We wtorek rano funkcjonariusze ABW wkroczyli równocześnie do domów obu podejrzanych.
Oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli też dokumenty i dane elektroniczne w siedzibach w/w firm.
Piotr D. był funkcjonariuszem ABW do roku 2011. Po odejściu z ABW pracował w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Orange.
Weijing W. (Stanisław) odpowiadał za public relations tej firmy w Polsce oraz kontakty z przedstawicielstwami dyplomatycznymi. W 2017 roku został dyrektorem sprzedaży Huawei. Jego zadaniem była sprzedaż dla sektora publicznego.
Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.
We wtorek funkcjonariusze ABW przeprowadzili czynności polegające na wydaniu rzeczy jednego z pracowników. Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy.
Rzecznik Orange zaprzeczył, że doszło do przeszukania siedziby firmy.
Nieprawdą jest, że ABW weszła do UKE. Tę nieprawdziwą informację podało rano TVP Info. Jeżeli chodzi o samego Piotra D., to był związany z UKE, pracował za czasów Prezes Magdaleny Gaj. Od 2016 r. nie pracuje w UKE.
SZPIEDZY W RĘKACH #ABW
— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) January 11, 2019
"W dniu wczorajszym Piotr D. i Weijing W. zostali zatrzymani i spędzą najbliższe 3 miesiące w areszcie." - poinformował @StZaryn rzecznik ministra - koordynatora służb specjalnych. #tvpinfo #wieszwięcej pic.twitter.com/92wkvpQNZa
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:
W dniu 8 stycznia 2019 roku funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby – obywatela Polski oraz obywatela Chińskiej Republiki Ludowej - podejrzane o przestępstwa szpiegowskie. Decyzją sądu podejrzani Piotr D. oraz Weijing W. zostali aresztowani na 3 miesiące.
Po zatrzymaniu podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 k.k. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Zatrzymany obywatel RP Piotr D. to były urzędnik państwowy, zaś obywatel Chin Weijing W. jest związany z chińską firmą telekomunikacyjną. Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce. W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów.
Postępowanie w całości oparte jest na materiałach niejawnych, a jego etap i charakter nie pozwalają w chwili obecnej na przekazywanie dodatkowych informacji.
#ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo. Obaj zatrzymani zostali aresztowani przez sąd na 3 miesiące. Z materiałów ABW wynika, że współpracowali ze służbami chińskimi https://t.co/R4vx8KS8sS
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) January 11, 2019
Anything in Poland that is worthy of stealing for Huawei? Polish national security department flatters itself. Is it something to be ashamed of if one country doesn't arrest a Chinese spy? https://t.co/6okXqh7rCL
— Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) January 11, 2019
Zatrzymano Polaka i Chińczyka powiązanych z Huawei z zarzutem szpiegostwa. Mam nadzieję , że władze w PL zdają sobie sprawę że w Pekinie rozpoczęło się typowanie co najmniej 1 osoby "do odstrzału".
— Tomasz Sajewicz (@TomaszSajewicz) January 11, 2019
Jeden dowód na to, że zatrzymanie szpiegów to pokazówka, sprawy z art 130kk są TAJNE, przecieki nie maja tu prawa się zdarzyć, a skoro poszedł przeciek, to jest to pokazówka, na życzenie pewnie amerykanów, nasi tej sprawy nie robili, prócz prasówki o HUAWEI @WasikMaciej @StZaryn
— Paweł Miter (@PMiter) January 11, 2019
Clear message from Warsaw: Poland will not tolerate activity of foreign intelligence in our country. Two men suspected of committing the crime of espionage have been arrested #ABW https://t.co/ImFTshi1wF’s-minister-special-services-coordinator-(komunikat)
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) January 12, 2019