20 milionów złotych kary dla TP

Newsy
Żródło: UOKiK
Opinie: 18

Uchylanie się przez Telekomunikację Polską od podpisywania umów międzyoperatorskich z niezależnymi dostawcami usług internetowych (ISP) jest praktyką naruszającą konkurencję – uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Cezary Banasiński nałożył na spółkę karę w wysokości 20 mln zł i nadał swej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Łączenie się za pośrednictwem modemu ze specjalnym numerem telefonicznym (rozpoczynającym się od 0-20) pozostaje najpopularniejszą formą dostępu do Internetu. Zgodnie z badaniami TNS OBOP z marca 2003 r., ponad 90 proc. polskich internautów korzysta z tego typu połączeń. 
Pozycję dominującą na krajowym rynku połączeń międzyoperatorskich w zakresie tego rodzaju dostępu do Internetu ma Telekomunikacja Polska S.A., do której sieci stacjonarnej należy 93 proc. wszystkich abonentów. Dostawcy usług internetowych (ISP) chcący świadczyć usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP S.A. muszą więc podpisać ze spółką tzw. umowę o współpracy międzyoperatorskiej, w której określone zostaną zasady wzajemnych rozliczeń. Pierwsze wnioski w tej sprawie wpłynęły do TP S.A. już w 1996 r., jednak do dziś spółka nie podpisała umowy międzyoperatorskiej z żadnym z operatorów ISP. 

W ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który z urzędu wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, stanowi to praktykę ograniczającą konkurencję, ponieważ odmowa zawarcia umowy o wzajemnych rozliczeniach przez operatora o dominującej pozycji na rynku znacząco pogarsza warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty funkcjonujące na rynku oraz podmioty wchodzące na ten rynek. Co więcej, brak umów o rozliczeniach powoduje, że operatorzy ISP nie otrzymują żadnej korzyści finansowej za ruch generowany na własne numery dostępowe (0-20) w sieci Telekomunikacji Polskiej i są zmuszeni do prowadzenia działalności – co do zasady – ze stratą. 

Prezes Urzędu nie zgodził się z przytaczanym przez TP S.A. argumentem, że przeszkodą w podpisaniu umów międzyoperatorskich jest brak aktów wykonawczych Ministra Infrastruktury. Zdaniem organu antymonopolowego, status niezależnych dostawców usług internetowych jako operatorów jest wyraźnie określony w prawie telekomunikacyjnym. Umowy międzyoperatorskie są regulowane rozporządzeniem w sprawie szczegółowych wymagań związanych z łączeniem sieci telekomunikacyjnych, które weszło w życie 8 grudnia 2003 r.; przy czym wcześniej obowiązywały przepisy, na które spółka powoływała się odrzucając wnioski operatorów ISP.

Prezes UOKiK podkreślił, że nawet brak aktu wykonawczego nie może stanowić podstawy do odmowy zawierania umów – rozporządzenie określa bowiem najbardziej pożądane zasady rozliczeń międzyoperatorskich, tymczasem TP S.A. uchyla się od jakichkolwiek rozliczeń z dostawcami usług internetowych. 
Prezes UOKiK uznał, że uchylanie się TP S.A. od podpisania umów o współpracy międzyoperatorskiej z niezależnymi dostawcami tzw. komutowanego dostępu do internetu (tj. za pośrednictwem modemu) stanowi praktykę naruszającą konkurencję i nakazał jej zaniechania. Decyzji tej nadany został rygor natychmiastowej wykonalności. Prezes Urzędu nałożył przy tym na Telekomunikację Polską karę w wysokości 20 mln zł. 
Przy podejmowaniu decyzji i ustalaniu wysokości kary pieniężnej Prezes UOKiK wziął pod uwagę fakt, że opisywana praktyka TP S.A. ma podwójny wymiar – antykonkurencyjny i antykonsumencki. Istnienie umów stwarzających równoprawne warunki świadczenia usług przez operatorów ISP i Telekomunikację Polską jest bowiem - z jednej strony - podstawą do ukształtowania się konkurencji na rynku dostępu do internetu za pomocą modemów; z drugiej - umożliwiłoby dostawcom niezależnym obniżenie cen za usługi internetowe. 

Decyzja Prezesa Urzędu nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opinie:

Opinie archiwalne (18):

Komentuj

Komentarze / 18

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2004-01-06 11:56
    Bardzo ladnie, ale czy tepsa to zaplaci, a jezeli juz zaplaci to czy wogole to odczuje!???
    0
  • Users Avatars Mini
    bogdan1979 pisze: 2004-01-06 12:14
    Zapłacić, zapłaci .... Ale bedzie chciała sobie jakoś to odbić, zapewne kosztem abonentow :(
    0
  • Users Avatars Mini
    Karol pisze: 2004-01-06 12:38
    No ładnie:) Najpierw 7milionów za dymanie abonentów ISDN a teraz 20milionów...oczywiście będą się odwoływać pewnie do samego pana boga ale to już problem ich kiepskich prawników...
    0
  • Users Avatars Mini
    rgumkowski1 pisze: 2004-01-06 12:59
    To jedna z lepszych decyzji UOKiKu! :)
    0
  • Users Avatars Mini
    goya pisze: 2004-01-06 13:09
    tpsa jest jak narozie takim molochem ze i tak da se rade wiem bo tam pracuje
    0
  • Users Avatars Mini
    light7 pisze: 2004-01-06 13:14
    Tepsa i tak sie odwoła i nie zapłaci a nawet jeśli kiedyś tam zaplaci to i tak tego nie odczuje.
    0
  • Users Avatars Mini
    DJ pisze: 2004-01-06 13:15
    Ciekawe tylko, kiedy to zapłacą?! Jak znam życie, UOKiK nigdy zobaczy ani grosza z tej kwoty. Cokolwiek można powiedzieć o Tepsie, to na pewno nie to, że mają kiepskich prawników...
    0
  • Users Avatars Mini
    nobel pisze: 2004-01-06 13:36
    hehehehe dobre,dobre.U mnie na osiedlu jest internet w kablówce,aby miec zgodę na budowę nowej sieci trzeba mieć zgodę spółdzielni a ta takiej zgody nie wyda,wszystkie instalacje inne niż te z kablówki zostaną (albo zostały)zdemonowane na koszt nielegalnej sieci.Zgadnijcie kto jest właścicielem kablówkiz internetem???Nie mylicie sie-SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA! To jest konkurencja ;-)prawda?Chwała Bogu że nie musiałem prosić prezesa SM o zgodę na montaz Neostrady( pewnie nie zgodziłby sie hehehehe)
    0
  • Users Avatars Mini
    marek55 pisze: 2004-01-06 14:34
    nobel: ty lepiej zmień społdzielnie, albo prezesa :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2004-01-06 14:46
    Przypadek ***Nobla nie jest odosobniony. Też tak mam. Natomiast co do TP - nałożyć karę to jedno; wyegzekwować - to drugie. A z tym frugim są wyraźne problemy. I to nie TP ma cienkich prawników, tylko urzędy państwowe.
    0
  • Users Avatars Mini
    guest pisze: 2004-01-06 17:29
    a czym dla TP jest te 20mln w skali 500mln zl rocznego przychodu (czy jakos tak :)
    0
  • Users Avatars Mini
    tkubon pisze: 2004-01-06 19:24
    Powinno byc 200 mln bez mozliwosci odwolania - ZLODZIEJOM
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2004-01-06 19:41
    juz sie odwolali oni jeszcze zadnej kary nigdy nie zapłacili wiec tej tez nie zapłacą, powinni dostac kare za nie placenie kar!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2004-01-06 20:04
    Przecież kar nie płacą w majestacie prawa - zatem nie ma podstaw aby nakładać na nich dodatkowe sanckej. Poza tym, podążając tym tropem należałoby ukarać Kluskę za niezapłacenie kary.
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2004-01-06 20:51
    ale Klusce urzad skarbowy zajal kupe kasy na poczet a tepsie jakos nikt nie zajmuje na poczet obecnych kar
    0
  • Users Avatars Mini
    Gonzales pisze: 2004-01-06 21:02
    Poniewaz Klusce zajęto pieniądze na mocy uregulowań Ordynacji Podatkowej. gdyby TP podpadła w US, to ani by sie obejrzała... Poza tym chodziło mi o sam mechanizm - niepłacenie kar nakładanych przez miłosiernie panujące nam urzędy.
    0
  • Users Avatars Mini
    Antyklerykalny pisze: 2004-01-09 23:11
    Telekomuna byla jest i bedzie BANDA ZLODZIEJI Szkoda slow.
    0
  • Users Avatars Mini
    Pala pisze: 2004-01-14 17:56
    90% modemowców,no jasne już to widze.Od conajmniej 5lat w mojej malej miescinie mam siec sdi,teraz przeszedlem na 2Mbity,studiuje w Poznaniu i mam kablowe,teraz akurat jestem na uczelni,gdzie tez nie przez modem i z moich znajomych to tylko jedna na jakies 50korzysta z modemu.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: