Xiaomi budzi w Polsce wielkie zainteresowanie i ma wielu wiernych fanów. Modele z serii Mi A są szczególnie interesujące ze względu na połączenie atrakcyjnej ceny z czystym Androidem One. Mamy więc gwarancję aktualizacji w połączeniu z dobrym stosunkiem ceny do jakości i brakiem zbędnego oprogramowania.
Samsung to z kolei największy na świecie producent smartfonów, który przez lata zdobył i pielęgnował zaufanie klientów. W wyższej cenie dostarcza gwarancję wysokiej jakości, ekran AMOLED i rozbudowaną nakładkę swojego autorstwa.
Oba smartfony znajdują się w atrakcyjnym, popularnym przedziale cenowym – znacznie niższym od urządzeń flagowych. Przyjrzyjmy się więc, co oba urządzenia mają do zaoferowania i czym się od siebie różnią.
Xiaomi jest wykonany poprawnie, ale jednocześnie powtarzalnie i bez polotu. Szeroki pas aluminium z tyłu połączony jest z dwoma węższymi wykonanymi z tworzywa w tym samym kolorze. Widzieliśmy ten styl wielokrotnie i wówczas też nas nie zachwycał.
W Mi A2 Lite jest gniazdo słuchawkowe i przestarzały port micro USB oraz monofoniczny głośnik na dolnej krawędzi. Głośnik Xiaomi oferuje dość mocny dźwięk. Z tyłu obudowy znajduje się czytnik linii papilarnych umieszczony centralnie, który wystarczająco dobrze spełnia swoją funkcję.
Samsung ma wyraźnie lepszą jakość wykonania. Obudowa jest solidniejsza i nie sprawia wrażenia pustej wydmuszki. Zamiast plastikowych fragmentów obudowy są dobrze zamaskowane paski anten. Przyciski fizyczne mają wyraźniejsze, przyjemniejsze kliknięcie. Dzięki temu koreański producent zaaferował smartfon bliższy jakością wyższym modelem smartfonów.
Samsung także ma gniazdo słuchawkowe, monofoniczny głośnik, który bardzo łątwo zasłonić w układzie poziomym i przestarzałe micro USB. Głośnik umiejscowiony jest u góry bocznej krawędzi i jest trochę cichszy niż w Xiaomi, choć gra odrobinę czyściej. Szkoda, że czytnik linii papilarnych jest umiejscowiony tak blisko obiektywu i jest do niego podobny w dotyku. Prowadzi to do irytujących pomyłek.
Oba smartfony mają niehybrydowe, pełnoprawne dual SIM składające się z dwóch miejsc na karty nano SIM i trzeciego, osobnego miejsca na kartę pamięci. W Xiaomi wszystkie trzy elementy mieszczą się w jednej szufladce, a w Samsungu druga karta SIM ma osobną szufladkę.
Oba smartfony mają bardzo zbliżone wymiary różnice się dziesiątymi częściami milimetra i zbliżoną wagę. Samsung jest jednak odczuwalnie cieńszy. Smartfony są jednak bardziej do siebie podobne niż różne.
Ekran Xiaomi ma przekątną 5,84 cala i rozdzielczość 2280 x 1080 pikseli, co określamy mianem FHD+. Samsung dysponuje wyświetlaczem o przekątnej 5,6 cala o rozdzielczości 1480 x 720 pikseli, czyli HD+. Gęstość pikseli w Xiaomi to 432 PPI a w Samsungu 294 PPI. Samsung wykorzystał technologię AMOLED i nie ma wycięcia, a Xiaomi ma notcha i postawiło na technologię IPS.
Zazwyczaj to Samsung ma najlepsze ekrany na rynku, ale w tym wypadku parametry są po stronie Xiaomi. Wyższa rozdzielczość skutkuje odrobinę ostrzejszym obrazem. Dodatkowo maksymalna i minimalna jasność wykracza poza spektrum oferowane przez Samsunga. A6 ma natomiast lepszy kontrast i nasycenie kolorów.
Oba smartfony mają tryb nocny, eliminujący światło niebieskie, ale tylko Samsung pozwala na zaawansowaną regulację wyświetlanych barw i balansu bieli w ustawieniach systemowych.
Xiaomi ma na pokładzie nienowy już procesor Snapdragon 625 oferujący 8 rdzeni taktowanych zegarem 2.0 GHz. Samsung także oferuje ośmiordzeniowy procesor, ale Exynos 7870 taktowany zegarem 1,6 Ghz. Oba smartfony mają 3 GB RAM i 32 GB na system i piłki użytkownika. Wspierają także kartę pamięci micro SD o pojemności do 256 GB.
W benchmarkach wyniki prezentują się następująco
|
Geekbench Single Core |
Geekbench Multi Core |
Geekbench OpenCL |
Antutu |
Androbench Odczyt |
Androbench Zapis |
Xiaomi |
879 |
4352 |
1868 |
78867 |
280 MB/s |
85 MB/s |
Samsung |
731 |
3715 |
1264 |
63183 |
212 MB/s |
104 MB/s |
Różnica % |
20% |
17% |
47% |
24% |
32% |
-22% |
Jak wynika z powyższej tabeli, Xiaomi ma przewagę we wszystkich kategoriach od 17 do 47% z wyjątkiem prędkości zapisu w pamięci, w której jest o 22% wolniejszy od Samsunga. Oba smartfony oferują płynne i bezproblemowe działanie systemu oraz wielu gier. Są wystarczające do większości zastosowań i nie powodują dyskomfortu, choć czołówka smartfonów na rynku jest mniej więcej czterokrotnie szybsza.
Oba smartfony są wyposażone w LTE kat. 6 300/50 Mbps, WiFi n, Bluetooth 4.2, GPS i GLONASS jak i BDS. Xiaomi ma dodatkowo port podczerwieni, ale nie ma ani NFC ani radia FM, które znajdziemy w Samsungu. Bez wątpienia NFC jest bez porównania przydatniejsze niż port podczerwieni.
Zestaw czujników jest identyczny w obu urządzeniach. Obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy i czytnik linii papilarnych. Oba smartfony bez problemu radzą sobie z filmami 360 na YouTube i umożliwiają rozglądanie się przez pochylanie urządzenia.
Samsung i Xiaomi mają podobną filozofię rozbudowy Androida własną nakładką, dodającą wiele bardziej i mniej potrzebnych funkcji. Jednak z Xiaomi Mi A2 Lite jest inaczej. To jeden z nielicznych smartfonów Xiaomi z Android One – dystrybucją systemu wprost od Google, bez modyfikacji producenta. Takie podejście daje użytkownikowi gwarancję częstych aktualizacji systemu oraz tego, że jest on pozbawiony tzw. śmieciowego oprogramowania.
Samsung jest konsekwentny w oferowaniu swojego pomysłu na Androida. W efekcie użytkownik otrzymuje bogatszą funkcjonalność po wyjęciu z pudełka, ale aktualizacje nie są zbyt częste i tylko od producenta zależy jak długo zechce aktualizować swój telefon.
Skutkiem tych decyzji jest to, że Xiaomi ma nowszą wersję systemu Android 8.1 z aktualizacją zabezpieczeń na dzień 1 lipca. Nie znajdziemy też tutaj zbyt wielu aplikacji firm trzecich. Jest Pilot Mi do obsługi diody podczerwieni, aplikacja Opinie, Menadżer Plików i Mi Drop. Dla każdego, kto ceni aktualny system i możliwość samodzielnego dobrania potrzebnych aplikacji to zdecydowana zaleta.
Samsung ma minimalnie starszego Androida 8.0, ale zabezpieczenia są także aktualne na dzień 1 lipca. Aplikacji i funkcji znajdziemy tutaj znacznie więcej. Na lewo od głównego ekranu jest asystent Bixby. Jest sklep Samsunga z aplikacjami oraz pakiet 5 aplikacji Microsoftu zainstalowanych fabrycznie, bez możliwości deinstalacji. Samsung dodaje aplikacje własnego autorstwa - Kalendarz i Galeria mimo fabrycznie zainstalowanych Zdjęć Google i możliwości zainstalowania Kalendarza Google. Są też dodatki, których w systemie Google nie znajdziemy, jak Mój sejf oparty o rozwiązania Knox, Dolby Atmos czy wiele dodatkowych ustawień i funkcji systemowych, takich jak np. Konserwacja.
Ostateczny wybór jest uzależniony od preferencji użytkownika, ale trzeba pamiętać, że łatwiej do gołego systemu dodać potrzebne nam kolejne funkcje, niż spowodować, aby interfejs był szybszy i prostszy, a system otrzymał aktualizację.
Aparat w Xiaomi ma rozdzielczość 12 megapikseli oraz jasność F/2.2. Ustawia ostrość za pomocą detekcji fazy. W Samsungu aparat ma rozdzielczość 16 megapikseli, a obiektyw jasność F/1.7. Samsung także ustawia ostrość za pomocą detekcji fazy. Parametry przemawiają na korzyść Samsunga, za to Xiaomi ma drugi, dodatkowy aparat o rozdzielczości 5 megapikseli, wykorzystywany do trybu portretowego.
W przypadku zdjęć dziennych oba telefony oferują zbliżoną do siebie, dobrą jakość. Widać sporo szczegółów, światła nie są przepalone. Kolorystyka zdjęć podoba mi się odrobinę bardziej u Xiaomi, gdyż jest cieplejsza i bardziej naturalna. Trudno jednak w zdjęciach w dobrym oświetleniu wyłonić jednoznacznego zwycięzcę.
Za to w zdjęciach nocnych Samsung uzyskuje wyraźną i zdecydowaną przewagę. Nocne zdjęcia Xiaomi są zaszumione i prawie całkowicie pozbawione szczegółów. Zdjęcia podświetlonych fontann są nieostre ze względu na zbyt długie czasy naświetlania. Samsung oferuje znacznie więcej szczegółów i ostrzejsze zdjęcia dzięki znacznie jaśniejszemu obiektywowi. O ile kolorystyka Xiaomi w zdjęciach dziennych wydawała się atrakcyjniejsza, w przypadku nocnych ujęć jest odwrotnie – Samsung ma bardziej neutralne kolory.
Aplikacje aparatu w obu przypadkach są dość uproszczone. Tryb profesjonalny w obu przypadkach pozwala ustawić tylko balans bieli i ISO oraz dokonać korekcji ekspozycji.
Lista trybów w Xiaomi to:
Lista trybów w Samsungu to:
W przypadku Xiaomi HDR i Tryb nocny można aktywować z górnej belki skrótów. Oba telefony oferują filtry. Samsung oferuje dodatkowo Bixby Vision i naklejki AR, których w Xiaomi nie ma. Chiński smartfon ma za to bardziej rozbudowany tryb portretowy.
Oba smartfony nagrywają wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD. Xiaomi dodatkowo oferuje wideo slow-motion i time lapse. Jakość nagrań wypada podobnie jak w przypadku zdjęć – jest dobra, z cieplejszymi odcieniami w przypadku Xiaomi. Są jednak dwie kluczowe różnice. Nagranie z Samsunga jest bardziej szczegółowe i ma zimniejsze kolory, za to nagranie z Xiaomi jest stabilizowane cyfrowo. Na nagraniach stabilizacja robi ogromną różnicę. Widać to na załączonym przykładzie, gdzie wideo nagrałem stojąc stabilnie, ale w trakcie silnego wiatru. Nagranie z Xiaomi ogląda się bardzo przyjemnie, a obraz nagrany Samsungiem mocno drga i skacze.
Ostatnią częścią składową jest jakość przedniego aparatu i selfie. Tutaj Samsung ma dużą przewagę oferując rozdzielczość 16 megapikseli z obiektywem o jasności F/1.9 w porównaniu do Xiaomi z 5 megapikselami i jasnością F/2.0. Widać to również po efektach – zdjęcia slefie z Samsunga są bez porównania bardziej szczegółowe i ostre. Trzeba jednak pamiętać, że oba smartfony mają zablokowaną na stałe ostrość przedniego aparatu i optymalna ostrość selfie jest tylko w określonej odległości od telefonu. Gdy robimy zdjęcie nie tylko twarzy, ale całego popiersia, to wówczas zdjęcia są trochę nieostre.
Xiaomi został wyposażony w bardzo pojemną baterię 4000 mAh, podczas gdy Samsung ma do dyspozycji o jedną czwartą mniejszą pojemność 3000 mAh. Przewaga Xiaomi wydaje się oczywista, ale tak do końca nie jest. Xiaomi zapewni dłuższy czas rozmów i przeglądania sieci, jednak podczas strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranów ustawioną na połowę, po 9 i pół godzinach strumieniowania Xiaomi miało 10% baterii, podczas gdy Samsung dysponował jeszcze 24%. W efekcie po Xiaomi można spodziewać się 10 godzin strumieniowania wideo, a po Samsungu 12 godzin strumieniowania. Oba smartfony mają bardzo dobrą średnią czas działania na baterii. Niestety żaden z nich nie obsługuje nowszych standardów szybkiego ładowania.
Xiaomi i Samsung to różne telefony w podobnym przedziale cenowym.
Samsung Galaxy A6 2018 oferuje wyraźnie lepszą jakość wykonania, system bogatszy w funkcje i ustawienia oraz znacznie wyższą jakość zdjęć w nocy i selfie. Ma też NFC i radio FM.
Zauważalnie tańszy Xiaomi Mi A2 Lite oferuje czystego Androida One, wyższą rozdzielczość ekranu i wyższą wydajność, a także stabilizuje nagrywane wideo. Dodatkiem jest dioda emitująca światło podczerwone. Oba smartfony działają stabilnie i wystarczająco szybko, aby nie irytować użytkownika, a także oferują pełnoprawny dual SIM z niezależnym gniazdem na kartę pamięci. Szkoda, że żaden z telefonów nie ma gniazda USB C.