Jestem szczęśliwym posiadaczem telefonu Alcatel OT 501. Aparat nabyłem w salonie Ery, mając do wyboru Nokie 3310 lub omawiany model (cena była identyczna). Sprzedawca bardzo polecał mi produkt firmy Alcatel. Byłem mile zaskoczony możliwościami tego telefonu. Jego opis zacznę od wyglądu zewnętrznego. Telefon jest mały, zgrabny i bez problemów mieści się w dłoni. Do wyboru miałem kolor niebieski i tzw. aluminiowy (srebrny). Wybrałem aparat srebrnego koloru, wydawał mi się bardziej estetyczny. Klawiatura telefonu jest duża i przejrzysta, składa się ze standardowych przycisków alfanumerycznych, przycisku C, klawisza odbioru, klawisza kończącego połączenie, joysticka działającego w każdym kierunku i ułatwiającego przeglądanie stron WAP, przycisku aktywowania dyktafonu, jak również wybierania głosowego oraz programowalnego przycisku własnego, pod którym możemy przypisać dwie wybrane funkcje. Aparat prezentuje się wspaniale i u każdego wzbudza zachwyt i zainteresowanie.
Wyświetlacz jest duży, czytelny, mogący wyświetlać tekst ( 8 wierszy po 16 znaków, nie wiem dlaczego we wszystkich tekstach na temat tego telefonu napisane jest że potrafi wyświetlić 8 wierszy po 20 znaków) i grafikę w doskonałej rozdzielczości. Po uruchomieniu telefonu pojawia się animowane logo operatora, zresztą dość efektowne jak na telefon komórkowy. Po wpisaniu kodu PIN ukazuje nam się po lewej stronie zegar - do wyboru analogowy, cyfrowy, a nawet dwa cyfrowe zegary określające inny czas np. w Polsce i w USA. Logo operatora umieszczone jest w lewym dolnym rogu a po prawej stronie umieszczony jest w pełni konfigurowalny kalendarz. Po wciśnięciu klawisza OK znajdującego się na joysticku pokazuje się animowane MENU a w nim:
TELEFONY- w pełni konfigurowalna wielopoziomowa książka telefoniczna, w której do każdej osoby możemy przypisać takie parametry jak adres, e-mail, inny nr telefonu, telefon biurowy, fax, nr domowy, centrale, pager, firmę, stanowisko, miasto, województwo, kod pocztowy, kraj, a nawet uwagi i 4 informacje, możemy także stworzyć własne książki telefoniczne i je nazwać. Pojemność książki wynosi 500 pozycji + 100 na karcie SIM.
SKRZYNKA- Składa się ona z 5 ikon:
poczta-wiadomości głosowe
sms- przeczytane i nieprzeczytane wiadomości SMS
telefon- połączenia wychodzące, przychodzące i nieodebrane
nagrania- zapisane wcześniej wiadomości głosowe
alerty- informacje i ostrzeżenia z Internetu
TERMINARZ- popularnie nazywany organizerem, można w nim zapisać kilka dość długich notatek, zależy to głównie od wolnej pamięci telefonu. Możliwość zapisania spotkania, urodzin i innych ważnych wydarzeń.
SMS -można tutaj zredagować nową wiadomość SMS, przeczytać SMS'y, wysłać FAX i E-mail, można tu wybrać także szablon najczęściej wysyłanych wiadomości (lub storzyć swój).
USTAWIENIA- w tym menu znajdziemy olbrzymią ilość opcji:
-
usługi- mamy możliwość włączenia przekierowania poczty, przekierowania numeru, zakazu połączeń, sieci i oddzwaniania - Uwaga: wszystkie usługi zależą od operatora sieci GSM
-
opcje własne- jest to bardzo pomocne menu ponieważ możemy tu ustawić:
-
informacje- w tym podmenu możemy wprowadzić takie dane jak: powitanie, nasz numer GSM, numer poczty głosowej, oraz szybki dostęp do wybranego numeru telefonu z klawiatury numerycznej .
-
słownik- możemy dodawać słowa do słownika i wykorzystywać je w przeglądarce WAP lub w czasie redagowania SMS'ów
-
wyświetlacz- tu ustawimy jasność podświetlenia 3 poziomowego: jasne, średnie i jego brak. Muszę dodać, że podświetlenie jest w kolorze pomarańczowym i prezentuje się dużo lepiej niż niebieskie znane z nowych wersji Mitsubishi Trium. Zresztą nawet tacy giganci jak SIEMENS zdecydowali się na kolor pomarańczy w nowym SL45. Możemy zmienić także kontrast wyświetlanej grafiki.
-
zegar-menu odpowiada za datę i czas, ustawimy ty takie parametry jak rodzaj wyświetlanego kalendarza, sposób wyświetlanego zegara jak już wyżej pisałem analogowego, cyfrowego lub dwóch niezależnych.
-
języki- są 4 do wyboru: Francuski, Niemiecki, Angielski i Polski
-
słuchawka- ustawienia klawisza odbioru, bardzo pomocne jeżeli posiadamy zestaw samochodowy głośnomówiący
zestaw samochodowy- menu sterujące zestawem samochodowym
-
klawisz własny- w tym menu możemy przypisać dwie funkcje programowalnemu przyciskowi
-
menu z opisami- włączenie lub wyłączenie opisów w głównym MENU
-
rachunek-ustawienie limitu kosztów
-
stan pamięci-pokazuje stan zajętej pamięci w procentach, w tym telefonie zastosowano ciekawe zarządzanie pamięcią im więcej nagrań głosowych tym mniej np. SMS'ów możemy zapisać na "twardym dysku" naszego telefonu
-
zabezpieczenia-ustawienia kodów PIN, kodu klawiatury i telefonu.
DYKTAFON-możliwość zapisu i odczytu 6 dziesięciosekundowych wiadomości głosowych np. listy zakupów, ważnej godziny lub terminu, bardzo fajny bajer, super jakość nagranej wiadomości.
DŹWIĘKI-do wybrania mamy 32 dźwięki w tym 7 tzw. ringów, możemy ustalić głośność dzwonka, sposób jego włączenia: normalny, dyskretny, wibracyjny, melodia po wibracji, wibracje i melodia i wibracje po sygnale. Możemy włączyć tzw. klawisz beep, sygnał SMS, sygnał rozpoznawania głosu i sygnał nagrania.
KALKULATOR- telefon ma wbudowaną funkcję kalkulatora, pozwala wykonywać najprostsze działania matematyczne. Posiada także rozbudowany przelicznik walut w tym osobne Menu na przelicznik EURO - to nowość i traktuje ją jako duży plus. Do wyboru mamy kilkanaście podstawowych walut, których kurs możemy sami ustalać i aktualizować.
INTERNET- w telefonie wbudowana jest przeglądarka WAP. Strony ładują się szybko, jakakolwiek grafika na witrynach wyświetlana jest w doskonałej rozdzielczości. Telefon ten jest idealny do surfowania po stronach WAP.
Tak prezentuje się główne Menu telefonu Alcatel OT 501. Jak sami widzicie jest on bardzo rozbudowanym aparatem telefonicznym posiadającym wiele funkcji. Z mojego opisu może wynikać, że jest on bez wad, jednak tak nie jest. To co w nim jest największą wadą to bateria. Mimo tego, że jest on telefonem nowym ma najstarszą wersję baterii NiMh. Istnieje opcja zakupu z baterią LiOn a nawet LiPO- supernowoczesnym i super lekkim akumulatorem nowej generacji. Jednak cena może się zwiększyć nawet o 300 zł a to już troszkę za dużo jak na baterię. Standardowa bateria wystarcza na ok 4-5 dni. Jednak, gdy wyłączymy podświetlenie i będziemy wyłączać aparat na noc, to spokojnie bez ładowania wytrzyma nawet 2 tygodnie, co jest już bardzo dobrym wynikiem.
Cena na dzień dzisiejszy wynosi około 600 zł. Jest to kwota bardzo niska, bo np. wystarczy cofnąć się pół roku do tyłu i sprawdzić ile kosztował SIEMENS C35i. W aparacie istnieje coś w rodzaju Net Monitora znanego z telefonów Nokia. Wystarczy wpisać jako numer 000000*. Zaskoczyła mnie w tym ukrytym menu możliwość aktywowania drugiego Menu, w którym prawdopodobnie znajdziemy takie funkcje jak wyłączenie SIMLOCKA. Na dzień dzisiejszy nie wiem jak go usunąć. Jeżeli nie posiadacie telefonu komórkowego lub wasz stary aparat już wam się znudził to polecam zakup telefonu OT 501. Na pewno nie będziecie zawiedzeni. Każda funkcja jest 'dopięta na ostatni guzik'.
|