Test LG G7

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0

Klasa smartfona S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

LG to marka smartfonów, która w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością. Szczególnie tańsze urządzenia LG są bardzo lubiane i często kupowane przez klientów na naszym rynku. W przypadku koreańskich flagowców jest już trochę gorzej. 
 
LG od edycji G5 słynie z tego, że flagowe modele tego producenta dość szybko tanieją. W przypadku modelu G7 chyba nie możemy na to liczyć, bo jego cena na razie ani drgnie. G7 kosztuje 3499 zł od momentu swojej premiery w Polsce kilka tygodni temu. G7 kosztuje więc dokładnie tyle co Huawei P20 Pro i sporo drożej od S9 w aktualnej promocyjnej ofercie Samsunga. Na pierwszy rzut oka, wydaje się więc, że cena G7 jest chyba zbyt wysoka.

Czym LG G7 chce się wyróżnić na tak konkurencyjnym rynku? Jest to m.in.:

  • AI Cam, czyli kamera ze sztuczną inteligencją
  • Boombox speaker - cała obudowa jest pudłem rezonansowym głośnika
  • Gniazdo słuchawkowe z jakością zapewnianą przez chipset HI-FI QUAD DAC
  • Podwójny aparat – zwykły 71 i szerokokątny 107 stopni
  • Pełne wsparcie (plus dodatkowe funkcje) dla Google Assistant – wraz z dedykowanym przyciskiem aktywującym asystenta bez konieczności wypowiadania komendy głosowej
  • konfigurowalny notch na górze ekranu
  • ekran jaśniejszy niż u konkurentów (plus specjalny tryb dodatkowego rozjaśnienia Boosted)

Czy to wystarczy, aby zawalczyć o sympatię polskich klientów z tzw. najwyższej półki?

 

Główne wady i zalety smartfona LG G7

Zalety:

Waga 162 g
Automatyczne odblokowywanie smartfona w odpowiednich lokalizacjach lub po podłączeniu do sprzętu Bluetooth
Always on display
Bardzo ładny design i kolory
Bardzo dopracowana nakładka
Smart Bulletin – dodatkowy pulpit z podsumowaniem różnych usług (kalendarza, maili, wiadomości, LG Health itd.)
LG Health
Personalizacja notch
Pełna regulacja wielkości ikon i napisów
Regulacja rozdzielczości ekranu
Pełna regulacja kolorów ekranu
Dodatkowe rozjaśnianie ekranu (tryb Boosted)
Personalizowane dzwonki – telefon sam je komponuje
Błyskanie flash, gdy ktoś dzwoni – dobra funkcja dla osób niedosłyszących
Wygodne wyszukiwanie z głównego ekranu (pociągniecie ekranu w dół)
Filtr światła niebieskiego i opcjonalnie tryb czarno-biały
Dobry dźwięk z głośników (nie dotyczy ustawienia maksymalnej głośności)
Odblokowywanie smartfonu głosem
Odblokowywanie smartfonu twarzą
Ładowanie bezprzewodowe
Dobry aparat
Bardzo dobra jakość wideo FULL HD

Wady:

Czytnik linii papilarnych z tyłu
Szeroki kąt mniej przydatny od zoom
Obudowa się nagrzewa (rzadko)
Słaba stabilizacja materiału 4K

Obudowa – ocena 5

Design LG G7 niespecjalnie się wyróżnia, ale to chyba jest akurat zaletą tego smartfona. Model G5 był bardzo odważny i źle to się dla niego skończyło. G7 ma Corning Gorilla Glass 5 z przodu i z tyłu, modny notch oraz aluminiową ramkę. Z tyłu obudowy znajdziemy podwójny aparat umieszczony w dobrym miejscu (kryty szkłem Gorilla Glass 4 ) oraz czytnik linii papilarnych. Ja osobiście wolę czytniki z przodu obudowy, bo często umieszczam smartfon w uchwycie samochodowym. Gdy telefon leży on na biurku to czytnik z tyłu też jest trudniej dostępny.
 
Z ciekawostek G7 ma specjalny przycisk do aktywowania Google Assistant. Dodatkowo obudowa pełni rolę „Boombox Speaker”, czyli cała ma wspierać głośniki jako pudło rezonansowe. LG G7 teoretycznie ma głośniki stereo, ale w praktyce tylko dolny głośnik ma wystarczającą moc. Jakość dźwięku przez te głośniki na pewno nie miażdży konkurencji, ale jest wystarczająca jak na smartfon.
 
Seria G jest nadal wyposażana przez LG w gniazda słuchawkowe. Obudowa kryje w sobie rozwiązanie „Heat Pipe”, które w teorii ma skuteczniej usuwać z wnętrza ciepło. W praktyce LG G7 grzeje się tak jak inne smartfony, a mi zdarzało się, że obudowa była chyba trochę zbyt ciepła.
 
Waga obudowy to 162 g i jest to waga optymalna. Wiele smartfonów jest sporo cięższych.
 
 

Wyświetlacz – ocena 5

Większość recenzentów żałuje, że LG jako lider rynku OLED, nie pokusił się o ekran w tej technologii w swoim mobilnym flagowcu. Mówi się trudno, ale trzeba i tak przyznać, że ekran G7 FullVision jest bardzo dobry. Jego jasność w specjalnym trybie Boosted to 1000 nitów. Wielkość wyświetlacza to 6.1 cala z rozdzielczością 3120 x 1440 pikseli, co daje gęstość pikseli na bardzo wysokim poziomie 564 ppi.
 
Fani notch będą zadowoleni – G7 ma notch, który został nazywany New second screen, w nawiązaniu do wcześniejszych rozwiązań koncernu z dodatkowymi, malutkimi ekranami. Notch w LG można w pełni konfigurować – zmieniać otaczające go kolory i zakrzywienie ramek aplikacji.
 
Bardzo przydatną funkcją ekranu LG jest Always-on display. To rozwiązanie powinno być już standardem w smartfonach, a nadal nie jest obecne we wszystkich flagowcach.
 
Dosyć wygodny w użyciu jest także tzw. Floating Bar, czyli dodatkowy przycisk schowany na krawędzi ekranu, który kryje w sobie skróty do wybranych przez nas funkcji. 
 
W ekranie FullVision możemy ustawiać samodzielnie profile kolorów, a także wyłączyć tzw. światło niebieskie. Rozdzielczość systemu możemy regulować w trzech poziomach. Jest także regulacja wielkości ikon i czcionek.
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

LG nie eksperymentowało ze specyfikacją. W środku obudowy G7 pracuje procesor Qualcomm Snapdragon 845 (2.8 GHz x 4 + 1.7 GHz x 4 Octa-Core SDM845) z 4 GB RAM.
 
Pamięć na aplikacje i multimedia to w teorii 64 GB. W praktyce sam system zajmuje 17 GB danych. Pamięć można rozszerzyć do 2 TB kartami.
 
Z nowości do dyspozycji mamy Bluetooth 5.0. Za lokalizację odpowiadają systemy S-GPS, A-GPS i rozwiązanie Qualcomm Service for Enhanced Location Accuracy.
 
Specyfikacja pozwala na osiągnięcie w najnowszym AnTuTu prawie 224 tys. punktów. Szczegółowe wyniki z testu pamięci AndroBench prezentujemy poniżej:
 
 
LG G7 działał świetne, super płynnie (przez te kilka tygodni naszych testów) i teraz tylko jeszcze dłuższe testy mogą pokazać, czy wydajność G7 będzie się zmieniała w czasie. Niestety tego już nie sprawdzimy, bo za chwilę nasza próbka wraca do producenta.
 

System – ocena 5

W naszym testowym G7 pracował system 8.0.0 z poprawkami bezpieczeństwa z 1 maja z nakładką LG UX 7.0. Nakładka LG bardzo modyfikuje system Google, ale robi to w dobrym stylu. Użytkownik G7 ma dzięki temu wiele ciekawych dodatków, usług, funkcji, a jego telefon nie traci przez to szybkości, responsywności, stabilności i płynności. Android w G7 działa szybko, stabilnie, nie zawiesza się i nie wymaga okresowego resetowania.
 

Oto wybrane funkcje, które znajdziemy w LG G7:

Voice Recognition – odblokowywanie smartfonu naszym głosem
Face Recognition – odblokowywanie smartfonu naszą twarzą
Google Smart Lock – odblokowanie smartfonu na stałe w wybranych „zaufanych” lokalizacjach, także po podłączeniu urządzeń Bluetooth np. w samochodzie
QuickMemo+ – znane użytkownikom smartfonów LG notatki 
Capture+ – notatki na zrzutach ekranu
Smart Cleaning – automatyczna optymalizacja smartfona
LG Health – rozbudowana aplikacja monitorująca treningi i nasze zdrowie
Multi Window – niektóre aplikacje możemy otwierać na ekranie w duecie z innymi
Google Assistant z LG Integration – asystent Google zintegrowany bardziej z urządzeniem, czyli mówimy np. take a selfie i G7 robi nam zdjęcie
HD Audio Recorder – dyktafon nagrywający dźwięk w jakości 24 bit/192 kHz 
LG AirDrive – wymiana danych przez konto LG
Floating Bar – wirtualny klawisz skrótów do wybranych funkcji
Game Tools  - specjalny tryb do uruchamiania gier
KnockON – wybudzanie smartfonu pukaniem w jego ekran
Pełna personalizacja dolnych wirtualnych przycisków
Mini View – zmniejszenie wyświetlanego ekranu, aby łatwiej obsługiwać go jedną ręką
Konfiguracja funkcji Always-on display
Personalizacja notch
Bardzo przydatny i rozbudowany Smart Bulletin – dodatkowy pulpit z podsumowaniem różnych usług (kalendarza, maili, wiadomości, LG Health itd.)
 

Kamera – ocena 4+

Jeśli chodzi o aparat to LG nie zajmowało do tej pory pozycji lidera w mobilnej fotografii. Tym razem też koreański producent o tą pozycję nie walczył zbyt mocno. Podwójny aparat w G7, podobnie jak we wcześniejszych modelach z tej serii, to zestaw zwykłego obiektywu i obiektywu szerokokątnego. Tam razem ich parametry to 71 i 107 stopni.
 
Główny aparat wąskokątny ma matrycę 16 megapikseli i jasność f/1.6.
 
Aparat szerokokątny to matryca o tej samej wielkości (z pikselami 1.0 µm) – obiektyw jest natomiast nieco ciemniejszy, ma jasność f/1.9.
 
W głównym aparacie wielkość piksela to 1.0 µm. Aparat jest stabilizowany mechanicznie i elektronicznie (OIS+ i EIS).
 
Zgodnie z modą kamera jest wspierana przez „sztuczną inteligencję”, czyli G7 wykrywa co jest na zdjęciu i dobiera odpowiednie parametry. AI Cam trzeba włączyć samodzielnie, ale działa całkiem dobrze – po najechaniu na klawiaturę laptopa na ekranie zaczęły pojawiać się hasła technology, laptop itp. Kolejny tryb związany ze sztuczną inteligencją to Google Lens. 
 
Trzecim trybem dostępnym bezpośrednio z głównego ekranu kamery jest tryb Portrait Mode z bokeh.
 
Ciekawą usługą jest także Graphy 2.02. Graphy jest dostępny w trybie Pro. Wybieramy przykładowe zdjęcie z przewijanej listy i nasze ujęcie pobiera z tego zdjęcia gotowe ustawienia.
 
Kolejnym patentem LG jest Super Bright Camera. Zdjęcia w ciemnych warunkach mają być 4 razy jaśniejsze – światło zbierane z 4 pikseli matrycy jest łączone w jeden „super pixel".
 
W G7 znajdziemy także popularne Live Photo, czyli krótkie 3 sekundowe filmy nagrywane podczas robienia zdjęć.
 
W trybie Pro G7 potrafi zapisać zestaw RAW (JPEG + DNG).
 
Zdjęcia z LG G7 mają bardzo dobrą jakość, gdy mamy dobre warunki oświetleniowe. Zdjęcia nie są może przesadnie wyostrzone, szczegółowe (tak jak w Samsungach i Huawei), ale mają bardzo ładne, nasycone kolory. Nieco gorzej jest wówczas, gdy zaczyna być już ciemno lub fotografujemy w źle oświetlonych pomieszczeniach. Wówczas przy powiększeniach do 100% widać już szumy, ale zdjęcia nadal są ostre, nieporuszone, co jest przecież znacznie ważniejsze.
 
Przednia kamera ma 8 megapikseli ze światłem f/1.9. Szerokość obiektywu to 80 stopni. Fani udziwnionych selfie będą mogli uruchomić naklejki 3D.
 

Przykładowe zdjęcia ze smartfonu LG G7:

Jeśli chodzi o nagrania materiałów wideo to LG G7 świetnie sprawdza się w jakości FULL HD. Nagrania mają bardzo profesjonalną jakość z dobrą stabilizacją (Steady Record 2.0). Gorzej jest natomiast, gdy przełączymy się w tryb 4K. Wówczas, aby osiągnąć się efekt stabilności musimy wyposażyć się w gimbala, co nie jest już wcale znaczącym dodatkowym wydatkiem.
 
Fani materiałów wideo znajdą w G7 trzy ciekawostki:
 
Nagrywanie w trybie HDR10 – na nagraniu mamy dostępne szersze spektrum kolorów z lepszym kontrastem, dzięki czemu nagrywana jest większa ilość szczegółów
Cine Effect – nagrywanie w trybie gotowym do późniejszego kolorowania w edytorze wideo (tzw. color grading)
Point Zoom – funkcja znana z serii V z płynnym zoomowaniem na wybrany szczegół nagrywanej sceny
 
Wielbiciele slow motion otrzymują do dyspozycji nagrania w jakości HD 240 FPS.

Przykładowe materiały wideo ze smartfonu LG G7:

Bateria – ocena 5

Bateria G7 ma pojemność 3000 mAh. Wystarcza to na działanie przez około 1.5 doby.  My ładowaliśmy smartfon codziennie w nocy, czyli dokładnie tak często jak inne flagowce. Za szybkie ładowanie odpowiada Qualcomm Quick Charge 3.0.
 
Wielką zaletą G7 jest wsparcie dla technologii ładowania bezprzewodowego, a tego nie oferuje nam np. flagowy Huawei. Wystarczy zakupić tanią ładowarkę z Ikei i ładowanie smartfonu staje się prawdziwą przyjemnością.

Podsumowanie

LG G7 to piątkowy uczeń. Jest do bólu poprawny i to chyba jest jego jedyna wada. Konkurenci zachwycają przynajmniej jedną z funkcji (często kulejąc w innych), a LG G7 jest bardzo dobry pod każdym względem, ale nie błyszczy w żadnej dziedzinie. Strategia LG przy tej edycji jest łatwa do odczytania. Tym razem nie szalejemy z niczym – tworzymy świetny i dopracowany sprzęt, który spodoba się jak największej liczbie „przewidywalnej” klienteli. G7 jest takim smartfonem – działa znakomicie, wygląda świetnie, robi dobre zdjęcia i ma dobrą baterię. Teraz wszyscy czekamy na choć delikatną obniżkę jego ceny, bo konkurenci, szczególnie Samsung, ma aktualnie dużo tańsze propozycje z tego samego segmentu. LG G7 to smartfon, który bardzo nam się spodobał.

Dla kogo jest LG G7:

  • Wielbiciele ładnych i zgrabnych smartfonów
  • Osoby potrzebujące wydajnego urządzenia
  • Osoby, które lubią bawić się dodatkowymi funkcjami i ustawieniami swojego smartfona
  • Fani serii LG G
  • Fani obiektywów szerokokątnych
  • Najbogatsi
  • Nagrywający wideo w jakości FULL HD

Dla kogo nie jest LG G7:

  • Oszczędni
  • Fani zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych
  • Nagrywający wideo w jakości 4K

Alternatywy:

Inne informacje na temat smartfonu LG G7:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: