200 osób testuje system mobilnych płatności - termin komercyjnego wdrożenia nie jest znany

Newsy
Żródło: Era
Opinie: 0

Trwa projekt pilotażowy płatności mobilnych w telefonach komórkowych. Biorą w nim udział czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej, banki oraz liczni partnerzy technologiczni. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa skupiająca tak szeroką koalicję na rzecz upowszechnienia płatności mobilnych w Polsce i wyjątkowy projekt w skali globalnej.

Nad projektem pracują wspólnie m.in. Era, Orange, Play i Plus wraz z mBank mobile; banki - Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Invest-Bank, Lukas Bank oraz partnerzy – PWPW S.A., która jest dostawcą systemu płatności EasyPay, mPay, eCard, a także NOKIA i MasterCard. W trwających od czerwca br. testach udział bierze ponad 200 użytkowników, których zadaniem jest wykonywanie próbnych transakcji z użyciem telefonu. Za jego pomocą realizują płatności w Internecie i doładowania telefonów oraz płacą za parkowanie i bilety komunikacji miejskiej.

Głównym celem projektu jest stworzenie uniwersalnej, wspólnej platformy, która pozwoli klientom banków na realizowanie płatności mobilnych realizowanych za pośrednictwem telefonów działających we wszystkich sieciach komórkowych.

Ze względu na skalę, innowacyjność i zaangażowanie wielu firm, data komercyjnego wdrożenia nie została jeszcze ustalona. Projekt ma charakter otwarty - jego uczestnicy zapraszają do współpracy organizacje i firmy zainteresowane rozwojem płatności mobilnych w Polsce.

Dodatkowe informacje (źródło PWPW):

W ramach tego przedsięwzięcia uruchomiono zdalne płatności mobilne, wykorzystujące aplikację bankową umieszczoną na karcie SIM. Do transakcji mobilnych zastosowano system EasyPay należący do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Rola EasyPay w Pilotażu polega na funkcjonowaniu jako centralny element systemu, który wymienia dane między uczestnikami transakcji: klientem, sprzedawcą, operatorem telekomunikacyjnym, agentem rozliczeniowym i bankiem. Centrum rozliczeniowe EasyPay, po zaakceptowaniu transakcji przez użytkownika, komunikuje się z bankiem za pośrednictwem agenta rozliczeniowego, który autoryzuje operację i realizuje obciążenie karty płatniczej użytkownika. EasyPay przesyła do sprzedawcy informację o dokonaniu obciążenia

W pierwszej fazie pilotażu, przewidzianej na okres 3 miesięcy, płatności mobilne testuje ponad 200 uczestników. Testerzy mogą wykonywać transakcje w Internecie oraz doładowania telefonu. Planowane jest również umożliwienie płatności za rachunki i e-faktury, bilety komunikacji miejskiej, parkowanie i inne usługi.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: