Test telefonu Sony CMD-J5

Newsy
Opinie: 6

Test telefonu Sony CMD - J5

autor: Jędrzej Bolek

 

Sony J5 jest jednym z najnowszych modeli japońskiej firmy, wprowadzonym na rynek w tym roku. Firma SONY produkcją telefonów komórkowych zajmuje się od paru lat, jej udział procentowy na rynku jak dotąd jest znikomy. 
PIERWSZE WRAŻENIE
Po wyjęciu telefony z pudełka naszym oczom ukazuje się bardzo ładnie rozwiązany stylistycznie telefon. 

Cała słuchawka jest wykonana z tworzywa sztucznego, srebrna obudowa, czarne wykończenia i bardzo ładnie wyglądająca niebieska obwódka wyświetlacza. Nie sposób nie zauważyć bardzo dużego display'a oraz dodatkowego głośnika, umieszczonego z tyłu służącego do odgrywania dzwonków i pracy w trybie głośnomówiącym. Po dokładniejszemu przyjrzeniu się łatwo zauważyć brak jakichkolwiek klawiszy do obsługi menu. Model CMD - J5 jak większość telefonów SONY posiada pokrętło Jog Dial. Cały telefon sprawia wrażenie bardzo delikatnego.
W pudełku znajduje się także ładowarka, instrukcja obsługi i karta gwarancyjna.

Telefon dobrze leży w ręce dzięki idealnemu wyprofilowaniu, nie wywołuje uczucia dyskomfortu podczas rozmowy. Jest bardzo lekki, waży zaledwie 85g przy standardowej baterii. 
Z lewej strony znajduje się pokrętło Jog Dial - służy do nawigacji po menu, pod pokrętłem umieszczony jest suwak, położenie w górze daje możliwość zmiany ustawienia profili dzwonka (używanie dźwięków, alarm wibracyjny, pojedynczy sygnał, brak dźwięków). Przesunięcie w dół, włącza blokadę klawiatury. To rozwiązanie nie jest najlepsze, zdarza się, że telefon odblokujemy przez przypadek w kieszeni. Nad pokrętłem Jog Dial umieszczone jest wejście na zestaw słuchawkowy, jest to nietypowe rozwiązanie, ale bardzo wygodne, dzięki temu telefon pasuje do większości standardowych uchwytów samochodowych.
Przy włączaniu i wyłączaniu telefon od razu pokazuje nam swoje możliwości, melodia, niespotykanej w innych telefonach jakości, oraz krótka animacja. Animacja jest prosta, latające kule oraz napis SONY, jednak rozdzielczości ekranu, która wynosi 96 x 92 pikseli i cztery odcienie szarości, robi to naprawdę duże wrażenie.
Po wpisaniu kodu PIN, możemy przyjrzeć się funkcjom telefonu. I tu ku mojemu rozczarowaniu, po uruchomieniu trzeba chwilę poczekać aż telefon zacznie reagować, w miejscach gdzie jest słaby zasięg może potrwać to trochę dłużej.
Przy pierwszym uruchomieniu telefonu, przez pewien czas zastanawiałem się jak wejść do menu. Na przednim panelu znajdują się przyciski do rozpoczęcia i zakończenia rozmowy, czerwona słuchawka służy także do włączania i wyłączania telefony, oraz przycisk funkcji WAP. Menu otwiera się przyciskając pokrętło Jog Dial, które niestety zostało umieszczone po przeciwnej, lewej stronie. Po paru dniach nie sprawia to już problemu.

ROZMOWY
Przez telefon SONY umożliwia korzystanie podczas rozmowy z telefonu w kilka osób, telefon ma wbudowany zestaw głośno-mówiący. Telefon korzysta wówczas z tylniego głośnika. Zestaw działa bardzo dobrze, osoba, z którą rozmawiasz, nie słyszy echa. Dźwięk jest bardzo dobrej jakości, nie słychać szumów.

MENU
Do nawigacji służy pokrętło Jog Dial, menu główne jest animowane, jego podgrupy są już standardowo rozwiązane. Animacja jest płynna. Funkcje są przedstawione jako kule, z ikonami (np. wiadomości to koperta).
Po otwarciu menu mamy do dyspozycji następujące funkcje:

  • Wiadomości - odczytywanie i tworzenie wiadomości sms, oraz ich ustawienia;

  • Dźwięk - ustawianie dzwonków, rozmów i zdarzeń, nagrywanie nowych dzwonków:

  • Preferencje - ustawienia ogólne, zabezpieczeń, daty i połączeń;

  • Przeniesienie - ustawienia przekierowania rozmów;

  • Książka tel. - menu książki, poczta głosowa, wyszukiwanie;

  • Ostatnie nr. - połączenia nieodebrane, przychodzące, wychodzące;

  • Dodatki - ustawienia zegara, kalkulator, skrzynka pocztowa - E-mail, gry;

  • Terminarz - kalendarz, z funkcją przypominania.

WIADOMOŚCI
Zaletą SONY CMD - J5 jest możliwość korzystania z POLSKIEGO słownika T9. Po wybraniu z menu funkcji wiadomości (ikonka koperty), możemy odczytać wiadomości odebrane i wysłane, oraz wpisać nową wiadomość. Telefon ma możliwość wysyłana załączników do wiadomości, dźwięki i obrazki. Niestety, załączniki można wysyłać tylko pomiędzy telefonami SONY J5. Mamy do dyspozycji bardzo dużo różnorodnych obrazków i melodyjek. Tekst można wprowadzać na trzy sposoby, można standardowo, jak w innych telefonach, np. nacisnąć cztery razy klawisz "7" aby uzyskać "S"; nacisnąć 7 i przekręcić pokrętło Jog Dial, aż do uzyskania żądanej litery; wprowadzać tekst z użyciem słownika T9, J5 posiada polski słownik, co bardzo ułatwia i skraca czas pisania SMS'ów. Można także skorzystać z gotowych szablonów. Niestety SONY J5 nie posiada dodatkowej pamięci na SMS'y, ilość możliwych do zapisania SMS'ów zależy od karty SIM.
W menu wiadomości mamy do dyspozycji także:
Preferencje - dzięki ustawieniom preferencji można dostosować wiadomości wychodzące, w tym format, raport potwierdzenia.
Klasa pamięci - w tym menu dostępne są następujące opcje:

  • SIM, aby zapisać wiadomość na karcie SIM adresata;

  • Telefon, aby zapisać wiadomość w telefonie adresata;

  • Ekran, aby wyświetlić wiadomość, bezpośrednio na wyświetlaczu telefonu adresata (bez zapisywania na karcie SIM lub w pamięci telefonu).

Okres ważności - w tym menu można określić czas przechowywania wiadomości w centrum serwisowym.
Koszt odpowiedzi - wybierając tą opcję można zapłacić za koszt odpowiedzi na naszą wiadomość.
Potwierdzenie - otrzymywanie potwierdzenia o otrzymaniu wiadomości przez adresata.
Format wiadomości - mamy do dyspozycji: SMS, E-mail, Faks, Teleks, Głos.
Centrum serwisowe - tu należy wprowadzić numer centrum serwisowego operatora.
Informacje lokalne - Możliwość odbierania komunikatów Cell Broadcast.

DŹWIĘKI
Telefon SONY posiada naprawdę imponujące możliwości dźwiękowe, dzięki wbudowanemu z tyłu dodatkowemu głośnikowi. Służy on jako zestaw głośnomówiący, oraz jako głośnik do dzwonków. Telefon ma możliwość w tym samym czasie wydawania czterech różnych dźwięków. Wszystkie melodyjki, jakie mamy do dyspozycji są bardzo czyste w brzmieniu. Telefon posiada możliwość nagrywania dźwięków ze źródeł zewnętrznych. Po wybraniu funkcji MOJE DŹWIĘKI możemy nagrać pięć melodii, każda po 10s, a dzwonki otrzymania wiadomości SMS po 2s. Dzięki tej funkcji możemy posiadać niepowtarzalny dzwonek. Często gdy np. czekam na autobus, a mój SONY zacznie dzwonić, ludzie zaczynają się rozglądać, nikt nie spodziewa się, że to telefon komórkowy. Dzwonki, które są standardowo w pamięci telefonu są bardzo ciche, czasem może się zdarzyć, że telefonu nie usłyszymy. W menu Dźwięki możemy ustawić także dźwięk grupy (wcześniej ustawionej w książce telefonicznej).
Telefon posiada alarm wibracyjny, który niestety działa zbyt słabo, działa natomiast bardzo cicho, prawie w ogóle go nie słychać.

PREFERENCJE
W tym menu możemy dostosować nasz telefon, Język, Powitanie, Tapeta, Podświetlenie, Kontrast LCD, Wybieranie sieci, edytować listę sieci, inf o pamięci, ustawienia fabryczne.
W telefonie mamy do dyspozycji dwie różne tapety, po podłączeniu telefonu do komputera, możemy nagrać jeszcze dwie. W menu preferencji możemy zmienić także kod PIN.

KSIĄŻKA TELEFONICZNA
Telefon J5 posiada bardzo dobrze rozwiązaną książkę telefoniczną. Oprócz standardowej ilości numerów jakie można zapisać na karcie SIM, mamy do dyspozycji dodatkowych 500 wpisów. Każda pozycja (jedna z 500 + SIM) składa się z trzech numerów i dwóch pól tekstowych, można tu wpisać np. adres domowy i e-mail. Przy każdym wpisie zaznaczamy do jakiej grupy należy.

OSTATNIE NR.
Tutaj możemy sprawdzić kto ostatnio do nas dzwonił, do kogo myśmy dzwonili, oraz połączenia nieodebrane. Można sprawdzić koszt połączeń oraz czas wszystkich rozmów przychodzących, wychodzących.

DODATKI
W menu DODATKI znajdują się:

  • zegarek

  • kalkulator

  • gra

  • e-mail

W funkcjach zegarka możemy zmienić strefę czasową, w której się aktualnie znajdujemy, ustawić budzik oraz stoper. Telefon, może pokazywać na wyświetlaczu dwa czasy, np. w Polsce i innym dowolnym kraju w innej strefie czasowej.
Kalkulator ma funkcję przeliczania walut z krajowej na obcą i obcej na krajową.
W telefonie mamy do dyspozycji cztery gry, rzucanie bananami w małpę:), układanie puzzli, łamanie szyfru, oraz rysowanie piaskiem, które prezentuje możliwości wyświetlacza.
W menu E-mail możemy wysyłać wiadomości email, oraz je odbierać, nie można odebrać załączników do e-maili.

TERMINARZ
Jest to bardzo przydatna funkcja, możemy zaplanować wydarzenia na cały tydzień a nawet rok (do roku 2099). Można ustawić budzik na każdy dzień, zaplanować wydarzenie na daną godzinę ,a telefon nam o tym przypomni. Można zaplanować także wydarzenia cykliczne, które będą się odbywały regularne.

WAP
Osoby które często korzystają z WAP'u będą zadowolone z osobnego przycisku, znajdującego się na przednim panelu (pomiędzy zieloną i czerwoną słuchawką). Po uruchomieniu tej funkcji, naszym oczom ukazuje się logo Microsoft Mobile Explorer, który oprócz standardowej obsługi WAP, może wyświetlać strony www. W porównaniu z oprogramowaniem Microsoft przeznaczonym na komputery PC, oprogramowanie zainstalowane w telefonie nie zawiesza się, a dane, wyświetlane na ekranie są przejrzyste i czytelne.

PODSUMOWANIE
Telefon Japońskiej firmy SONY jest produktem klasy wyższej. Polecam go osobą, które lubią mieć słuchawkę z innowacyjnymi rozwiązaniami. Podsumowując telefon oceniam na 9 w skali od 1 do 10. 


Wady:

  • błędy w oprogramowaniu,

  • słaba bateria standardowa 140 godzin czuwania i 200min rozmów,

  • brak dodatkowej pamięci na SMS'y

  • zbyt słaby alarm wibracyjny,

  • ciche dzwonki,

Zalety:

  • bardzo ładny stylistyczne,

  • obszerna książka telefoniczna,

  • polski słownik T9,

  • dobra przeglądarka WAP,

  • rozdzielczość wyświetlacza 96 x 92 pikseli,

  • lekki 85g,

  • terminarz,

  • możliwość nagrywania własnych dźwięków,

  • wbudowany zestaw głośno-mówiący.

DANE TECHNICZNE

Telefon komórkowy pracujący w standardzie E-GSM 900 Klasa 4 (2 waty)
Telefon komórkowy pracujący w standardzie GSM 1800  Klasa 1 (1 wat)
Zakres częstotliwości (nadawanie) 880 - 915 MHz oraz1710 - 1785 MHz
Zakres częstotliwości (odbieranie) 925 - 960 MHz oraz1805 - 1880 MHz
Masa 85g
Temperatura pracy aparatu -10 oC -+55 oC
Temperatura pracy akcesoriów +/-0 oC -+45 oC

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    amapi3d pisze: 2001-07-02 16:32
    Dla mnie ten telefon firmy Sony i tak nie bedzie udany!!! Znam dwie osoby ktore z niego korzystaly i byly nim zachwycone jakies tydzien a pozniej zaaczely sie juz tylko schody.... niestety tylko w dół. Ja tego telefony, mimo obecnie ciekawej ceny w Idei jakos niespecjalnie polecam. Ale każdy i tak zrobi co chce!!! I o to chodzi!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Allen pisze: 2001-07-02 17:12
    Jędrek Bolek, doradziłbym kilka lekcji gramatyki polskiej. Te Twoje sformułowania typu: "Terminarz - kalendarz, z funkcjom przypominania". Chodzi mi o kawałek z "FUNKCJOM" - HEHEHE Pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    Edyp pisze: 2001-07-02 18:39
    Allen, nie krytykój tylko sam napisz test :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Allen pisze: 2001-07-02 18:54
    Już napisałem test, możesz go przeczytać w dziale z testami konkurosowymi. Pozdrawiam - Allen
    0
  • Users Avatars Mini
    Allen pisze: 2001-07-02 18:56
    P.S. Chodzi mi o test telefonu Motorola P7389
    0
  • Users Avatars Mini
    markow pisze: 2001-07-03 15:00
    W sprawie terminarza - Oczywiście wiem, że można zaplanować wydarzenia cykliczne, które będą się odbywały regularne ale chciałbym się dowiedzieć jak to ustawić w telefonie. Pozdrawiam
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: