Polska Telefonia Cyfrowa zaprezentowała dziś oficjalnie swoją ofertę telefonii stacjonarnej pod nazwą „Era Domowa” i „Era Firmowa”. Usługa jest obecnie dostępna w 37 strefach numeracyjnych. Prawdopodobnie do końca roku uda się włączyć wszystkie z 49 stref.
„Era Domowa” i „Era Firmowa” umożliwiają nawiązywanie i odbieranie połączeń głosowych z numerami stacjonarnymi i komórkowymi zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym. Cennik połączeń międzynarodowych jest identyczny jak w sieci Era. Dodatkowo, klient może również korzystać, m.in., z poczty głosowej, przekierowania na dowolny numer telefonu, prezentacji numeru rozmówcy, nie identyfikowania własnego numeru oraz SMS-a głosowego z sieci Era. Ma on również możliwość wyboru numeru stacjonarnego swojego telefonu w ramach dostępnej puli numeracyjnej.
W ofercie „Era Domowa” opłata abonamentowa kosztuje 20 złotych brutto miesięcznie, a w ofercie „Era Firmowa” od 10 złotych netto. Jest to obecnie najniższy dostępny na polskim rynku abonament telefonii stacjonarnej. Koszty połączenia w „Erze Domowej” to 35 groszy brutto za 3 minuty na numery stacjonarne oraz 60 groszy za minutę na numery komórkowe. Dodatkowo, abonament zawiera pakiet 60 minut przeznaczonych na rozmowy, który wliczony jest w jego cenę. Stawki w „Erze Firmowej” to 29 groszy netto za minutę połączenia na numery stacjonarne oraz 49 groszy netto za minutę na numery komórkowe przy naliczaniu jednosekundowym.
Aby korzystać z usługi „Era Domowa” i „Era Firmowa” klient otrzymuje specjalną kartę SIM z przypisanym do niej numerem stacjonarnym. Można jej użyć ze zwykłym aparatem komórkowym. W ramach oferty promocyjnej dostępny jest, m.in. Sagem myH10L.
W ofercie „Era Domowa” i „Era Firmowa” dla abonenta zostaje utworzona tzw. strefa domowa lub strefa firmowa. Jest to wskazana przez klienta lokalizacja, w której chce on korzystać z usługi oraz obszar o promieniu 500 m od tego miejsca. Oznacza to, że klient, zarówno prywatny jak i korporacyjny, może używać telefonu stacjonarnego nie tylko w domu, czy biurze, tak jak w dotychczas oferowanych na rynku rozwiązaniach, ale także w ich okolicy. Klient za 5 zł będzie mógł zmienić lokalizację swojej strefy.
Przedstawiciele operatora raczej wykluczyli możliwość wprowadzenia kolejnych abonamentów w tym roku. W przyszłości będą to zapewne kolejne odpowiedniki stacjonarnych taryf TP. Za klika tygodni abonenci Telekomunikacji Polskiej będą mogli przenosić swoje numery stacjonarne do Ery. Niedługo w sprzedaży ma pojawić się także specjalna bramka GSM, do której będzie można podłączyć zwykły telefon stacjonarny lub faks. Na razie faks w usłudze Ery nie działa, co może być sporą wadą dla mniejszych firm. Era cały czas pracuje nad ofertą szerokopasmowego dostępu do Internetu przy wykorzystaniu technologii HSDPA. Taka oferta miała się pojawić już na jesieni br.
Zagrożeniem dla rozwoju nowej usługi może być oferta home zone promowana przez T-Mobile. Polska wersja telefonii stacjonarnej przygotowana samodzielnie przez Erę nie ma bowiem swojego odpowiednika w sieci niemieckiej, a Era pracuje równolegle nad wprowadzeniem oferty "prawdziwej" strefy domowej w sieci GSM. W przyszłym roku okaże się, czy obie oferty będą obecne na rynku jednocześnie.
Era chce do końca roku pozyskać kilkadziesiąt tysięcy klientów nowej usługi telefonii stacjonarnej.