Komitet kierowany przez Kaczyńskiego decyduje o cyberbezpieczeństwie Polski

Newsy
Żródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opinie: 0
Co dalej z cyberbezpieczeństwem

Według informacji Dziennika Gazeta Prawna, zanim projekt przepisów o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu, będzie musiał odbyć kolejną rundę uzgodnień między resortami.

Pełna treść artykułu znajduje się tutaj

W poprzedni poniedziałek projekt trafił na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, ale nie dostał tam zielonego światła na złożenie do laski marszałkowskiej.

Wciąż istnieje różnica zdań między autorami projektu a resortami sprawiedliwości i aktywów państwowych. Dotyczy ona „kwestii związanych z trybem wykonywania zadań przez operatora sieci komunikacji strategicznej”. Dlatego SKRM „zarekomendował rozpatrzenie projektu ustawy komitetowi Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych”. Dopiero gdy komitet kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego upora się z rozbieżnościami w stanowiskach ministerstw, nowelizacja – której pierwszy projekt przedstawiono we wrześniu 2020 r. – powędruje z powrotem do SKRM. Szanse, by trafiła do Sejmu jeszcze w marcu, są więc znikome.

Najwięcej kontrowersji budzą przepisy dotyczące trzech zagadnień. Pierwszym jest ocena ryzyka dostawców sprzętu do budowy sieci telekomunikacyjnych, od ubiegłego roku omawiana przede wszystkim w kontekście tego, czy operatorzy będą mogli budować sieć piątej generacji we współpracy z Huaweiem. Kolejne dwa elementy sporne wpisano do KSC dopiero w styczniu. Jest to właśnie rozdział o operatorze strategicznym – spółce Skarbu Państwa, którą premier wyznaczy do obsługi telekomunikacyjnej organów rządu, administracji i samorządów – oraz przepisy uprawniające prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do uznaniowego – bez przetargu czy aukcji – przydzielenia częstotliwości 700 MHz, które są przeznaczone na sieć 5G.

Pełna treść artykułu znajduje się tutaj

Warto przeczytać:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: