Samsung Galaxy M21 - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Samsung Galaxy M21– recenzja

Klasa urządzenia B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać, że Samsung potrafi robić świetne smartfony. Serie Galaxy S i Galaxy Note są znane i cenione. Choć te drogie urządzenia pozwoliły koreańskiemu producentowi wyrobić sobie renomę, to przecież nie flagowce są najczęściej kupowane przez klientów - a im cena niższa, tym mniej legendarnej jakości Samsunga można było dotąd znaleźć. Zazwyczaj Xiaomi czy Motorola miały dużo więcej do zaoferowania w budżetowych modelach. Samsung Galaxy M21 jest pierwszym urządzeniem, które odmienia ten trend. Ten smartfon wyceniony na 999 zł ma do zaoferowania więcej, niż tylko sprawdzoną, godną zaufania markę czy znaną z innych modeli nakładkę systemową. To po prostu dobry telefon, oferujący adekwatny stosunek jakości i wyposażenia do ceny, czym jestem bardzo miło zaskoczony.

Główne wady i zalety Samsung Galaxy M21

Zalety Samsung Galaxy M21:

  • Całkiem poręczny i niezbyt ciężki jak na tak pojemną baterię
  • Szybki i skuteczny czytnik linii papilarnych
  • Ekran Super AMOLED to świetna jakość obrazu, deklasująca większość konkurencji
  • Wystarczająca do zapewnienia komfortu wydajność
  • Kompletny pakiet łącznościowy i zestaw czujników bez kompromisów
  • Dual SIM nie wyklucza użycia karty pamięci
  • Android 10 z bardzo dobrze zoptymalizowaną nakładka One UI 2.0
  • Dobrej jakości zdjęcia i filmy za dnia
  • Niezłe zdjęcia nocne z głównego aparatu
  • Skuteczna stabilizacja nagrań FHD
  • Wybitny czas działania na baterii o pojemności aż 6000 mAh

Wady Samsung Galaxy M21:

  • Brak uszczelnienia obudowy
  • Niewyróżniający się głośnik monofoniczny
  • Czarna, gładka obudowa uwidacznia paprochy i ślady dotyku
  • Podczas nagrywania wideo 4K nie działa stabilizacja ani nie można wybrać szerokiego kąta
  • Nie można przełączać aparatów podczas nagrywania wideo
  • Gdyby była stabilizacja optyczna zdjęcia nocne mogłyby być lepsze
  • Szeroki kąt do zdjęć nocnych w ogóle się nie nadaje
  • Brak ładowania bezprzewodowego czy szybszego niż 15W
  • Są smartfony wydajniejsze w podobnej cenie, np. Realme 6

Jak oceniamy design? – ocena 4+

Samsung Galaxy M21 ma obudowę wykonaną z tworzywa. Plecy urządzenia stanowią jeden element z bocznymi ramkami. Telefon ma opływowy, dobrze leżący w dłoni kształt. Miłą odmianą na tle wielu ostatnio testowanych przeze mnie smartfonów są obiektywy aparatów niewystające ponad resztę obudowy. Samsung Galaxy M21 leży płasko na stole i nie chybocze się podczas dotyku. Za to całkowicie gładki i połyskliwy czarny kolor obudowy, choć elegancki, uwidacznia każdy paproch czy ślad dotyku. Nadanie obudowie wyraźnej faktury byłoby praktyczniejsze, choć w przypadku tworzywa postrzegane jako zabieg mniej premium – coś za coś.

Z tyłu obudowy znajduje się klasyczny czytnik linii papilarnych, który działa szybko i bezproblemowo. Mimo, że nie jest tak nowoczesny jak czytnik schowany pod ekranem, to działa zauważalnie szybciej i pewniej. Trudno mi więc krytykować rozwiązanie, którego sam jestem zwolennikiem, zwłaszcza w tańszych urządzeniach. Samsunga można też odblokować za pomocą twarzy, ale zastosowanie pojedynczej kamery z przodu jest mniej bezpieczne od odcisku palca.

Na dolnej krawędzi znajdziemy gniazdo USB C, gniazdo słuchawkowe, oraz głośnik monofoniczny. Głośność i czytelność trybu głośnomówiącego jest zadowalająca i nadaje się do słuchania audycji. Podobnie jak w innych smartfonach, które mają takie same rozwiązanie, głośnik można łatwo zasłonić. Dodatkowo do jakości oferowanej przez rozwiązania stereo sporo mu brakuje. Nie jest to jednak kompromis spotykany jedynie w niedrogich smartfonach, tym bardziej można go wybaczyć.

Rozmiary telefonu to 159 x 75,1 x 8,9 mm przy 188 gramach wagi. Smartfon nie wydaje się duży i ciężki, co jest pozytywnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że w jego obudowie kryje się bardzo pojemna bateria, większa niż we flagowcach. Niestety obudowa nie jest uszczelniana, co jest obok głośnika mono głównym minusem konstrukcji Samsunga.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6-

Ekran to jedna z kluczowych zalet Samsunga Galaxy M21 – jest wykonany w technologii Super AMOLED, co jest rzadkością w tym przedziale cenowym. Panel ma przekątną 6,4 cala, rozdzielczość FHD+ 2340 x 1080 pikseli, co skutkuje gęstością pikseli wynoszącą 403 PPI. Proporcje ekranu to 19,5 na 9, a wypełnienie obudowy ekranem przekracza 84%. Ramki są wąskie z zauważalnie szerszą dolną częścią i wycięciem na aparat do selfie. Ekran jest przykryty szkłem Gorilla Glass 3.

Jedynym parametrem wyświetlacza odstającym od wyższych modeli w istotny sposób jest jasność wynosząca 420 nitów. Wyższe modele smartfonów Samsunga oferują większą jasność. Z drugiej strony, warto zauważyć, że ekran AMOLED dzięki lepszemu kontrastowi jest bardziej czytelny od wyświetlacza IPS porównywalnej jasności. Pod względem jakości obrazu trudno będzie znaleźć coś lepszego od ekranu Samsunga Galaxy M21.

W ustawieniach znajdziemy tryb ciemny, filtr światła niebieskiego, regulację nasycenia koloru oraz balans bieli, a także Always on display, który może być aktywny cały czas, aktywować się według harmonogramu lub pod wpływem dotyku.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 4+

M21 jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Exynos 9611 taktowany zegarami 4 x 2,3 GHz + 4 x 1,7 GHz. Procesor wspomaga 4 GB RAM oraz 64 GB na system i pliki użytkownika. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty micro SD, która nie zajmie miejsca na drugą kartę SIM.

Wyniki benchmarków prezentują się następująco:

Nazwa benchmarku

Samsung Galaxy M21

Antutu

179857

Geekbench 5 - 1 rdzeń

348

Geekbench 5 – suma rdzeni

1280

Androbench odczyt sekwencyjny

492 MB/s

Androbench zapis sekwencyjny

186 MB/s

Podczas użytkowania telefonu nie czuć żadnej ociężałości. Wszystkie animacje systemowe są płynne, na uruchomienie się poszczególnych funkcji nie trzeba długo czekać. Samsung Galaxy M21 działa  bezproblemowo, mając przy tym jedną z najładniejszych nakładek systemowych. Chociaż nie mamy do czynienia z topową wydajnością, możemy bez problemu uruchomić na tym telefonie bardziej wymagające gry. Jest to rozsądny poziom wydajności zapewniający komfort bez ekstrawagancji. Trzeba jednak wspomnieć, że Mediatek Helio G90T z takich smartfonów jak Realme 6 osiąga wyraźnie lepsze wyniki.

Pakiet komunikacyjny obejmuje LTE, WiFi ac, Bluetooth 5.0 i NFC. Smartfon ustala lokalizację za pomocą GPS, Glonass, Beidou i Galileo. Pakiet czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły światła, kompas cyfrowy oraz czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy. Pod względem wyposażenia nie było powodu spodziewać się fajerwerków, ale co znacznie istotniejsze w tym przedziale cenowym, nie ma żadnych braków. Jest każdy rodzaj komunikacji, lokalizacji i czujnika, który może być użytkownikowi potrzebny.

Samsung Galaxy M21 działa pod kontrolą Androida 10 z nakładką One UI w wersji 2.0. Zabezpieczenia systemu są zaktualizowane na dzień 1 lutego 2020, co nie jest złym wynikiem, ale wiele testowych smartfonów miało już zabezpieczenia z maja.

Sam system jest dobrze zoptymalizowany, szczególnie nakładka systemowa Samsunga. Co prawda zmienia ona układ niektórych opcji systemowych, ale producent włożył wiele trudu aby wszystko było czytelne, logiczne i łatwe do znalezienia. Wśród funkcji wartych uwagi jest blokowanie wygaszania ekranu gdy na niego patrzymy, możliwość rozwinięcia belki powiadomień gestem na czytniku linii papilarnych, możliwość przypisania dowolnej aplikacji do dwukrotnego wciśnięcia przycisku zasilania, podwójny komunikator, konfiguracja wiadomości SOS, Game Launcher, oraz dopracowany moduł pielęgnacji urządzenia.

   

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4+

Samsung Galaxy M21 ma trzy aparaty z tyłu obudowy i jeden z przodu:

  • Główny aparat 48 MP, f/2.0, ekwiwalent 26mm z ustawianiem ostrości PDAF
  • Ultra szerokokątny aparat 8 MP, f/2.2, ekwiwalent 12mm z ostrością ustawioną na stałe
  • Aparat służący do pomiarów głębi sceny, nie robiący zdjęć 5 MP, f/2.2
  • Przedni aparat 20 MP, f/2.0, ekwiwalent 26mm

Aplikacja aparatu ma charakterystyczny dla Samsunga układ. Obsługuje tryby: Zdjęcie, Wideo, Live Focus, Pro, Panorama, Żywność, Noc, Bardzo zwolnione tempo, Zwolnione tempo i Hyperlapse. Jest automatyczny optymalizator scenerii oraz filtry nakładane na podgląd, na żywo. Trochę szkoda, że tryb Pro nie pozwala ustawić czasu otwarcia migawki czy ostrości, ale można za to wybrać sposób pomiaru światła.

Jakość zdjęć dziennych jest dobra i adekwatna do półki cenowej smartfona. Zdjęcia są szczegółowe i ostre. Mimo braku stabilizacji optycznej nie natrafiłem na zdjęcia poruszone, lub też na błędy w ustawieniu ostrości. W sytuacji ekstremalnego kontrastu rozpiętość tonalna mogłaby być większa, ale i tak nie jest źle. Zdjęcia szerokokątne zaskakująco także wypadają całkiem dobrze. Spadek jakości względem głównego aparatu jest nieunikniony, ale spodziewałem się znacznie gorszych efektów. Do zdjęć dziennych szeroki kąt nadaje się bezproblemowo.

W przypadku zdjęć nocnych jest w porządku, ale bez szczególnej rewelacji – widać sporo szumów niektórych ujęciach, a gdy jest zbyt ciemno aparat po prostu sobie nie radzi. Za to w normalnych światłach nocnego miasta efekty są jak najbardziej do zaakceptowania. Aparat szerokokątny nie obsługuje trybu nocnego, a jego efekty na trybie auto są nie do przyjęcia i zdjęć szerokokątnych bym w nocy w ogóle nie próbował robić.

Smartfon umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K, ale stabilizacja cyfrowa, standardowa jak i ulepszona, korzystająca z cropu szerokiego kąta, działa tylko w rozdzielczości 1080p. Podczas nagrywania wideo nie można również przełączać obiektywów – trzeba już na wstępie zdecydować czy nagrywamy z obiektywu szerokokątnego czy zwykłego. Podczas nagrywania 4K aparat szerokokątny w ogóle nie jest dostępny.

Jakości nagrań pod względem ostrości i szczegółowości nie można nic zarzucić w żadnym z trybów. Nagrania 4K są zauważalnie lepszej jakości od FHD, natomiast brak jakiejkolwiek stabilizacji psuje ostateczny efekt nagrania – mimo spokojnego nagrywania obraz jest mocno rozedrgany. Za to materiał 1080p jest bardzo dobrze stabilizowany i można nagrywać nawet podczas chodzenia.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 6-

Samsung Galaxy M21 ma wyjątkowo pojemną baterię, która zawstydzi flagowce – aż 6000 mAh. W teście strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę smartfon rozładował się w 2/3 po upływie 14 godzin i 46 minut. Oznacza to, że do pełnego rozładowania potrzeba by ponad 22 godzin. To nowy rekord wśród testowanych przeze mnie smartfonów. Jeśli nie używamy telefonu od rana do wieczora non stop, albo nie gramy intensywnie przez kilka godzin w gry mobilne, to spokojnie możemy liczyć na 3 dni bez ładowarki.

Co prawda nie uświadczymy tutaj ładowania bezprzewodowego, a ładowarka ma standardowe dla Samsunga 15W, to jednak w tym przedziale cenowym to i tak godny podziwu wynik. Nie ma powodu czepiać się tutaj na siłę.

Nasza finalna ocena

Samsung Galaxy M21 jest pierwszym smartfonem koreańskiego producenta, którego nie obawiałbym się polecieć znajomemu szukającego sprzętu do tysiąca złotych. Przed debiutem M21 kierowałbym swoje kroki w stronę producentów słynących z dobrego stosunku jakości do ceny, takich jak Xiaomi, albo rozglądałbym się za przeceną starszego smartfona. Tym razem Samsung dał radę i pokazał niedrogi smartfon, który może powalczyć nawet z konkurencją specjalizującą się w tej półce cenowej. Samo połączenie ekranu Super AMOLED z baterią 6000 mAh robi robotę. Jeśli dołożymy do tego niezły aparat i sensowną, choć nie najlepszą w swojej klasie wydajność, oraz bardzo dobrze zrealizowaną nakładkę systemową można Samsunga Galaxy M21 śmiało polecić nie tylko dlatego, że pochodzi od dużego, znanego i sprawdzonego producenta. W pakiecie komunikacyjnym i czujnikach także niczego nie brakuje. Biorąc pod uwagę istotę zalet, można wybaczyć nieuszczelnioną obudowę z tworzywa czy standardową szybkość ładowania. Ten Samsung dobrze spełnia swoją funkcję i to się liczy najbardziej. Oby tylko producent nie potraktował po macoszemu aktualizacji oprogramowania i będzie hit.

Uwielbiamy: baterię 6000 mAh

Nie lubimy: nieuszczelnionej obudowy

Dla kogo jest Samsung Galaxy M21:

  • Dla szukających ekstremalnie dobrego czasu pracy na baterii
  • Dla ceniących jakość ekranu Super AMOLED
  • Dla potrzebujących dobrego, zrównoważonego smartfona do 1000 zł od znanego producenta

Dla kogo nie jest Samsung Galaxy M21:

  • Nie dla tych, którzy chcą uszczelnionej obudowy lub metalu i szkła zamiast plastiku
  • Nie dla osób wymagających szybkiego lub bezprzewodowego ładowania
  • Niekoniecznie dla osób przekładających wydajność ponad każdy inny aspekt urządzenia

Alternatywy dla Samsung Galaxy M21:

Inne informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy M21:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: