Telefon do testów otrzymaliśmy od firmy PTK Centertel, operatora sieci Idea.
Minęło ponad pół roku od chwili kiedy testowałem Alcatela One Touch 501. Wówczas pisałem dużo o planowanej zmianie wizerunku marki Alcatel. Nastąpiło to przede wszystkim poprzez znaczne zwiększenie funkcjonalności oraz poprawienie wyglądu produktów tej firmy. Niedawno w moje ręce trafił nowy terminal francuskiego producenta - model One Touch 511. Po raz pierwszy widziałem ten dwuzakresowy (900/1800) aparat na tegorocznych targach CeBIT.
W Hannoverze Alcatel prezentował na swoim stoisku jedynie plastikowe atrapy tej "słuchawki". Kiedy pierwszy raz wziąłem go do ręki, zaskakująca była jego waga - był bardzo, bardzo lekki. Sądziłem, że atrapa waży tak mało ponieważ jest zrobiona z plastiku a rzeczywisty aparat będzie znacznie cięższy. Jednakże okazało się, że telefon ten rzeczywiście jest lekki jak piórko. Poza tym jest też mały i świetnie mieści się w dłoni. Waży jedynie 75 gramów, przy wymiarach 97 x 42 x 20 mm.
Telefon tworzy jednolitą, zharmonizowaną bryłę. Antena została wbudowana wewnątrz, a do korzystania z menu służy manipulator nazwany DriveKey. Prawie cała obudowa jest metaliczno-srebrna, jedynie z boków aparatu znajdują się elementy w jedynym z trzech kolorów, zależnie od modelu: szarym (urban grey), czerwonym (orient red) i niebieskim (bright blue). Wyświetlacz jest spory i czytelny, podświetlony na zielono. Może wyświetlić do 6 linii tekstu (96 x 65). Standardowe znaki są bardzo małe i dlatego mieści się ich na wyświetlaczu tak wiele. Jeżeli jednak ktoś z użytkowników miałby problem z odczytaniem tekstu to przy użyciu funkcji "zoom" można w każdej chwili go powiększyć.
Okazało telefon ten ma wiele wspólnego z modelem 501 - przede wszystkim ma podobny układ menu. W tym wypadku Alcatel zrobił dobrze, powtarzając już sprawdzone rozwiązania. Telefonem bawiłem się przez około tydzień i nie spotkałem się z żadnymi większymi problemami związanymi z jego użytkowaniem. Standardowym wyposażeniem jest bateria Li- Ion. Podobnie jak cały telefon, ogniwo jest bardzo małe i lekkie. Trudno uwierzyć że może ona przez parę dni dostarczać niezbędnej energii dla telefonu. Według producenta aparat w stanie oczekiwania może pracować aż 280 godzin. To wynik uzyskany prawdopodobnie w najlepszych możliwych warunkach, bez dodatkowego poboru energii i jak najbliżej stacji bazowej. Ja z telefonu korzystałem dość intensywnie, rozmawiając około 1 godziny dziennie. W takich warunkach telefon działał bez ładowania przez 3 doby.
Porównanie z Siemensem SL45
Jakość rozmów wykonywanych z Alcatela jest bardzo dobra, i to zarówno podczas zwyczajnej rozmowy z telefonem przyłożonym do ucha, jak i w sytuacji gdy korzystamy z wbudowanego zestawy głośnomówiącego. Zresztą jest to bardzo przydatna funkcja, którą miał już One Touch 501.
Połączenia inicjujemy albo w tradycyjny sposób z klawiatury telefonu, lub głosowo. 50 numerom z książki możemy przypisać głosowe wywołania. To duży plus dla Alcatela ponieważ inne telefony oferują tych wywołań jedynie 10 lub mniej. W przypadku OT 511 możemy zaopatrzyć w wywołania głosowe większość osób do których stale dzwonimy. W ten sposób w ogóle niemal eliminujemy zwykłe wybieranie z klawiatury.
Dla zabezpieczenia przed przypadkowym wciśnięciem klawiszy telefon oferuje blokowanie klawiatury. Włączenie funkcji następuje przed dłuższe naciśnięcie przycisku #. Można też włączyć opcję automatycznego blokowania klawiatury. Kolejną z funkcji jest automatyczne wyłączanie telefonu. Może ono nastąpić jeśli telefon nie będzie używany przez: 1, 12 lub 24 godziny.
Kolejną przydatną funkcją dźwiękową telefonu Alcatel jest cyfrowy dyktafon. Może on zapamiętać 20 notatek, które w sumie mogą trwać ponad 3 minuty. To przydatna funkcja, lecz 3 minuty to trochę mało. Nagrane memo można zapisać jako dzwonek telefonu.
Menu telefonu jest przyjazne i intuicyjne. Niektóre pozycje są animowane, a ich układ jest czytelny i logiczny. Po wejściu do menu naciśnięciem klawisza DriveKey, pojawia się wybór: Menu lub Usługi. Usługi to zakładka w której znajduje się przeglądarka WAP. Telefon przeze mnie testowany został dostarczony przez siec IDEA, egzemplarz ten po włożeniu karty sieci IDEA miał w Usługach dodatkowe opcje. Były to zapisane numery telefonów do BOKu IDEA, biura numerów, informacji handlowej itp.
Opcja Menu to menu właściwe a jego najważniejszym punktem jest Skrzynka. Skrzynka to podmenu w którym zostają zapisane informacje o wszystkich przychodzących, wychodzących oraz nieodebranych połączeniach, tu można też znaleźć informacje o ilości nowych SMSów i innych ważnych zdarzeniach związanych z telefonem.
Książka telefoniczna w Alcatelu ogranicza się tylko do pamięci karty SIM, telefon nie posiada własnej pamięci. Jednak sama pamięć jest zarządzana w interesujący sposób. Każda bowiem z pozycji książki może zawierać 3 numery telefonów. Telefon fizycznie zapisuje na karcie SIM aż trzy pozycje ale w telefonie widoczna jest tylko jedna zawierająca trzy numery. Często jednak zdarza się nam zmieniać kartę SIM i wtedy telefon mógłby zgubić te ustawienia. W tym celu telefon rozpoznaje podstawową i tymczasowe karty SIM. Zawsze gdy wkładamy inną kartę niż podstawowa telefon zapyta nas czy jest to karta tymczasowa, czy tez pragniemy żeby od teraz była ona karta główną. Wybór tej drugiej opcji spowoduje, że informacje na temat poprzedniej karty głównej zostają skasowane. Jeśli wybierzemy opcję tymczasową to po ponownym włożeniu karty podstawowej telefon rozpozna wszystkie rekordy prawidłowo. Każdą pozycję w książce można przypisać do jednej z 3 grup kontaktów: Prywatnych, Służbowych lub Innych. Każdej z tych grup można przypisać inny sygnał dzwonka, co pozwala nam rozpoznać kto do nas dzwoni bez spoglądania na wyświetlacz. Do każdego telefonu można tez przypisać głosowe wybieranie. Kontakty mogą być przez telefon sortowane alfabetycznie, albo według grup.
Kolejne menu to Wiadomości. Służy ono do obsługi i przechowywania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Alcatel obsługuje nową, rozwiniętą wersję SMSów - EMS (Enhanced Messaging Service). Standard ten został stworzony przez Ericssona a obecnie jest wprowadzany także przez innych producentów. Prawdopodobnie już wkrótce wszystkie nowe telefony komórkowe będą miały zaimplementowana obsługę tego standardu. Podstawowym jego celem jest to by posiadacze różnych telefonów mogli wymieniać się ze sobą SMSami zawierającymi ikony, obrazki oraz melodie. Dotychczas każdy producent wyznaczał własne standardy wymiany informacji, teraz natomiast będą one kompatybilne, co pozwoli na większą wygodę użytkowników. Stworzenie tego standardu to próba tchnięcia nowego ducha w starą i bardzo ograniczoną technologię SMS. Jest to też próba płynnego przejścia do jeszcze nowszych rozwiązań takich jak MMS (Multimedia Messaging Service), które zostaną wdrożone w sieciach trzeciej generacji.
Dotychczas niewiele telefonów na rynku obsługuje EMS, dlatego miałem pewne problemy ze znalezieniem odpowiedniego telefonu do testowania, udało się jednak. Używając Alcatela wybieramy opcję tworzenia nowej wiadomości, do tego momentu wszystko dzieje się jak w normalnych SMSach. To co odróżnia Alcatela to to, że w każdym momencie możemy do treści redagowanego SMSa wstawić ikonę, animację lub dźwięk z naszego telefonu. Telefon ma własną pamięć ikon i melodii. Ikon i animacji jest standardowo około 30, mnie udało się zapamiętać w telefonie kolejnych 30. Do wiadomości można dołączać jedynie melodie wcześniej zapisane w telefonie. Nie ma możliwości wysyłania melodii stworzonej przy użyciu kompozytora. Już wkrótce na pewno pojawią się serwisy, które umożliwią wysyłanie wiadomości EMS z Internetu.
Główna niedogodnością z którą wiąże się EMS jest brak informacji w ilu oryginalnych SMSach zostanie wysłana nasza wiadomość . Jeśli wiadomość taka zawiera logo lub melodię to nie zmieści się w jednym SMSie. Telefon nie informuje z ilu SMSów składa się wiadomość, nie informuje też ile rzeczywiście SMSów wysłał. W pamięci wiadomości wysłanych wiadomość EMS zawsze widnieje jako jedna. W sytuacji kiedy za SMSa szczęśliwcy płacą około 30 groszy a ci mniej szczęśliwi nawet 65 zawsze warto wiedzieć jakie są koszty wysłania danej wiadomości. Tej informacji Alcatel niestety nie zapewnia. Pewnie już za rok trudno będzie nam sobie wyobrazić jak kiedyś mogliśmy korzystać ze zwykłych SMSów. Co warte podkreślenia, jeśli wyślemy wiadomość EMS na telefon go nie obsługujący to telefon ten pokaże tylko tekst który był zawarty w wiadomości, pozostałe elementy zostaną zignorowane. Wiadomości EMS są zatem kompatybilne z tradycyjnymi SMSami.
Testowany egzemplarz miał polski słownik T9. Nie jest to niestety narzędzie doskonałe. Jeśli wcześniej nie korzystało się z T9 trzeba dość długo się do niego przyzwyczajać. Kiedy piszemy i nie patrzymy na ekran a telefon w tym czasie stwierdzi, że nie ma takiego słowa i zapyta czy chcemy jest wstawić do słownika, gubimy wszystkie wprowadzone potem litery. Oczywiście istnieje słownik użytkownika i każdy może wprowadzić najczęściej przez siebie używane wyrazy. Sam słownik, korzysta przede wszystkim z polszczyzny literackiej, która dość znacząco różni się od tego co zwykle słyszymy na ulicach i używamy w SMSach. To problemy które napotkałem, lecz generalnie słownik T9 znacznie usprawnia wpisywanie SMSów. Warto także wiedzieć, że może on być także wykorzystany podczas wprowadzania tekstów na stronach WAPowych. SMSy mogą być również tworzone przy użyciu szablonów. Gotowe szablony są już zapisane w telefonie (5 sztuk), każdy użytkownik może także stworzyć własne. Alcatel obsługuje również w pełni raporty doręczeń SMSów, o ile oczywiście są one oferowane przez użytkowaną sieć GSM.
Kolejny element menu to opcja Moje menu. Służy ona do zarządzania dźwiękami i obrazami wyświetlanymi podczas pracy telefonu. Menu dźwięki pozwala na wybór trybu pracy sygnału telefonu. Może on pracować w 5 trybach: Normalny, Wib..Dzwonek, Dyskretny, Wibracyjny i Milczy. Wib..Dzwonek to tryb w którym telefon najpierw informuje o połączeniu przychodzącym przy użyciu wibracji potem dopiero uruchamia dzwonek. Wibracje w telefonie są dobrze wyczuwalne, nawet gdy wrzucimy telefon gdzieś głęboko do kieszeni. W tym samym menu dokonujemy wyboru dzwonka którym telefon informuje o połączeniu. Dzwonki są polifoniczne, czyli, brzmią tak jakby były wykonywane przez kilka instrumentów jednocześnie (do 8). Brzmienie jest inne i wydaje się lepsze od dzwonków w innych telefonach, choć to już kwestia gustu. Dzwonki Alcatela natomiast są cichsze niż dzwonki Nokii czy np. Siemensa którego na co dzień używam.
Kompozytor pozwala nam na tworzenie własnych melodii z poziomu telefonu. Korzystając z niego możemy wybrać instrument na którym ma być wykonana nasza melodia. Do wyboru mamy: fortepian, ksylofon, gitarę, kontrabas i smyczki. Tworzenie melodii następuje w zwyczajnym zapisie nutowym. Przy użyciu odpowiednich klawiszy umieszczamy nuty na pięciolinii, zabawa jest przednia a przy tym dziecinnie prosta. Możemy stworzyć i zapisać dwie własne melodie. Telefon zawiera oryginalnie 30 melodii.
W tym samym menu można tez zmieniać ikony, które podobnie jak logo operatora w Nokiach, znajdują się cały czas na wyświetlaczu telefonu. Są to te same ikony, które możemy przesyłać przy użyciu EMS. W kolejnym menu możemy kasować i zmieniać nazwy zgromadzonych ikon i dźwięków.
Telefon jest wyposażony w przeglądarkę WAP. Obsługuje ona WAP w standardzie 1.1. Telefon wyświetla większość stron bez zarzutu, choć czasami zdarza mu się, że próbuje otworzyć stronę przez kilka minut bez żadnego efektu. Jeśli chodzi o konfiguracje przeglądarki WAP to warto pamiętać o ustawieniu Portu proxy. Jeśli chcemy by nasze połączenie było zabezpieczone wybieramy port 9203, jeśli chcemy się połączyć bez zabezpieczeń wybieramy port 9201. Konstrukcję przeglądarki WAP Alcatel znacznie ulepszył od czasu modelu 501. Wtedy do przeglądarki miałem wiele zastrzeżeń i dziś uwag tych nie mogę już powtórzyć w stosunku do modelu 511.
Telefon oferuje również budzik, który działa bez względu na to czy telefon jest włączony, czy nie. Podobnie możemy zaprogramować spotkanie. Wprowadzamy jego datę i godzinę oraz informacje czy ma charakter jednorazowy czy cykliczny. Potem telefon zapyta nas czy chcemy żeby w momencie rozpoczęcia spotkania został wysłany SMS. Jeśli wybierzemy tę opcję to zostaniemy poproszeni o stworzenie SMSa, który zostanie wysłany do wybranej przez nas osoby w momencie kiedy nadejdzie czas spotkania. Możemy też ustawić 5 dat urodzin lub rocznic o których telefon będzie informował.
Kalkulator to już standardowe wyposażenie komórki. Alcatel ma dodatkowo przelicznik walut. Jest on szczególnie przydatny do przeliczania walut państw Unii Europejskiej na Euro. Telefon ma już zaprogramowane sztywne kursy wymiany i bez problemu dokonuje przeliczeń. Po 1 stycznia funkcja ta stanie się dla wielu osób bardzo przydatna.
Telefon jest wyposażony w trzy gry: Kiler expo, Eyes & stars oraz Run run. Muszę szczerze przyznać, że nie miałem zbyt wiele czasu na zabawę nimi, ale na pewno są w pełni multimedialne - towarzyszą im wspaniałe dzwięki.
Reasumując, Alcatel One Touch 511 to bardzo dobry telefon. Jego funkcjonalność i wykonanie stawiają go w rzędzie najlepszych obecnie telefonów na rynku. Jeśli tylko operator zechce sprzedawać ten aparat po odpowiednio niskiej cenie (a podobno zechce), OT511 może stać się naprawdę popularny. Nie można również zapomnieć o najnowszych technologiach, które Alcatel zastosował w OT511. Polifoniczne dźwięki oraz EMS to rozwiązania jeszcze rzadko spotykane wśród konkurentów.