Huawei promuje swój model akcjonariatu pracowniczego

Newsy
Opinie: 0
Huawei promuje swój model akcjonariatu pracowniczego

Zarządzenie niepewnością związaną ze zmianami jakie niesie cyfrowy świat było tematem przewodnim jednego z warsztatów Global Peter Drucker Forum. Podczas wydarzenia głos w tej dyskusji zabrał m.in. Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich. 

Global Peter Drucker Forum to cykliczne wydarzenie przeznaczone dla menedżerów, dotyczące zarządzania w biznesie i związanych z nim wyzwań. W trakcie dyskusji szefowie dużych firm i akademicy zastanawiali się jakie są kluczowe czynniki wzrostu oraz odporności współczesnych przedsiebiorstw. Austriak Peter Druker był profesorem zarządzania i konsultantem. Zmarł w 2005 r.

Program akcjonariatu pracowniczego jest systemem, w którym firma dzieli się z pracownikami zarówno wartością, jak i ryzykiem biznesowym. Taki system motywuje m.in. naszych pracowników do ciągłego zaangażowania i napędza długoterminowy rozwój firmy. Dzięki temu, że Huawei nie jest nastawiony na krótkoterminowe zyski i zadowalanie zewnętrznych akcjonariuszy, możemy skupić się na trwałych, dużych inwestycjach w badania i rozwój. To jeden z głównych elementów naszej strategii i Huawei konsekwentnie inwestuje w tym zakresie ponad 10% swoich przychodów ze sprzedaży każdego roku. W ciągu ostatniej dekady, nasze całkowite wydatki na badania i rozwój przekroczyły 110 miliardów USD. Zajęliśmy 3 miejsce w unijnym rankingu największych inwestycji rozwojowych – takiej rady udzielił menadżerom Radosław Kędzia, , wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich

Podczas gdy na świecie rozpowszechniony jest model wiodącego właściciela lub status giełdowy, Huawei od lat działa będąc własnością swoich pracowników. Na koniec 2020 r. akcje koncernu posiadało niemal 121,27 tys. pracowników, którzy stanowili 99% udziałowców. Pozostały ok. 1% pozostaje do dyspozycji założyciela Huawei, Ren Zhengfeia. W tzw. związku Huawei (Union of Huawei) 85% stanowią aktualni pracownicy koncernu, a pozostałe 15% byli pracownicy, obecnie emerytowani. Liczba pracowników – współwłaścicieli Huawei rośnie z każdym rokiem. W 2015 roku było to ok. 80 tys. pracowników i 136 mln udziałów. Przez ostatnie 5 lat liczba udziałowców w związku Huawei wzrosła o 50%, a liczba udziałów wzrosła do łącznie 341 mln. Firma co roku podwyższa kapitał zakładowy.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: