TP o dzisiejszej decyzji UKE

Newsy
Żródło: TP S.A.
Opinie: 2
Opinie: 2

Oświadczenie Telekomunikacji Polskiej w sprawie wszczęcia przez UKE postępowania zmierzającego do separacji funkcjonalnej TP

Telekomunikacja Polska spodziewała się takiej decyzji UKE i nie jest nią zaskoczona. Regulator od wielu miesięcy w mediach zapowiadał taką decyzję i podejmował liczne działania, które miały na celu jej uzasadnienie. Obecnie nastąpiło jedynie medialne apogeum.

Zwracamy uwagę, że dziś regulator nie podjął decyzji o podziale TP, a jedynie rozpoczął postępowanie, które długo potrwa i wcale nie musi zakończyć się narzuceniem podziału.

Telekomunikacja Polska podtrzymuje wielokrotnie przedstawiane stanowisko, że ewentualne podjęcie przez UKE decyzji o podziale TP będzie niekorzystne dla rynku i zahamuje inwestycje. W jej wyniku Polacy nic nie zyskają. Nie powstanie ani jedna dodatkowa linia telekomunikacyjna, ani jedno gospodarstwo domowe nie zyska w tym czasie podłączenia do Internetu. Doświadczenia brytyjskie pokazują, że reorganizacja TP wydłuży czas na przyłączenie Internetu czy rozpatrzenie awarii na rzecz klientów operatorów alternatywnych.

Zdaniem autorów raportu o zasadności podziału, przygotowanego na zlecenie UKE, a także niezależnych analityków, na proces separacji stracimy 4-5 lat. Koszty podziału będą ogromne, osiągną ponad 750 mln zł.

Obecnie nie ma żadnych podstaw prawnych do przeprowadzenia takiej operacji. Dlatego TP proponuje zamiast wątpliwego prawnie i ekonomicznie podziału, wprowadzenie całkowicie transparentnych warunków obsługi wszystkich operatorów - plan równoważności dostępu.

Podział funkcjonalny proponowany przez UKE będzie oznaczał wydzielone księgowości, oddzielne systemy infromatyczne i zarządzania. TP natomiast proponuje mniej inwazyjne zmiany organizacyjne wewnątrz spółki. Pozwolą one jednak stwierdzic niezbicie, że Firma nie faworyzuje spółek z Grupy TP kosztem operatorów alternatywnych, w tym własnej części detalicznej oraz PTK Centertel. Już teraz co miesiąc publikowane są informacje na temat warunków obsługi innych operatorów tzw. wskaźniki KPI.

Propozycje TP można zrealizować dużo szybciej i taniej niż podział. Ich wdzrożenie potrwałoby ok. roku i kosztowałoby od 60 do 80 proc. mniej. Regulator uczestyniczyłby w każdym etapie realizacji planu równoważności dostępu.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  ShAMAN pisze: 2008-12-16 11:36
  "Telekomunikacja Polska podtrzymuje wielokrotnie przedstawiane stanowisko, że ewentualne podjęcie przez UKE decyzji o podziale TP będzie niekorzystne dla rynku i zahamuje inwestycje. W jej wyniku Polacy nic nie zyskają. Nie powstanie ani jedna dodatkowa linia telekomunikacyjna, ani jedno gospodarstwo domowe nie zyska w tym czasie podłączenia do Internetu. Doświadczenia brytyjskie pokazują, że reorganizacja TP wydłuży czas na przyłączenie Internetu czy rozpatrzenie awarii na rzecz klientów...
  0
 • Users Avatars Mini
  ShAMAN pisze: 2008-12-16 11:37
  ...operatorów alternatywnych." w 100% zgadzam się z tym fragmentem! niech prezes UKE zastanowi się 10 razy jeszcze! bo na pewno do niczego dobrego to nie doprowadzi!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: