Alcatel został wybrany przez Orange na głównego dostawcę rozwiązań AGPS (Assisted Global Positioning System — wspomagany system globalnej nawigacji). Umowa dotyczy pierwszych testów tej technologii przeprowadzanych przez operatora we Francji i w całej jego europejskiej sieci. W ramach testów wybrani przez Orange użytkownicy wyposażeni w zestawy A-GPS przez kilka miesięcy będą wypróbowywać usługi dostosowane specjalnie do tej technologii, takie jak nawigacja satelitarna dla samochodów i pieszych.
System A-GPS umożliwia odbiór nawet bardzo słabego sygnału satelitarnego. Dzięki temu znacznie ułatwia odnajdowanie trudnych do zlokalizowania obiektów, zwłaszcza położonych w miastach (np. tunele, centra biznesowe oraz centra handlowe, na które często składają się wysokie budynki, wąskie ulice i niewielkie pomieszczenia). Bezpośrednie zalety oferowanego przez firmę Alcatel systemu A-GPS to krótki czas znajdowania sygnału GPS (poniżej 2 sekund) oraz precyzja i czułość, możliwe głównie dzięki efektywności danych wspomagających lokalizację dostarczanych przez europejski system satelitarny EGNOS.
W ramach testów Alcatel udostępnia firmie Orange kompleksowe rozwiązanie A-GPS wraz z serwerem Alcatel 8608 Enhanced Assisted-GPS oraz bezprzewodowym komunikatorem iPAQ hw6515 firmy Hewlett-Packard. Serwer przesyła dane bezpośrednio do terminala mobilnego, dzięki czemu może on odbierać sygnał GPS szybciej i efektywniej niż przy użyciu standardowego systemu GPS. Komunikator iPAQ hw6515, łącząc w jednym urządzeniu system bezprzewodowej transmisji głosu, system szybkiej transmisji danych EDGE oraz uniwersalną technikę nawigacji GPS, zaspokaja potrzeby komunikacyjne zarówno globalnych przedsiębiorstw, jak i użytkowników indywidualnych.
Oba urządzenia korzystają z protokołu SUPL (ang. Secure User Plane Location), który zapewnia dostęp do technologii A-GPS wszystkim sieciom mobilnym. Platforma SUPL ma tę zaletę, że jest bardziej ekonomiczna niż inne rozwiązania oparte na infrastrukturze płaszczyzny nadzoru, które wymagają kosztownej rozbudowy infrastruktury sieci mobilnej.
Rozwiązanie Alcatela umożliwia również bezpośrednie stosowanie systemu A-GPS w telefonach komórkowych z łączem internetowym (IP) oraz w telefonie komórkowym Motorola A1000, łączącym możliwości telefonii trzeciej generacji i funkcjonalność cyfrowego asystenta osobistego.
Serwer Alcatel 8608 Enhanced A-GPS
Serwer Alcatel 8608 Enhanced A-GPS korzysta z dodatkowych, zwiększających precyzję danych GPS, aby dostarczać do telefonów komórkowych najwyższej jakości dane wspomagające. Gwarantuje niezrównaną dokładność — zwykle 3-5 m na otwartej przestrzeni i 10 m w pomieszczeniach zamkniętych. Jest skalowalny i może jednocześnie przetwarzać od 10 do ponad 10 mln zapytań o lokalizację. Dzięki niższym kosztom uruchomienia i rozbudowy serwer ten bardzo dobrze nadaje się do przeprowadzania prób w środowisku docelowym oraz usług przedoperacyjnych.
Systemy EGNOS i Galileo
System EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), poprzednik systemu Galileo, został uruchomiony w roku 1998 przez Europejską Agencję Kosmiczną, Komisję Europejską i Europejską Organizację Bezpieczeństwa Ruchu Lotniczego (Eurocontrol). Jest pierwszym etapem udziału Europy w budowie globalnego systemu nawigacji satelitarnej GNSS. Dzięki znacznej poprawie precyzji lokalizowania i gwarancji ciągłości usługi stanowi on uzupełnienie systemów amerykańskiego systemu GPS oraz rosyjskiego systemu GLONASS. Firma Alcatel, zarządzająca projektem EGNOS, jest też ważnym partnerem programu Galileo.