Alcatel One Touch 311 właśnie wchodzi na Polski rynek. Pojawił się już w promocjach dwóch operatorów. Jest to tania słuchawka, dla tych wszystkich, którym telefon ma służyć przede wszystkim jako narzędzie skutecznej komunikacji. Sukcesy poprzednich modeli tego producenta pokazały, że jest on ważnym graczem na polskim rynku telefonów komórkowych. Szczególnie spektakularny jest sukces modelu 511, który uchodzi za świetny telefon za bardzo przystępną cenę. One Touch 311 jest bardzo zbliżony do modelu 511 i przejął z jego konstrukcji wiele udanych rozwiązań.
Wygląd
Telefon prezentuje się dość dobrze. Jest mały, choć sprawia wrażenie stosunkowo grubego (wymiary 103 x 44 x 24, waga 99 g). Po zdjęciu tylnej klapki rzuca się w oczy dużo wolnej przestrzeni. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że konstruktorzy, przy odrobinie wysiłku, mogliby dokonać znacznie większej jego miniaturyzacji. Wielkość telefonu jest determinowana przez duże rozmiary baterii. Gdyby zamienić ją na cieńszą pozwoliłoby to na znaczne zmniejszenie gabarytów słuchawki. Projektanci wzięli pod uwagę przede wszystkim kryterium ekonomiczne i wybrali rozwiązanie o najlepszym stosunku nakładów do osiągniętych korzyści, co wpłynęło na obniżenie ceny telefonu.
Podstawowym kolorem obudowy Alcatela jest srebrny. W tym kolorze zostały wykonane przednia płyta obudowy oraz tył telefonu. Z przodu telefonu montuje się wymienne panele, które dostępne są w wielu kolorach. Standardowo, wraz z telefonem, dostarczany jest elegancki panel granatowy, oraz panel w kolorze morskiego błękitu. Wymiana paneli jest prosta i nie wymaga żadnych narzędzi.
Równie łatwe miało być otwieranie tylnego panelu obudowy telefonu, lecz w rzeczywistości bywa to trudniejsze niż się wydaje. Szczególnie winny uważać przy tym kobiety, ponieważ bardzo łatwo można połamać sobie podczas tej operacji paznokcie.
Wyświetlacz telefonu został osadzony odrobinę w głębi obudowy co sprawia, że trudniej jest go zarysować. Wyświetla on grafikę w rozdzielczości 96 x 65 pikseli, co odpowiada 6 liniom tekstu.
Pod wyświetlaczem znajdują się przyciski C oraz klawisz zintegrowanej zielonej i czerwonej słuchawki. W środku znajduje się znany już z wcześniejszych modeli Alcatela manipulator. Pracuje on w pozycjach góra/dół i w działaniu jest bardzo podobny do rolera z Nokii 7110. Poniżej znajdują się klawisze numeryczne, także w kolorze srebrnym. Klawiatura jest miękka i przyjemna w użytkowaniu.
Poszczególne klawisze mają przypisane dodatkowe funkcje. Klawisz 5 umożliwia włączenie trybu wibracyjnego, w którym telefon nie wydaje żadnych dźwięków. Klawisz 1 służy, jak zwykle, do połączeń z pocztą głosową. Klawiszom 2-9 można przypisać numery szybkiego wybierania. Natomiast przycisk # służy do blokowania klawiatury. Generalnie układ przycisków trzeba uznać za funkcjonalny i przemyślany.
Bateria
Standardowo telefon wyposażany jest w baterię Ni-MH o pojemności 700 mAh. Telefon wyposażony w tę baterię działał w trybie standby bez przerwy przez 60 h (przy: 30 minutach rozmów + 100 przychodzących SMSów / dobę).
Menu
Menu telefonu jest bardzo podobne to tego stosowanego we wcześniejszych modelach Alcatela. Jest ono czytelne i funkcjonalne. Możliwe są dwa sposoby wyświetlania menu: standardowe oraz opcja zoom ze zwiększoną czcionką.
Po naciśnięciu manipulatora pojawia się główne menu w którym dokonujemy wyboru między menu właściwym a opcjami usług. W usługach znajdują się opcje dostępu do WAP oraz ewentualnie dodatkowe menu zawarte na karcie SIM (telefon obsługuje SIM Application Toolkit Class 3).
Pozostałe opcje znajdują się w menu właściwym. Zostały one podzielone według kryterium podmiotowego w grupy.
Podobnie jak we wcześniejszych modelach francuskiego producenta wszelkie wydarzenia związane z telefonem są rejestrowane w menu Skrzynka (Events). To właśnie w tym menu znajdują się informacje o wszystkich nieodebranych, wychodzących i przychodzących połączeniach, nowych wiadomościach SMS oraz innych ważnych zdarzeniach. Każde z takich zdarzeń jest rejestrowane a telefon informuje o nim wyświetlając specjalna ikonę. Aby dowiedzieć się o szczegóły trzeba zajrzeć do tego menu.
Książka telefoniczna
Telefon nie posiada własnej pamięci i korzysta wyłącznie z pamięci karty SIM (do 250 wpisów na karcie). Jednakże, również podobnie do wcześniejszych modeli Alcatela, organizacja książki jest dość specyficzna. Telefon bowiem rozpoznaje włożone karty SIM i pozwala na wybór tzw. karty głównej oraz kart tymczasowych. Jeśli w telefonie znajduje się karta główna to telefon umożliwia zapisanie pod jedną pozycją w książce do 3 numerów telefonów. Fizycznie są one zapisywane w różnych komórkach na karcie SIM, jednak telefon kojarzy je ze sobą tworząc jedna pozycję. Telefon będzie pamiętał te ustawienia nadal, mimo iż będziemy do telefonu wkładali inne karty SIM, pod warunkiem jednak, że będą to karty tymczasowe. Jeśli którejkolwiek z włożonych nowych kart nadamy status karty głównej stracimy informacje o poprzedniej karcie głównej. System ten pozwala na uczynienie książki zawartej na karcie SIM bardziej użyteczną.
Każda z pozycji z książki telefonicznej może być przypisana do jednej z trzech grup użytkowników: Prywatne, Służbowe oraz Inne. Każda z takich grup może różnić się sygnałem nadejścia połączenia co pozwala już po dzwonku rozpoznawać kto do nas dzwoni.
SMS
Alcatel nie posiada także pamięci na wiadomości SMS, i tu również korzysta z pamięci karty SIM. W telefonie znajduje się natomiast pamięć na obiekty EMS, ponieważ telefon obsługuje ten standard. W pamięci telefonu jest fabrycznie zapisanych 16 obrazków i animacji, 15 internetowych uśmiechów oraz 13 dźwięków. Użytkownik może natomiast w pamięci zapisać własne obiekty, które otrzymał w wiadomościach EMS.
Pisząc SMSy możemy korzystać ze słownika T9, także w języku polskim. Możemy również skorzystać z szablonów wiadomości. 5 z nich jest standardowo zapisanych w pamięci telefonu, a użytkownik może tworzyć kolejne własne szablony.
Niestety w przypadku Alcatela dostęp do pamięci SMSów jest dość wolny, a kasowanie ich dużej ilości jest dość uciążliwe. Lepiej zatem by użytkownicy Alcatela nie otrzymywali za wiele krótkich wiadomości.
Ustawienia
W tym menu użytkownik może skonfigurować najważniejsze funkcje telefonu. Robi się to w sposób bardzo prosty i w większości przypadków intuicyjny. Między innymi, możemy tu regulować poziom jasności i kontrastu wyświetlacza.
Możemy także uaktywnić lub wyłączyć automatyczną blokadę klawiatury, która będzie uruchamiała się gdy przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z telefonu.
Interesująca wydała mi się również funkcja automatycznego wyłączenia telefonu po upływie 1, 12 lub 24 h, zależnie od wyboru użytkownika.
Moje menu
W tym menu zgrupowane zostały funkcje pozwalające na personalizację słuchawki przez użytkownika. To właśnie tutaj można zmienić animacje oraz dźwięki, które są wyświetlane podczas włączenia i wyłączenia telefonu. Możliwa jest również zmiana ikony, która znajduje się cały czas na wyświetlaczu telefonu.
Podmenu Dźwięki służy do ustawiania dzwonków nadchodzącego połączenia, nowej wiadomości SMS oraz ich głośności. Nadejście połączenia może być sygnalizowane w kilku trybach: Normalny - to zwykły dzwonek, Wib…Dzwonek - najpierw alarm wibracyjny a po chwili dzwonek, Dyskretny - najpierw wibracja potem krótki sygnał dźwiękowy a na końcu dzwonek, Wibracja - tylko alarm wibracyjny oraz Milczy - brak sygnalizacji. Dźwięk nadejścia połączenia można wybrać spośród dzwonków zapisanych fabrycznie w telefonie lub dzwonków użytkownika otrzymanych w postaci wiadomości EMS i zapisanych w pamięci telefonu. Użytkownicy mogą także samodzielnie tworzyć dzwonki przy użyciu kompozytora, który umożliwia wprowadzanie melodii w postaci zwykłego zapisu nutowego.
W tym menu znajdują się również foldery w których są przechowywane ikony EMS oraz szablony wiadomości SMS. Telefon dysponuje pamięcią około 16 kB w której te obiekty mogą być przechowywane. W tej samej pamięci są również przechowywane dźwięki użytkownika.
Kalkulator i Alarmy
Alcatel został wyposażony w zwyczajny, standardowy kalkulator, pozwalający na dokonywanie 4 podstawowych działań matematycznych. Bardziej przydatny jest wbudowany przelicznik kursów walut. Pozwala on przeliczać kwoty z jednej waluty na drugą przy użyciu zaprogramowanych kursów. Szczególnie jest on przydatny przy przeliczaniu walut krajów strefy Euro na Euro, a jest to związane z tym, że kursy między tymi walutami są niezmienne. Zostały one zapisane w telefonie i nie ma potrzeby ich każdorazowego wprowadzania. Jeśli chcemy dokonywać przeliczeń z lub na złotówki, musimy wprowadzić ostatni, najświeższy kurs naszej waluty, z którego będziemy korzystać. Przelicznik walut bardzo przydaje się w podróżach po Europie i nie tylko.
One Touch 311 wyposażono również w dość proste funkcje alarmowe. Pierwszą z nich jest budzik, który pozwala na włączenie alarmu o określonej przez nas godzinie każdego dnia. Budzik uruchomi się bez względu na to, czy telefon będzie włączony czy też nie.
Spotkania zapisane w pamięci telefonu mogą mieć natomiast charakter jednorazowy lub cykliczny. Nadejście ich terminu jest sygnalizowane odpowiednim alarmem. Interesująca jest możliwość zaprogramowania wiadomości SMS, która zostanie wysłana do wybranego adresata w wybranym czasie.
Funkcja Urodziny przypomni nam o urodzinach lub rocznicach związanych z bliskimi nam osobami. Każdy z rodzajów alarmu może mieć ustawioną własną melodię dzwonka. Telefon pozwala również zdecydować, czy chcemy żeby funkcje alarmowe uruchamiały się gdy telefon jest wyłączony. Pozwala to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek, jak np. włączenia się telefonu podczas lotu samolotem.
Funkcje kalkulatora i alarmów nie są za bardzo rozbudowane i w porównaniu do terminarzy oferowanych przez inne modela telefonów mogą uchodzić za bardzo ubogie. Wydaje się, że obecny na rynku tanich telefonów trend zaowocuje tym, że wkrótce wszystkie telefony będą wyposażane w bardziej zaawansowane funkcje zarządzania czasem użytkownika. Na takie funkcje w Alcatelu będziemy musieli prawdopodobnie poczekać do następnego modelu.
Alcatel nie został również wyposażony w gry.
WAP
Dostęp do WAP następuje poprzez wybór menu Usługi lub długie naciśnięcie klawisza *. W telefonie zastosowano przeglądarkę WAP firmy Openwave. Początkowo miałem pewne problem ze skonfigurowaniem jej. Pomimo bowiem, że wpisałem wszystkie niezbędne dane to próba połączenia kończyła się komunikatem Usługa niedostępna. Ponieważ ustawienia te pisałem do pierwszego profili użytkownika postanowiłem utworzyć jeszcze drugi i sprawdzić czy po jego skonfigurowaniu będę dalej otrzymywał taki komunikat. Skonfigurowałem drugi profil z tymi samymi ustawieniami i o dziwo telefon zaczął się łączyć bez najmniejszego problemu.
Jednakże zważywszy na to, że nie każdy zajmuje się zawodowo telefonami komórkowymi, wiele osób prawdopodobnie nie znalazłoby samemu rozwiązania tego problemu.
Po poprawnym skonfigurowaniu przeglądarka działała prawidłowo. Wyświetlała wszystkie strony. W pamięci przeglądarki można zapisywać najczęściej odwiedzane przez nas adresy stron w postaci zakładek. Z bardziej zaawansowanych ustawień przeglądarki warto wspomnieć o ustawieniach czasu bezczynności po którym telefon rozłączy się z numerem dostępowym. Po ponownym wykonaniu jakiejś czynności na stronie WAP telefon ponownie połączy się, by kontynuować przeglądane. Generalnie przeglądarka w teście sprawowała się dobrze.
Podsumowanie
Trzeba zauważyć, że nowy Alcatel jest pozbawiony kilku funkcji, które posiadają konkurenci z tego samego sektora rynku. Co prawda posiada wymienny przedni panel, lecz nie został wyposażony w żadne gry, nie mówiąc już o innych dodatkowych funkcjach (np. najnowsza Nokia 5210 ma wbudowany termometr).
Pomimo to Alcatel zrobił na nas dobre wrażenie. Potwierdził on, że od dłuższego już czasu francuski producent konstruuje bardzo udane modele telefonów. Zdaje się, że model 311, w zamyśle swoich konstruktorów, ma powtórzyć rynkowy sukces modelu 511. Czy tak się stanie - zobaczymy.
Dziś można jedynie powiedzieć, że jest to solidny telefon, któremu bardzo trudno wytknąć poważniejsze wady. Drobne niedociągnięcia wskazane w teście nie wpływają raczej na generalnie pozytywną ocenę tej słuchawki.