Test Xiaomi Redmi Note 6 Pro

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Xiaomi bardzo często „wypuszcza” na rynek nowe, podobne do siebie, kolejne modele smartfonów. Z drugiej strony wiele niedrogich smartfonów Xiaomi jest naprawdę udanych i zapewnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Xiaomi Redmi Note 6 Pro zalicza się do grona udanych produktów i jak na budżetowy telefon zaskakująco wiele elementów jest w nim bardzo dobrych, choć nie obyło się również bez istotnych braków. Na przykład brak NFC w Xiaomi stał się już niemal wyróżnikiem rynkowym tej marki.

Główne wady i zalety smartfonu Xiaomi Redmi Note 6 Pro

Zalety

  • Poprawiony, atrakcyjniejszy design obudowy
  • Skuteczny czytnik linii papilarnych
  • Donośny głośnik
  • Bardzo dobrej jakości ekran, o dużej przekątnej i wąskich ramkach
  • Nowoczesny, całkiem wydajny procesor
  • Bluetooth 5.0 i WiFi ac
  • Bogata w funkcje nakładka producenta
  • Panel sterowania ma mnóstwo funkcji i możliwości
  • Wysokiej jakości zdjęcia
  • Szczegółowe i dobrze stabilizowane filmy FHD
  • Długi czas pracy na baterii
  • Silikonowe etui odłączone w komplecie

Wady

  • Przestarzałe, kłopotliwe i dodatkowo obrócone o 180 złącze micro USB
  • Duży notch uniemożliwia wyświetlanie powiadomień
  • Brak NFC
  • Reklamy w systemowej aplikacji Panel Sterowania?!
  • Słabej jakości zdjęcia nocne
  • Brak wideo 4K oraz FHD 60p
  • Brak szybkiego ładowania

Design – ocena 4

Wygląd niemal wszystkich smartfonów Xiaomi, poza najdroższymi flagowcami, jest bardzo do siebie zbliżony. Tył wykonany jest z aluminiowej blachy połączonej z paskami z tworzywa. Tym razem, choć materiały i jakość pozostały na podobnym poziomie, widać jednak poprawę. W Xiaomi Redmi Note 6 Pro metalowa część obudowy ma zaokrąglone rogi, fragmenty z tworzywa są węższe, a dopasowanie elementów lepsze. Choć nadal nie mamy do czynienia z tłoczeniem obudowy z jednego kawałka metalu, ani ze szkłem, to prezentuje się to zdecydowanie lepiej niż wcześniejsze proste linie łączenia plastiku z aluminium, które na dodatek nie były idealnie dopasowane. Wraz z matowym, czarnym kolorem Xiaomi Redmi Note 6 Pro podoba mi się najbardziej ze wszystkich tańszych modeli tego producenta.

Klawisze fizyczne znajdują się na prawej krawędzi i mają przyjemne, wyraźne kliknięcie. Czytnik linii papilarnych znajduje się z tyłu obudowy. Jest wystarczająco szybki i bezproblemowy, aby można było z niego bez przeszkód i irytacji korzystać.

Wbudowany głośnik monofoniczny znajduje się na dolnej krawędzi i można go dość łatwo zasłonić. Oferuje za to donośny i czysty dźwięk, który sprawdzi się bez problemu podczas rozmów głośnomówiących i słuchania audycji.

Smartfon Xiaomi ma gniazdo słuchawkowe. Niestety na dolnej krawędzi znalazło się gniazdo micro USB, zamiast nowszego i wygodniejszego USB C. Dodatkowo gniazdo jest obrócone o 180 stopni względem standardowego położenia. To najpoważniejsza uwaga do konstrukcji Xiaomi Redmi Note 6 Pro.

Rzadkim dodatkiem jest dioda na podczerwień, która pozwala zastąpić np. pilota do telewizora aplikacją na smartfonie. Znalazło się też miejsce na białą, jednokolorową diodę powiadomień. Wymiary telefonu to 157,9 x 76,4 x 8,3 mm. Smartfon waży sporo - 182 gramy. Obudowa nie jest zabezpieczona przed zalaniem, co nie powinno być zaskoczeniem na tej półce cenowej.

Lekko wystające obiektywy powodują niewielkie chybotanie się telefonu na stole. Jeśli komuś to nie odpowiada problem łatwo rozwiąże zakładając silikonowe etui dostarczone w zestawie. Do czarnej wersji telefonu dostarczone było ciemne, lekko prześwitujące etui.

Wyświetlacz – ocena 5

Ekran to jeden z istotniejszych elementów, który zmienił się w Xiaomi Redmi Note 6 Pro względem Xiaomi Redmi 5 Plus, który testowaliśmy wcześniej. Jego przekątna wzrosła z 5,99 cala do 6,26 cala. Proporcje ekranu zmieniły się z 18:9 na 19:9 a rozdzielczość odrobinę wzrosła do 2280 x 1080 pikseli. Poprawiło się również wypełnienie obudowy ekranem, wzrastając do ponad 81%. Gęstość pikseli pozostała bez zmian na poziomie 403 PPI. Pojawił się również notch, którego wcześniej nie było.

Sama jakość ekranu, podobnie jak w poprzednio testowanym modelu jest bardzo dobra. Kolory są nasycone, obraz kontrastowy, a kąty widzenia wydają się lepsze od wielu droższych urządzeń.

Ramki ekranu są dość wąskie, natomiast notch, którego nie było w Redmi 5 Plus, jest w przypadku Xiaomi Redmi Note 6 Pro szeroki i żadne powiadomienia na belce nie są wyświetlane. Widać jedynie zegar, zasięg i stopień naładowania baterii. W takiej sytuacji użyteczność stosowania notch staje pod dużym znakiem zapytania – niby ekran ma większą przekątną, ale de facto przydatnych informacji wyświetla mniej.

W ustawieniach ekranu znajdziemy tryb czytania, redukujący ilość światła niebieskiego, a także regulację balansu bieli i kontrastu.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4

Xiaomi został wyposażony w procesor Snapdragon 636, który ma 8 rdzenie taktowane zegarem 1,8 GHz. Xiaomi Redmi Note 6 Pro występuje w dwóch konfiguracjach pamięci – 3 GB RAM i 32 GB na system i pliki oraz 4 GB RAM i 64 GB na system i pliki. Do nas trafiła wersja z większą ilością pamięci, która jest droższa o 280 zł. W obu wypadkach pamięć można rozszerzyć kartą micro SD o pojemności do 256 GB, pod warunkiem, że zrezygnujemy z funkcji dual SIM.

Wyniki benchmarków wyglądają następująco:

  • GeekBench 4 – 1343 punktów dla jednego rdzenia i 4942 punktów dla sumy rdzeni
  • Antutu – 115091 punktów i 51 miejsce w rankingu
  • Androbench – 286 MB/s sekwencyjnego odczytu i 213 MB/s sekwencyjnego zapisu

Zależnie od wyniku, który bierzemy pod uwagę, Xiaomi Redmi Note 6 Pro jest od 15 do 50% szybszy od Xiaomi Redmi 5 Plus. To spora różnica w tym przedziale cenowym, zwłaszcza, że Snapdragon 636 jest nowocześniejszym procesorem. Platforma Qualcomm oferuje nam Bluetooth 5.0 zamiast 4.2, WiFi ac, zamiast WiFi n. Jest też wspomniany port podczerwieni oraz radio FM. Lokalizacja odbywa się za pomocą standardów GPS, GLONASS i BDS. Zabrakło niestety NFC.

Stosunek wydajności do ceny smartfona jest całkiem udany. Może nie robi aż takiego wrażenia jak Pocophone F1, ale cena jest też odczuwalnie niższa. Na Xiaomi pogramy spokojnie w takie gry jak Asphalt 9 bez problemów z płynnością rozgrywki.

Wśród czujników znalazły się: czujnik siły światła, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, kompas cyfrowy i czytnik linii papilarnych.

  

  

System – ocena 4

Xiaomi Redmi Note 6 Pro działa pod kontrolą systemu Android 8.1 z nakładką MIUI Global 10.0. Android 9 na tym etapie powinien być wśród producentów powszechny, ale nie oszukujmy się – nie jest. Sama nakładka jest jednak najnowsza i muszę przyznać, że jej pastelowe kolory całkiem przypadły mi do gustu. Wygląda nowocześnie. Modyfikacje są jednak daleko posunięte i jeśli ktoś lubi poruszać się po Androidzie na pamięć i nie używał wcześniej MIUI to będzie musiał uzbroić się w sporo cierpliwości.

Na lewo od głównego pulpitu znajduje się charakterystyczny element MIUI, czyli zestaw skrótów do Asystenta Google, czyszczenia pamięci, sprzątacza, wysyłania plików, dodawania wydarzenia i skanowania kodu QR. Są też podsumowania dla notatek, wydarzeń w kalendarzu i panelu sterowania.

Wśród aplikacji zainstalowanych fabrycznie znajdziemy Panel Sterowania służący do zarządzania telefonem. Pozwala on czyścić pamięć z plików tymczasowych, skanować telefon pod kątem bezpieczeństwa, zarządzać baterią, monitorować zużycie danych, przyspieszać działanie telefonu i zarządzać aplikacjami. Z poziomu Panelu Sterowania można też przejrzeć listę blokowanych numerów, aktywować drugą przestrzeń (osobny pulpit i inny zestaw zainstalowanych aplikacji), sklonować aplikacje w celu podłączenia drugiego konta, jeśli sam program tego nie obsługuje i przeprowadzić test sieci. Jest też możliwość „przyspieszania prędkości gier”. Za tym średnio udanym tłumaczeniem kryją się takie funkcje jak możliwość ukrycia panelu skrótów w grach, przyspieszanie sieci za sprawą ograniczenia synchronizacji w tle, czy zablokowania przełączania się sieci. Jest też czyszczenie pamięci podręcznej czy tryb „nie przeszkadzać”. Czyszczenie plików może być również aktywowane specjalnie dla Facebooka i WhatsApp z osobna. Jest także dokładne czyszczenie, które pozwala odzyskać więcej pamięci kasując niektóre aplikacje czy inne pliki za zgoda użytkownika.

 Szkoda, że po uruchomieniu niemal każdej funkcji Panelu Sterowania wyświetlane są reklamy i oferty. Uważam że kluczowa aplikacja dostarczana z telefonem powinna być ich pozbawiona. Wiele aplikacji instalowanych ze sklepu Play umożliwia pozbycie się reklam za sprawą opłaty, a tutaj nie ma nawet takiej możliwości. Reklamy w menu smartfonu to „niezła siara” ;-)

Wśród przydatnych programów jest Dyktafon, Nagrywanie ekranu, Radio FM, Skaner kodów QR, Kompas, Mi Drop, Menadżer Plików, oraz Pilot Mi. Fabrycznie zainstalowane zostały też aplikacje Amazon, Facebook i Joom.

Kamera – ocena 4+

Xiaomi Redmi Note 6 Pro ma 4 aparaty - dwa z przodu i dwa z tyłu. Może to robić wrażenie w tym przedziale cenowym. Nie tak dawno HTC zaprezentował podobny układ w swoim flagowcu. Połowa z tych aparatów służy jedynie do pomiaru głębi sceny w celu rozmycia tła ( bokeh).

Główny aparat ma rozdzielczość 12 megapikseli, jasność obiektywu F/1.9 i ustawia ostrość za pomocą dual pixel PDAF. W wykrywaniu głębi sceny wspomaga go drugi aparat o rozdzielczości 5 megapikseli i jasności F/2.2. Przedni aparat ma wysoką rozdzielczość 20 megapikseli, jasność obiektywu F/2.0 i wspomagany jest przez drugi aparat o rozdzielczości 2 megapikseli. Maksymalna rozdzielczość nagrywania wideo to 1080/30p.

Aplikacja aparatu została odświeżona. Tryby aparatu zmienia się przesuwając ich listę na boki tuż ponad spustem migawki. Nie ma już osobnego ekranu z listą wszystkich trybów foto. Ponad podglądem kadru można zmienić ustawienia lampy doświetlającej, włączyć HDR, aktywować AI wspomagające zdjęcia oraz wybrać jeden z 13 filtrów kolorystycznych.

Tryby dostępne w aplikacji aparatu to:

  • Krótkie wideo
  • Wideo
  • Zdjęcie
  • Portret
  • Kwadrat
  • Panorama
  • Ręczny (WB, F, S, ISO)

Dodatkowo po rozwinięciu opcji można znaleźć:

  • Samowyzwalacz
  • Tilt-shift
  • Poziomica
  • Grupowe selfie
  • Odcień skóry
  • Time-lapse
  • Slow-motion

Jakość zdjęć z Xiaomi, zwłaszcza dziennych, jest atrakcyjna i odrobinę zaskakująca w tej półce cenowej. Kolory są nasycone i wyraziste, rozpiętość tonalna jest całkiem spora i nie brakuje szczegółów. Nawet pochmurna pogoda nie powoduje znaczącego pogorszenia się jakości obrazu. Nie zauważyłem żadnych problemów z ustawianiem ostrości. Sądzę, że Xiaomi pod tym względem przegoniło paru większych producentów na swojej półce cenowej.

Jakość szybko pogarsza się wraz ze spadkiem ilości światła. Niektóre zdjęcia w ciemniejszych pomieszczeniach są jeszcze w porządku, ale już niestety nie wszystkie. Zdjęcia nocne są po prostu słabe. Powodem jest spory szum i brak stabilizacji optycznej. Dlatego zdjęcia przy niewielkim oświetleniu nie są mocną stroną tego telefonu. Panorama, choć dobrze posklejana ma rozdzielczość nie większą niż pojedyncze zdjęcie.

Zdjęcia selfie mają wysoką rozdzielczość. Szczegółowość jest też w zasadzie wysoka, aczkolwiek zdarza się, że skóra ma dziwny, woskowy wygląd, nawet bez funkcji upiększania. Jej aktywacja tylko efekt potęguje. Rozmycie tła działa bez większego problemu, o ile aparat poprawnie rozpoznaje twarz. Trudno jednak powiedzieć, czy jest wyraźnie lepsze od smartfonów z pojedynczym aparatem, zwłaszcza w przypadku selfie. Akurat funkcją rozmytego tła nie kierowałbym się jakoś szczególnie przy wyborze tego telefonu.

Jakość wideo 1080p jest w pełni satysfakcjonująca. Jest dużo szczegółów, smartfon radzi sobie z ekspozycją i nie widać skokowych zmian w jasności, ani problemów z płynnością. Zaskakująco skuteczna jest stabilizacja cyfrowa. Niestety nie ma możliwości nagrywania wideo w 4K, ani FHD w 60 klatkach na sekundę.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Bateria – ocena 5-

Xiaomi ma baterię o pojemności 4000 mAh. To bardzo duża pojemność, niemal rekordowa w smartfonach.

Podczas testu strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę po 10 godzinach i 12 minutach Xioami rozładował się do 21% baterii. Można się więc spodziewać, że Xiaomi Redmi Note 6 Pro jest w stanie strumieniować wideo z sieci przez 12 do 13 godzin. To wynik powyżej przeciętnej. Xiaomi nie powinien mieć problemów z wytrzymaniem pełnego dnia intensywnego użytkowania, a czasem nawet dwóch. Niestety nie mamy w nim szybkiego ładowania, więc przy ładowaniu trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Podsumowanie

Xiaomi Redmi Note 6 Pro ma atrakcyjniejszy wygląd od swoich poprzedników, większy i równie dobry ekran, satysfakcjonującą wydajność, długi czas działania na baterii i dobry aparat. To fajne parametry jak na tę  półkę cenową – wersje 3 GB RAM można kupić za niecałe 900 zł, a 4 GB RAM za niecałe 1200 zł.

Jednak bez pewnych minusów nie mogło się obejść. Smartfon ma przestarzałe złącze micro USB i do tego odwrócone o 180 stopni. Jak wiele telefonów Xiaomi nie wspiera NFC. Pewnym kuriozum są reklamy w aplikacji Panel Sterowania oraz wycięcie ekranu, które wyklucza ikony powiadomień na górnej belce. Sądzę jednak, że z takimi minusami można bez problemu żyć, ciesząc się z zalet tego udanego smartfonu.

Dla kogo jest Xiaomi Redmi Note 6 Pro

  • Dla szukających solidnego i niedrogiego smartfonu
  • Dla ceniących dobrej jakości ekran
  • Dla szukających pojemnej baterii
  • Dla fanów fotografii mobilnej z niedużym budżetem

Dla kogo nie jest Xiaomi Redmi Note 6 Pro

  • Nie dla fanów mobilnych płatności
  • Nie dla fanów czystego Androida

Uwielbiamy: świetny ekran

Nie lubimy: braku NFC

Przykładowe alternatywy:

Inne informacje na temat smartfonu:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: