Nasza redakcja otrzymała do testów nowy model telefonu francuskiej firmy Alcatel. Jest to One Touch 525. Pond rok temu miałem okazje testować poprzednika tego modelu OT 511, natomiast model OT 512 testowaliśmy na naszych stronach w czerwcu zeszłego roku.
To przypomnienie jest o tyle ważne, że model 525 różni się bardzo niewiele od swoich poprzedników. One Touch 525 to tak naprawdę OT 512 z wymiennymi obudowami i wyposażony w pakietową transmisje danych GPRS.
Dwa tygodnie temu opisywałem na naszych łamach Nokię 6100 i rozpisywałem się wiele o doskonałości tego telefonu wynikającej z doświadczenia fińskiego producenta. Można powiedzieć, że podobna drogą poszedł Alcatel. Stwierdził mianowicie, że nie ma konieczności tworzenia nowego telefonu od podstaw, lecz wystarczy, że sprawdzony OT 512 wyposażymy w GPRS.
Brak GPRS-u był głównym zarzutem, jaki stawialiśmy w naszym teście Alcatelowi OT 512. Minęło pól roku i mamy telefon, który spełnia nasze oczekiwanie. Faktem jest, że przez te pół roku rynek telefonów poszedł bardzo do przodu. Upowszechniły się kolorowe wyświetlacze i doskonałe polifoniczne dzwonki, gry i aplikacje Java oraz MMS-y.
W przypadku Alcatela to w polifoniczne dzwonki był on wyposażony od początku. Nie jest to polifonia taka jak w Nokii 6100, ale dla mnie spokojnie wystarczająca. Alcatel OT525 będzie telefonem tanim, a nawet bardzo tanim, wiec kolorowy wyświetlacz w tej klasie telefonów nie jest jeszcze standardem. Jeśli ktoś nie potrzebuje także obsługi MMS-ów to zakup Alcatela OT 525 wydaje się być bardzo racjonalny i uzasadniony ekonomicznie.
Wygląd
Wygląd OT 525 odziedziczył po swoim poprzedniku. Alcatel postanowił jednak dodać mu opcje wymiennych obudów podobnych do tych z modelu OT 311. Aluminium, z jakiego była wykonana obudowa OT 512, zastąpił plastik. W zestawie wraz z telefonem dołączono jedną dodatkową obudowę.
Nowy Alcatel, tak jak poprzednicy, jest bardzo mały i lekki. Wymiary OT 525 wynoszą 98 x 42 x 21, a waga to 72 gramy. Są to wartości zbliżone do poprzednika.
Zmianie uległa konstrukcja tylnego panelu, który nie jest teraz zdejmowany w całości, lecz 3/4 jego wysokości zajmuje usuwalna klapka pod która kryje się bateria i karta SIM.
Inne elementy wyglądu nie uległy zmianie. Klawiatura wygląda tak samo i składa się poza klawiszami numerycznymi z manipulatora i dwóch przycisków: zintegrowanego przyciski zielonej i czerwonej słuchawki oraz klawisza C.
Z klawiatury korzysta się wygodnie. Choć klawisze są małe, to umieszczono je w takiej odległości od siebie by uniknąć przypadkowego wciśnięcia innego przycisku. Dostępna jest także, bardzo przydatna, opcja automatycznej blokady klawiatury.
Po lewej stronie obudowy znajdują się gniazda do podłączenia ładowarki oraz zestawu głośnomówiącego. Z tyłu natomiast znajdziemy gniazdo na dodatkową, zewnętrzną antenę. To już niestety koniec katalogu gniazd, w jaki wyposażono Alcatela. Uważny czytelnik zapyta, co z GPRS-em i jak podłączyć Alcatela z komputerem? Niestety okazuje się, że takie połączenie nie jest możliwe, a Alcatel z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych może korzystać tylko z WAP-u.
Niewielki wyświetlacz telefonu, o rozdzielczości 96 na 65 punktów, jest podświetlany na miły dla oka niebieski kolor. Duża rozdzielczość powoduje, że na ekranie mieści się jednocześnie do 6 linii tekstu. Ponieważ takie litery są już dość małe, dlatego producent wyposażył telefon także w opcję zoom, która umożliwia powiększenie czytanego tekstu.
Bateria
Telefon jest wyposażony w litowo-polimerową baterię o pojemności 600 mAh. Podczas mojego testu telefon w trybie standby wytrzymywał bez ładowania około 60 h. W warunkach testowych wykonywałem około 30 minut rozmów i odbierałem i wysyłałem około 100 wiadomości SMS na dobę. Warto wspomnieć, ze model OT 512 był wyposażony w baterię litowo-jonową. Poprzez zastosowanie ogniwa litowo-polimerowego udało się producentowi uczynić telefon lżejszym o 4 gramy.
Menu
Telefon posiada oczywiście polską wersję menu. Posiada także polski słownik służący do wpisywania tekstów.
Samo menu w porównaniu do poprzednich wersji telefonu nie uległo zmianie. Na główne menu telefonu składają się dwie grupy funkcji: Menu (właściwe) i Usługi. Taki właśnie wybór pojawia się na wyświetlaczu, gdy naciśniemy klawisz OK manipulatora.
W Usługach umieszczono obsługę WAP oraz wszystko, co związane z Usługami kart SIM (SIM Application Toolkit), w menu tym pojawią się także zapisane na stałe na karcie SIM numery obsługi.
Wszystkie pozostałe opcje zostały umieszczone w Menu właściwym. W tym menu poszczególne opcje zostały posortowane w grupy. W układzie funkcji w porównaniu z OT 512 zaszły tylko kosmetyczne zmiany. Dalej ustawienia są umieszczone w dwóch oddzielnych menu, co jednak obecnie nie martwi mnie już tak bardzo jak 1,5 roku temu, gdy testowałem OT 511.
Wszystkie nowe zdarzenia tzn. przychodzące telefony i krótkie wiadomości są dokumentowane w menu Skrzynka. To menu jest najczęściej wykorzystywane, ponieważ stanowi ono rodzaj centrum komunikacyjnego telefonu. Ten mechanizm jest zresztą od dłuższego czasu wykorzystywany we wszystkich telefonach Alcatela.
Interesujące jest, że w menu głównym możemy umieszczać dowolne opcje z podmenu. Poprzez długie naciśnięcie klawisza 1 na funkcji spoza menu głównego, następuje umieszczenie skrótu w menu głównym do tej właśnie funkcji. Jest to bardzo użyteczna opcja, szczególnie, jeśli często korzystamy z opcji zawartych głęboko w menu telefonu.
Możliwe jest także oglądanie menu w negatywie, tzn. włączenie opcji, która powoduje, że tło wyświetlacza jest czarne a litery na ekranie białe. Wciskając kombinację klawiszy 000000* możemy uzyskać dostęp do menu serwisowego telefonu wraz z netmonitorem, to menu nie zostało przez producenta spolszczone.
Książka telefoniczna
Telefon pozwala na zapisanie w swojej pamięci 255 numerów telefonów. Jednej osobie z książki możemy przypisać 3 numery telefonów (oznaczone jako Praca, Dom, GSM).
Telefon obsługuje także pamięć karty SIM. Jeśli wybierzemy sobie naszą kartę SIM jako główną to telefon umożliwi nam także umieszczenie w opisie jednej osoby 3 numerów telefonów. Telefon zapisuje te numery pod oddzielnymi pozycjami na karcie SIM, lecz sam pamięta by zestawić je ze sobą w jedną pozycję w telefonie. Taki stan będzie trwał do czasu, gdy wkładając nową kartę SIM wybierzemy ją jako Główną. Wtedy stracimy informacje dotyczące poprzedniej karty Głównej. Nie tracąc zapisanych informacji możemy wkładać inne karty SIM, lecz musimy określać je jako tymczasowe. Na karcie tymczasowej zapisanie 3 numerów pod jedna pozycja nie jest możliwe.
Każdą pozycję z książki telefonicznej możemy przypisać do jednej z 3 grup użytkowników: Prywatne, Służbowe, Inne. Każda z grup może posiadać własny dzwonek nadejścia połączenia.
Aż 50 pozycji z książki telefonicznej może być wybieranych głosowo. Wybieranie głosowe działa zadziwiająco dobrze. Bardzo rzadko zdarza się żeby telefon nie rozpoznał wypowiadanego imienia lub hasła.
Wiadomości SMS i EMS
Telefon nie posiada wewnętrznej pamięci na SMS-y i korzysta wyłącznie z pamięci karty SIM. Widmowości można wprowadzać metodą tradycyjną lub przy użyciu słownika Zi-Text.
Zi-Text jest stworzonym przez Alcatela odpowiednikiem słownika T9. Od swojego pierwowzoru różni się tym, że już po pierwszych literach pokazuje cały wyraz, a nie tylko tyle liter ile wpisaliśmy. Takie rozwiązanie ma oczywiście zarówno wady jak i zalety. Zaletą jest to, że jeśli słownik podpowie nam właściwe słowo to nie ma konieczności wpisywania go do końca. Wadą słownika jest mniejszy niż w słowniku T9 zasób słów, oraz jego zachowanie w sytuacji braku poszukiwanego wyrazu w słowniku. Otóż słownik najczęściej proponuje nam słowo dłuższe niż to, które jest przez nas poszukiwane, zdarza się tak szczególnie przy wpisywaniu krótkich słów. Żeby przekonać się, że naszego słowa nie ma w słowniku musimy sprawdzić kilkanaście słów proponowanych przez słownik. Właśnie zachowanie słownika przy wpisywaniu krótkich słów, pominiętych w słowniku, przyprawiało mnie często o irytację. Szczególnie, gdy zależało mi na szybkim wpisaniu wiadomości.
Słownik pozwala na uzupełnienie go o własne, najczęściej używane słowa, co pozwala w pewnym zakresie na wyeliminowanie tej niedogodności.
Poza technologią SMS, Alcatel pozwala na tworzenie, wysyłanie i odbieranie wiadomości EMS. Technologia ta umożliwia na załączanie do wiadomości tekstowych prostych obrazków, ikon, animacji i dźwięków. Możliwe jest także na wstawienie do wiadomości specjalnego internetowego uśmieszku odzwierciedlającego nastrój nadawcy.
Telefon posiada wbudowaną kolekcję obrazków i dźwięków, na dodatkowe obiekty oraz szablony wiadomości wykorzystywana jest współdzielona pamięć telefonu o pojemności 170 KB.
Wiadomości możemy wysłać na raz do 4 odbiorców, płacąc jednakże za każdego wysłanego SMS-a oddzielnie.
Dźwięki
Telefon, podobnie jak poprzednicy, został wyposażony w polifoniczne dzwonki. Jest to obecnie bardzo modna technologia, która pojawia się w wielu nowych słuchawkach. Warto jednak pamiętać, ze w Alcatalach polifonia pojawiła się prawie 2 lata temu, kiedy inni producenci dopiero planowali wprowadzanie do telefonu taką opcję.
Niestety dźwięki z Alcatela nie brzmią tak barwnie jak te z najnowszych telefonów innych producentów, lecz i tak są zdecydowanie lepsze niż dzwonki tradycyjne.
Nowe dzwonki (nie polifoniczne) można odbierać poprzez EMS lub wpisać do telefonu przy użyciu kompozytora. Dodatkowe dźwięki są przechowywane, we wspomnianej wyżej pamięci współdzielonej.
Dzwonkiem można uczynić także nagranie z cyfrowego dyktafonu, w który wyposażono telefon. Dyktafon umożliwia nagranie do 20 notatek głosowych o łącznej długości 2 minut.
Telefon umożliwia także rozmowę w trybie głośnomówiącym.
WAP over GPRS
Jak już wcześniej wspomniałem korzystanie z GPRS-u jest ograniczone w Alcatelu tylko do wykorzystywania technologii WAP. Nie ma niestety jednej możliwości połączenia tego telefonu z komputerem lub innym urządzenie wykorzystującym transmisje danych.
Telefon został wyposażony w technologię GPRS klasy 4, która zapewnia 3 kanały do odbioru danych i 1 kanał w celu wysłania danych. Daje to szybkości transmisji 40,2 i 13,4 kbit/sekundę.
Przeglądarka telefonu obsługuje WAP w wersji 1.2.1 i nie ma żadnych problemów z wyświetlaniem jakichkolwiek stron.
Gry
Telefon jest wyposażony w te same gry, co jego poprzednik OT 512. Są to: Killer Expo, Eyes, Stars oraz Run, Run, Run. Wszystkie te gry mają bardzo dobrą grafikę i naprawdę przyjemnie się w nie gra. Poza tym osiągnięte wyniki można wymieniać między sobą poprzez SMS-y.
Inne funkcje
Telefon jest także wyposażony w cykliczny alarm, kalkulator oraz prosty przelicznik walutowy. Jeśli alarm służy nam jako budzik, to możemy wykorzystać funkcje ponownego alarmu po upływie 10 minut od alarmu pierwotnego. Jeśli i ten alarm nas nie zbudzi, to telefon będzie dzwonił do skutku co 10 minut. Inną rzadko spotykaną funkcją jest automatyczne wyłączanie się telefonu w przypadku nie korzystania z aparatu przez 1, 12 lub 24 godziny.
Podsumowanie
Należy przyznać, że Alcatel to bardzo porządny telefon z tzw. niższej półki. Nie sposób wytknąć mu większych wad. Jeśli ktoś nie ma w stosunku do telefonu specjalnych wymagań, to OT 525 powinien go w pełni zadowolić. Co prawda nie posiada kolorowego wyświetlacza, ani obsługi MMS-ów, lecz reprezentuje sprawdzone i solidne rozwiązania. OT 525 jest bardzo lekki i mały, posiada polifoniczne dzwonki i umożliwia wysyłanie EMS-ów. Póki ceny najnowszych telefonów z kolorowymi wyświetlaczami mocno nie spadną, Alcatel znajdzie prawdopodobnie wielu klientów na ten udany model telefonu.