Szef UKE tymczasowym koordynatorem do spraw usług cyfrowych - nowy rząd nie ogarnia jak stary

Newsy
Opinie: 0
Szef UKE tymczasowym koordynatorem do spraw usług cyfrowych - nowy rząd nie ogarnia jak stary

Rada Ministrów wyznaczyła Koordynatora do spraw usług cyfrowych.

To prezes UKE będzie reprezentować Polskę w kontaktach z Komisją Europejską i unijnymi organami ds. usług cyfrowych, jako koordynator usług cyfrowych w ramach unijnego Digital Services Act.

To ma zapewnić Polsce udział w kształtowaniu wspólnego rynku cyfrowego UE do czasu przyjęcia przez Parlament ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Dzisiejsza uchwała Rady Ministrów pozwoli na szybkie wypełnienie zobowiązań Komisji Europejskiej i zapewni polskiemu przedstawicielowi udział w pracach dotyczących unijnego rynku usług cyfrowych.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która tymczasowo powierza funkcję Koordynatora do spraw usług cyfrowych szefowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To odpowiedź na wymóg wynikający z unijnego Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act), zgodnie z którym każde państwo członkowskie musi wyznaczyć organ odpowiedzialny za koordynację współpracy z instytucjami unijnymi.

Rolą Koordynatora będzie zapewnienie skutecznej wymiany informacji z Komisją Europejską, Europejską Radą ds. Usług Cyfrowych oraz odpowiednikami z innych państw. Polska dołącza tym samym do grona państw, które aktywnie współpracują w ramach wspólnej polityki cyfrowej UE.

Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy, ponieważ docelowo funkcję Koordynatora określi projekt ustawy, nad którym trwają obecnie prace legislacyjne.

Uchwała Rady Ministrów to szybka reakcja na sygnały ze strony Komisji Europejskiej i organizacji społecznych. Podkreślano potrzebę pilnego wyznaczenia polskiego koordynatora, który będzie uczestniczył w pracach unijnych zespołów już działających na rzecz bezpiecznego, transparentnego i odpowiedzialnego internetu.

Koordynator będzie realizować zadania w zakresie m.in.:

  • odbierania informacji o decyzjach Komisji Europejskiej dotyczących największych platform i wyszukiwarek (art. 33 ust. 6),
  • współpracy przy tworzeniu wytycznych dotyczących zarządzania ryzykiem systemowym (art. 35 ust. 3),
  • udziału w systemie wymiany informacji między koordynatorami a Komisją (art. 57 ust. 1),
  • uczestnictwa w pracach Europejskiej Rady ds. Usług Cyfrowych (art. 62 ust. 1),
  • wspierania Komisji w zakresie oceny ryzyka i problemów w stosowaniu Aktu o usługach cyfrowych (art. 64),
  • bycia informowanym o działaniach bardzo dużych platform i wyszukiwarek w zakresie przestrzegania unijnych regulacji (art. 75 ust. 3).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: