiały poczekać. Wynika to z różnic technicznych pomiędzy bardziej chroniącymi prywatność użytkowników rozwiązaniami zdecentralizowanymi (w tym polskim), a tymi które oparły się o tzw. centralną architekturę.

Jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android – aplikację znajdziesz w sklepie Google Play.

Jeśli Twój smartfon to iOS – znajdziesz ją w App Store.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/protegosafe

Inne informacje na temat aplikacji ProteGo Safe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: