Z najnowszego raportu CBOS wynika, że 59% Polaków nie korzysta z Internetu i w ciągu najbliższego roku na pewno to się nie zmieni. Telefonów komórkowych nie używa 45 % badanych.
Badania wskazują, że niechętne urządzeniom teleinformatycznym są przede wszystkim osoby starsze, mieszkające na wsi, o wykształceniu średnim i podstawowym, oceniające własną sytuację materialną jako złą lub średnią. Podczas gdy wśród osób w wieku 18-24 lata aż 66 proc. korzysta z internetu, to w przedziale 55-64 lata jest już ich tylko 13 proc. Internautów jest znacznie więcej w największych metropoliach (53 proc.) niż na wsi (18 proc.). Wśród osób dobrze sytuowanych około połowy korzysta z sieci, natomiast wśród biednych - mniej więcej co szósty. Internetu używa trzy czwarte badanych z wykształceniem wyższym, mniej więcej połowa ze średnim i jedynie nieliczni z zawodowym i podstawowym.
Zdaniem socjologa Michała Wenzla, który opracował badania CBOS, w najbliższym czasie ta sytuacja się nie zmieni. - Tych osób po pierwsze, nie stać na internet i telefon komórkowy, a po drugie, nie czują potrzeby ich użytkowania. Przyznaje, że brak zmniejszania się społecznych dysproporcji w dostępie do nowych technologii jest zjawiskiem niepokojącym. - Ludzie pozbawi internetu są wykluczeni z wielu dziedzin życia. Przede wszystkim pozostają odcięci od rosnącej liczby usług online: tańszych rozmów telefonicznych, kont bankowych, szukania pracy, zamawiania biletów. Poza tym są wyłączeni z obiegu informacji - dzięki internetowi można dowiadywać się nowych rzeczy i kontaktować się z ludźmi. Brak dostępu do sieci będzie pogłębiał społeczne nierówności - starsze, biedniejsze, gorzej wykształcone osoby z małych miast się coraz mniej liczyły w życiu społecznym i politycznym.
CBOS, 3-6 marca, reprezentatywna 1081-osobowa próba losowa dorosłych mieszkańców Polski