Test Alcatel One Touch 302

Recenzje
Opinie: 27
Firma Alcatel kojarzy się posiadaczom komórek z tanimi i niezbyt skomplikowanymi telefonami. Wynika to zapewne z tego, że firma zdobyła popularność na polskim rynku właśnie dzięki bardzo prostym modelom telefonów. Niestety aparaty te pozostawiały wiele do życzenia, jeśli chodzi o wygląd i możliwości - odstawały od telefonów konkurencyjnych firm. Alcatel próbuje obecnie zmienić swój wizerunek wprowadzając na rynek telefony nowych serii 300, 500 oraz 700. Model One Touch 302 jest aparatem, który mogłem używać przez ostatnich kilka dni.
Aparat ten otrzymałem w małym i estetycznym pudełku wewnątrz którego znajdowała się, oprócz telefonu i ładowarki, dodatkowa bateria oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Instrukcja jest przejrzysta i dokładna tak, że nawet początkujący użytkownik po jej przeczytaniu nie będzie miał problemów z wykorzystaniem wszystkich możliwości tego telefonu. Poza standardowym wyposażeniem w pudełku znajdował się również \"clips\" (uchwyt do paska).
Po wyjęciu aparatu z pudełka od razu zauważamy, iż jest on bardzo mały i lekki, ale mimo to świetnie leży w dłoni. 

Pora na włożenie SIM\'a. Po otwarciu obudowy niemiła niespodzianka - bateria starego typu - NIMH 3,6 V (duża szkoda :-().
SIM jest stabilnie umocowany wewnątrz telefonu. 

 

Klawiatura jest mała, jednak nie ma problemów z prawidłowym wciskaniem przycisków. Klawisze są wypukłe, wykonane z gumy. Oprócz standardowych przycisków na klawiaturze jest jeszcze specyficzny navy key, przypominający nieco trackball montowany w notebook\'ach. Jest on odpowiedzialny za poruszanie się po menu telefonu oraz potwierdzanie wybranych opcji. Klawisz po prawej stronie służy do łączenia i rozłączania rozmów. Klawisz z logiem książki obsługuje oczywiście książkę telefoniczną - poza tym po jego wciśnięciu na kilka sekund uzyskujemy możliwość wysłania SMS\'a (to bardzo wygodna i ciekawa funkcja). Przytrzymanie klawisza \"0\" daje możliwość wyboru numeru kierunkowego państwa, do którego chcemy zadzwonić. Świetny pomysł dla ludzi często dzwoniących zagranicę.


Pierwsze co zobaczyłem po włączeniu telefonu to komunikat powitalny, który brzmiał WITAJ PANIE. Jak się potem okazało Alcatel też umożliwia edycję powitania a owo powitanie musiał wpisać poprzedni właściciel tego telefonu. Na wyświetlaczu, oprócz już chyba standardowych: daty, nazwy operatora oraz wskaźników zasięgu i baterii widzimy wskazówkowy zegar. Zegar wygląda bardzo elegancko i oryginalnie, jednak precyzyjne odczytanie godziny jest utrudnione i dopiero po kilku sekundach wpatrywania się w wyświetlacz jesteśmy pewni odczytanej godziny. 

Menu w omawianym egzemplarzu było dostępne w języku angielskim, niemieckim, słowackim, czeskim oraz oczywiście polskim. Jest przejrzyste i logiczne. Działa bardzo płynnie, po wciśnięciu przycisku następny ekran pojawia się od razu (a nie po dłuższej chwili jak np. w Ericsson\'ie R320s). Po kliknięciu na navy key mamy do wyboru dwie opcje: 

  1. menu - jest to właściwe menu, które jest podzielone w następujący sposób: 

Menu ma możliwość personalizacji. Możemy umieścić najczęściej używane przez nas opcje na jego początku.
Większość opcji w menu jest jasna i nie trzeba ich dokładnie omawiać, dlatego wspomnę tylko o dwóch. Pierwszą z nich jest opcja \"spotkanie\" znajdująca się w folderze zegar. W opcji tej możemy wpisać wiadomość, którą o określonej godzinie przypomni nam telefon. Dodatkowo mamy możliwość wyboru, czy wiadomość ta ma pojawić się jednorazowo, czy przypominać o sobie codziennie. Funkcję tę możemy oczywiście wykorzystać jako budzik (którego niestety nie ma w tym telefonie). Druga ciekawa opcja to automatyczne wyłączanie aparatu po określonym czasie - co może np. wydłużyć czas działania telefonu bez kolejnego ładowania baterii (a nie jest najlepsza). Dzięki tej funkcji telefon może się samoczynnie wyłączyć po 24, 12 lub 1 godzinie. 
Omawiając możliwości tego telefonu nie można zapomnieć o WAP\'ie. Konfiguracja przeglądarki jest specyficzna a to z tego powodu, iż w ogóle jej nie konfigurujemy. Po wyborze funkcji \"WAP\" oraz wpisaniu adresu strony głównej (home page) przeglądarka firmy Phone.com konfiguruje się automatycznie, zapewne korzystając z informacji dostarczanych przez gateway. Konfiguracja przeprowadzona w tak prosty sposób sprawdza się - przeglądarka po prostu działa. WAP działa poprawnie (przeszkadza trochę bardzo małe ekran) - nawigacja odbywa się za pomocą wygodnego navy key\'a. Muszę przyznać, że tak prosty dostęp do WAP\'u jest wręcz czymś idealnym dla ludzi, którzy po raz pierwszy mają telefon komórkowy w ręku a chcieli by pobawić się mobilnym internetem.
Alcatel OT 302 podobnie jak wszystkie modele serii 300 posiada funkcję głośnego-mówienia.
Jeśli chodzi o głośnik i mikrofon to doskonale spełniają swoje zadanie. Rozmówców słyszymy głośno i wyraźnie. Dzwonki \"umarłego by z grobu podniosły\". Dźwięki wydawane przez głośniczek są w miarę przyjemne i bardzo, bardzo głośne. Telefon słychać nawet w plecaku leżącym na półce jadącego, podmiejskiego pociągu ;-). Pokonać hałas pociągu podmiejskiego to więcej niż znaczące osiągnięcie (ocena: 6+). Kontynuując temat dzwonków - jest ich 15 plus dwie melodie, które możemy sami skomponować. Poza świetnie sprawdzającymi się dzwonkami Alcatel wyposażony jest dodatkowo w \"wibrę\" która działa bez większych zastrzeżeń (cicha, ale też bardzo delikatnie wibruje). 
Jak już wspomniałem wcześniej, baterie w tym telefonie nie są najlepsze i ten test to potwierdził. Alcatel po 4 godzinnym ładowaniu wytrzymał 48 godzin, z czego rozmowy trwały ok. 10 min, 3 godz. katowania menu, pozostały czas to czuwanie. Jak widać nie jest to wynik rewelacyjny. Niestety posiadałem go zbyt krótko, aby przeprowadzić dokładniejszy test baterii.
Z zestawem otrzymaliśmy zamiast zwykłej ładowarki tzw. ładowarkę biurkową. Jest ładna i świetnie \"trzymała się\" stołu - sam telefon natomiast zbyt łatwo z niej wypada i rozłącza się (nawet przy delikatnym potrąceniu zestawu).

<p class="\&quot;news\&quot;" style="\&quot;word-spacing:" 0;="" margin-top:="" margin-bottom:="" 0\"="" align="\&quot;justify\&quot;">
System: GSM 900/1800
Wymiary: 110/48/25
Waga (z baterią ultra slim): 112g 
Szybkość przesyłania danych: 9.600 bit/s
Faks: 9.600 bit/s
Czas rozmów : do 285 minut
Czas czuwania : do 165 godzin
Wyświetlacz: graficzny pięcioliniowy
Książka telefoniczna: 1000
Ilość dzwonków: 15 + 2 własna
Pozostałe funkcje: zegar, alarm wibracyjny, WAP, gry (Puzzle, Musuc, Secret), przelicznik walut, kalkulator.

 

 

Opinie:

Opinie archiwalne (27):

Komentuj

Komentarze / 27

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: