Alcatel-Lucent optymalizuje uplink w LTE

Newsy
Żródło: Alcatel-Lucent
Opinie: 0

Alcatel-Lucent Bell Labs po raz pierwszy na świecie zaprezentowały w praktyce nową technologię, która zwiększa szybkość uplinku sieci LTE.

W testach terenowych przeprowadzonych wspólnie z Deutsche Telekom Laboratories, Fraunhofer Heinrich-Hertz Institut i firmą Kathrein zastosowano technologię transmisji CoMP zwiększającą szybkość uplinków z urządzeń mobilnych

Testy na żywo zostały przeprowadzone w centrum Berlina w ramach wspólnego projektu badawczego o nazwie Enablers for Ambient Services and Systems (EASY-C) sponsorowanego przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF). Są to pierwsze testy praktyczne tej technologii. Była ona szeroko analizowana pod kątem zastosowania w sieciach bezprzewodowych na całym świecie, ale nigdy wcześniej nie została przetestowana w terenie.

Testy wykazały, że technologia Coordinated Multipoint Transmission zapewnia przede wszystkim następujące korzyści:

• Poprawia skalowalność pasma przez zwiększenie szybkości transmisji nie tylko z sieci do urządzenia mobilnego użytkownika (downlink), lecz także w kierunku odwrotnym (uplink). Ta wyjątkowa cecha stanie się bardzo istotna, gdy aplikacje Web 2.0 będą coraz bardziej przeważać i coraz więcej użytkowników będzie chciało wysyłać filmy wideo i zdjęcia ze swoich urządzeń mobilnych.
• Poprawia jakość usług dzięki stabilnej, wysokiej przepustowości łącza z telefonu w górę sieci, nawet na obrzeżach komórki, gdzie jakość transmisji jest zwykle gorsza i trudna do utrzymania; w znacznej większości miejsc uzyskano szybkość transmisji danych przekraczającą 5 Mb/s.
• Umożliwia lepsze wykorzystanie dotychczasowej infrastruktury sieciowej i uzyskanie większych szybkości transmisji bez konieczności stosowania dodatkowych anten.

W trakcie testów terenowych transmisja między urządzeniami mobilnymi i stacjami bazowymi była realizowana w paśmie 2,6 GHz, które najprawdopodobniej będzie najczęściej wykorzystywane przy wprowadzaniu komercyjnych usług LTE w Europie. Sygnały wysyłane przez urządzenia mobilne były odbierane przez dwie aktywne głowice radiowe RRH (Remote Radio Head) zainstalowane na dwóch budynkach odległych od siebie o 500 m, a następnie przekazywane łączem światłowodowym do jednostki centralnej składającej się z modemu i elementów kontrolnych stacji bazowej LTE firmy Alcatel-Lucent (eNodeB). Sygnały te były następnie łączone ze sobą w celu zwiększenia mocy sygnału.
Konfiguracja tego rozwiązania różni się od podstawowej konfiguracji MIMO przede wszystkim rozmieszczeniem i ustawieniem anten. W przypadku MIMO anteny znajdują się na tym samym obiekcie. Technologia CoMP łączy ze sobą anteny zainstalowane na wielu obiektach znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie.

Dokładna koordynacja nadawania i odbierania sygnałów w tych wielu punktach dostępu zmniejsza interferencje i zwiększa wydajność.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: