Telekomunikacja Polska zaprezentowała oficjalnie swoje nowe Centralne Archiwum Dokumentów znajdujące się w Katowicach. Do działającej przy archiwum kancelarii trafia cała korespondencja od klientów TP. Wszystkie dokumenty trafiające do archiwum są rejestrowane, a następnie skanowane i udostępniane doradcom Błękitnej Linii drogą elektroniczną. Proces ten odbywa się przy zastosowaniu oprogramowania firmy FileNet, z której usług korzysta także Idea (ale z pakietu w starszej wersji). Integracja z archiwum PTK Centertel nie jest jednak w najbliższym czasie planowana.
Dokument w wersji oryginalnej może zostać udostępniony poza archiwum tylko w wymaganych prawem przypadkach. Każdy archiwizowany dokument jest oznaczony kodem kreskowym, aby w każdej chwili można było ustalić gdzie się znajduje. Archiwum i Kancelaria spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa danych określone polskimi normami prawnymi, w tym Ustawą o Ochronie Danych Osobowych. Dostęp pracowników Archiwów Śląskich (zarządcy magazynu) do danych o abonentach TP, reguluja specjalne zapisy umowy o powierzeniu zbioru danych do przetwarzania.
Archiwa Śląskie kontrakt na obsługę TP w zakresie przechowywania i udostępniania dokumentów klientów wygrała w 2003 r. Rozwiązanie zastosowane w Centralnym Archiwum Dokumentów TP jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju i unikalnym w Europie.
Wczoraj nowe archiwum odwiedził prezes Telekomunikacji Polskiej, Marek Józefiak.
Centralne Archiwum Dokumentów w liczbach:
archiwum przejęło dokumentację z 300 archiwów lokalnych TP
dedykowany magazyn ma powierzchnię 5.500 m2
dowody wpłat - 560 mln (63 km)
teczki - 13 mln (39 km)
dzienne przyjęcie, sortowanie, skanowanie i udostępnienie online w postaci elektronicznej blisko 45 tys. dokumentów
rejestracja w systemach informatycznych TP około 20 tys. usług dziennie
przechowywanie w repozytorium elektronicznym ponad 12 mln dokumentów
zastosowanie technologii FileNet - platforma w wersji P8
Centralne Archiwum Dokumentów TP