Advanced Mobile Location w Polsce najwcześniej za trzy lata - w większości krajów UE działa od dawna

Newsy
Opinie: 0
Advanced Mobile Location w Polsce najwcześniej za trzy lata - w większości krajów UE działa od dawna

Ministerstwo Cyfryzacji oraz UKE pracują nad uruchomieniem usługi Advanced Mobile Location (AML), która ma na celu dokładne określenie lokalizacji osoby dzwoniącej na numery alarmowe.

Wczoraj Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji wyraził pozytywną opinię i zatwierdził projekt.

Usługa AML wspiera działania ratunkowe, automatycznie przesyłając dokładne dane o lokalizacji telefonu do służb ratunkowych, gdy dzwonimy na numer alarmowy, np. 112. Dzięki temu dyspozytorzy będą mogli szybko zlokalizować miejsce zdarzenia, nawet jeśli osoba dzwoniąca nie zna dokładnego miejsca pobytu. AML precyzyjnie określa położenie telefonu z dokładnością do 5 metrów na zewnątrz i około 25 metrów w budynkach. Usługa działa automatycznie podczas rozmowy telefonicznej na numery alarmowe, bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji.

Kolejnym krokiem w celu uruchomienia usługi AML w Polsce jest pozyskanie funduszy na realizację projektu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Koszt wdrożenia szacowany jest na około 32,6 mln zł, z czego 26 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Planowane uruchomienie usługi AML w Polsce przewidziane jest na 2027 rok.

Usługa AML została wdrożona już w większości krajów Unii Europejskiej.

Wszystkie sprzedawane na terytorium UE smartfony od marca 2022 r. muszą umożliwiać wyzwolenie danych AML w przypadku połączenia na numer alarmowy, natomiast najpopularniejsze w Polsce urządzenia z system Android i IOS umożliwiają wyzwolenie tej wiadomości już od odpowiednio 2016 i 2018 roku.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: