Alcatel wprowadził wreszcie na polski rynek telefon wyposażony w kamerę oraz obsługę MMS-ów. Francuski producent został bowiem jedynym producentem, który nie oferował zaawansowanych terminali dla najbardziej wymagających użytkowników. Przedstawiciele Alcatela sami się przyznają, że trochę się spóźnili ze swoim produktem. Operatorzy mają już bardzo szeroką ofertę zaawansowanych telefonów i chyba głównie z tego powodu nowy 735 jest oferowany na razie tylko przez Germanosa - największego dealera Ery. Drugim powodem może być także wysoka cena dla operatorów jaką producent wyznaczył za swój flagowy produkt. Cena prawdopodobnie jest stosunkowo wysoka, ale nowy Alcatel zawiera naprawdę wiele funkcji, działa bardzo sprawnie i choć wygląda "młodzieżowo" to jest wyposażony w bardzo wiele aplikacji potrzebnych biznesmenom oraz osobom, które synchronizują telefon z komputerem.
Wygląd zewnętrzny
Nowy Alcatel 735 jest bliźniaczym modelem do wcześniejszego OT535. Nawet dołączona do zestawu instrukcja obsługi jest uniwersalna dla tych dwóch modeli. Aparaty różnią się głównie tym, że 735 posiada wbudowaną kamerę cyfrową. Kamera jest umieszczona w delikatnym zagłębieniu obudowy, co powinno ją trochę chronić przed porysowaniem. Obok kamery znajduje się głośnik, który można wykorzystywać jako lusterko przy robieniu autoportretów. Telefon jest bardzo mały i lekki. Mierzy 106 x 47 x 19,5 mm i waży 89g.
Klawiatura jest bardzo wygodna oraz dobrze podświetlona przez jasne białe diody. Jedynie joystick służący do nawigacji po menu powinien być twardszy i powinien "wyraźniej" reagować na decyzje użytkownika. Ekran Alcatela ma rozmiary 128 x128 pikseli i wyświetla 4096 kolorów. Jakość ekranu jest wystarczająco dobra, ale przy porównaniu np. z ekranami Samsunga, który jest liderem w technologii wyświetlania obrazu w urządzeniach przenośnych, ekran Alcatela ma dużo słabsze parametry. Wyswietlacz jest za to naprawdę spory - obszar widoczny to kwadrat o boku 33 mm, co pozwala na wyświetlenie aż 11 linijek tekstu. Klawisze gwiazdki i # mają dodatkowe funkcje - blokują klawiaturę i włączają tryb cichy - czyli alarm wibracyjny.
Menu
Menu może być wyświetlane na 3 sposoby - jeden sposób jest podobny do ikon znanych z telefonów Sony Ericsson, kolejny do złudzenia przypomina nowe Nokie z jej dużymi ikonami oraz jeden - chyba najszybszy - to małe ikony szybko przewijające się za pomocą joysticka. Menu można personalizować także poprzez wymienianie tematów - czyli zestawów kolorystycznych. Tapeta na głównym ekranie oczywiście też jest wymienna.
Dzwonki
Alcatel jest wyposażony w duży głośnik, który potrafi bardzo głośno odtwarzać dzwonki polifoniczne, co niestety nie jest regułą u innych producentów. Jakość odtwarzanych dźwięków nie jest jednak zachwycająca. Szczególnie słychać to po przekształceniu ulubionych przebojów w formacie MP3 do formatu obsługiwanego przez telefon, czyli AMR.
Dodatkowo Alcatel pozwala na odtwarzanie plików MIDI, SP-MIDI oraz i-Melody. Dzwonkiem może być także nagranie z dyktafonu oraz sami możemy skomponować melodię MIDI posługując się kreatorem melodii z zapisem nutowym.
Duży głośnik służy także w czasie korzystania z trybu głośnomówiącego, który w czasie biznesowych spotkań może być bardzo przydatny.
Spis telefonów
Spis telefonów to domena Alcateli. Wiele osób korzysta z tych telefonów ze względu na bardzo rozbudowaną aplikację służącą do gromadzenia danych adresowych. Po zainstalowaniu programu Intellisync możemy dane z telefonu synchronizować z Outlookiem lub Lotusem. W telefonie do dyspozycji użytkownika pozostają 4 spisy telefonów: karty SIM, główny (mieszczą się w nim wszystkie numery zapisane w telefonie), osobisty oraz biznesowy. Dodatkowo możemy tworzyć własne katalogi np. z telefonami do kochanek. Do każdego z 800 kontaktów możemy dopisać aż 23 pola opisu. Do kontaktu możemy także dołączyć zdjęcie, a do całego katalogu unikatowy dla niego dzwonek. Więcej od telefonu jeśli chodzi o bazę adresową nie da się chyba wymagać. Oczywiście telefon wspomaga także wybieranie głosowe.
Kamera
OT735 jest wyposażony w aparat cyfrowy pozwalający na wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 352x288. Do dyspozycji użytkownika jest jeszcze tryb panoramiczny, tryb 128x128, 64x64, 32x32 oraz 16x16 pikseli.
Trzy ostatnie tryby to dosyć "oryginalny" autorski pomysł Alcatela - znawcom fotografii z Francji szczególnie godny polecenia jest tryb 16x16 pikseli, w którym zdjęcie wygląda jak większa kropka. Zdjęcia wykonane z maksymalnej rozdzielczości mają dobrą jakość, a załączone poniżej przykłady to dowody, że Alcatel dobrze sobie radzi nawet przy sztucznym oświetleniu w zamkniętych pomieszczeniach.
Przykłady zdjęć wykonanych w różnych trybach
352x288 | |
64x64 | 128x128 |
Alcatel 735 oferuje podczas robienia zdjęć wiele dodatkowych funkcji- użytkownik może od razu stworzyć ich serię (4 zdjęcia po kolei) lub dodać fotografowanej osobie np. diabelskie różki lub ozdobną ramę wokół portretu. Dodatkowo fotograf amator może sam dobrać sobie tryb oświetlenia: od słonecznej pogody do pomieszczeń zamkniętych lub np. skorzystać z samowyzwalacza. Z Alcatelem 735 możemy także zapisywać zdjęcia czarno-białe lub np. w sepii.
Aparat obsługuje 8-krotny zoom cyfrowy, ale przy korzystaniu z tej funkcji znacznie pogarsza się jakość fotografii.
Dzięki aplikacji dostarczonej na płycie CD zdjęcia możemy łatwo przesyłać do komputera, tam np. dodawać efekty specjalne w dołączonym edytorze i z powrotem przesyłać do telefonu. Na komputerze możemy również przygotowywać specjalne animacje składające się ze zdjęć zrobionych aparatem wbudowanym w telefon. Takie animacje, po przesłaniu do telefonu , można przesłać MMS-em - muszą one jednak mieć poniżej 50KB.
Gdy spust migawki naciśniemy dłużej to po zrobieniu zdjęcia możemy dograć do niego dźwięk.
Gry
Alcatel próbuje w grach przeforsować standard in-fusio, choć Java już od ponad roku króluje niepodzielnie u innych producentów. Podczas premiery 735 przedstawiciele Alcatela zdradzili, że francuski producent także planuje wprowadzić niedługo na rynek telefon z obsługą aplikacji Java. Standardowo w Alcatelu 735 zainstalowane są 3 aplikacje: Panko, Mutant Alert (gra podobna do Wolfenstein) oraz arkanoid Wall Breaker. Główną atrakcją gier Alcatela jest odmienny sposób korzystania z telefonu podczas samego grania - aparat trzeba wówczas obrócić o 90 stopni. Alcatel przypomina wtedy trochę Game Boya.
Obsługa wiadomości
Alcatel obsługuje standard MMS, EMS oraz SMS (także Vcard oraz Vcalendar). MMS-y wysyłane z Alcatela mogą także zawierać dźwięk zapisany poprzez wbudowany dyktafon. Na wszelkie dane, także wiadomości MMS, w sumie do dyspozycji użytkownika producent przewidział 1.8 MB pamięci. Wadą Alcatela jest brak prostego klienta poczty elektronicznej, która to jest najczęściej wykorzystywanym sposobem załatwiania spraw w działalności biznesowej.
Integracja z komputerem
Alcatel jest sprzedawany w Polsce za mniej niż 100 zł, a oferuje funkcje, które dotychczas były znane z najbardziej zaawansowanych aparatów. Pakiet programów dla komputera PC jest bardzo rozbudowany. Do dyspozycji mamy program wyświetlający pamięć telefonu jako dysk z bezpośrednim dostępem do plików i katalogów, mamy też specjalny program do przesyłania zdjęć, do tworzenia animacji, aplikację służącą do edycji dzwonków, edytor stempli (tła do innych obrazków). Telefon może także służyć jako modem GPRS (klasy 10). GPRS wykorzystywany jest także w przeglądarce WAP obsługującej mobilny Internet w najnowszej wersji 2.0, czym Alcatel bardzo się szczyci. Biznesmeni mogą synchronizować swoje Outlooki lub Lotusy z rozbudowanym kalendarzem w telefonie.
Bateria
OT 735 został wyposażony w ogniwo litowo-jonowe o pojemności 800mAh. Telefon bez ładowania, przy częstym telefonowaniu, działa około 3-4 dni. Jest to wynik bardzo dobry, jak na aparat z dużym, kolorowym ekranem.
Podsumowanie
Alcatel jest bardzo dopracowanym produktem. Podczas testów ani razu nie zawiesił się, co jest już standardem u producentów, którzy bardzo szybko wprowadzają nowe modele na rynek. Alcatel przygotował specjalnie dla nowego telefonu bezpłatne gry, tła itd. Cały ten proces trwał stosunkowo długo i nowy model, który na początku roku mógłby być telefonem z najwyższej półki teraz będzie walczył z naprawdę silną konkurencją nie tylko rynkowych liderów. Alcatel powinien znacznie przyspieszyć cykl wprowadzania nowych modeli na rynek. W tym biznesie czas odgrywa coraz ważniejszą rolę, a francuski producent chyba tego nie zauważa. Tworzy bardzo dobre telefony, ale przez opóźnienie ma kłopoty ze sprzedażą ich operatorom.