Najlepsze mapy offline dla turystyki zależnie od zaawansowania

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

Wszyscy znają i cenią mapy Google - nie bez powodu. Ta darmowa usługa sprawdza się wyjątkowo dobrze jeśli chodzi o nawigację samochodową, komunikację miejską, wyszukiwanie adresów firm i godzin otwarcia. Dopóki poruszamy się po mieście lub drodze ciężko o lepszą usługę map. Jest jednak kategoria w której Mapy Google w ogóle się nie sprawdzają, a na pewno mają o wiele lepszą alternatywę. Jest nią szeroko rozumiana turystyka, czy to piesza, czy rowerowa, czy inna forma spędzania czasu na powietrzu poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. Dodatkowo aplikacje przeznaczone do pracy z mapami mają szereg unikalnych funkcji, takich jak możliwość zarejestrowania przebytej trasy, zaawansowane planowanie, nakładanie na siebie różnych map, oraz pobieranie dowolnie dużego obszaru do pamięci smartfonu, aby móc korzystać z map całkowicie offline. Oto najlepsze propozycje z których sam korzystam.

Ponieważ obraz wart jest tysiąc słów na początek polecam porównać szczegółowość Map Google z danymi dostępnymi na OpenStreetMap. Tam gdzie na Mapach Google jest tylko szara plama i lekkie cieniowanie terenu, na OpenStreetMap znajdziemy ścieżki, szlaki, punkty widokowe, dokładniejsze poziomice oraz nazwy danego obszaru. Różnica dramatyczna i już na wstępie widać czemu warto zapoznać się z alternatywą.

Aplikacje do nawigacji na smartfonie są różne, ale zdecydowana większość dostarcza danych albo wyłącznie w oparciu o serwis OpenStreetMap, albo stanowi on jedną z dostępnych opcji. OpenStreetMap, czyli w skrócie OSM jest szkieletem dla większości darmowych map turystycznych i swoją szczegółowością daleko prześciga Mapy Google. OSM stworzył w 2004 Brytyjczyk Steve Coast zainspirowany sukcesem Wikipedii. Jak można przeczytać na Wikipedii OSM to: „projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej.

Chociaż bez OSM większość opisanych tutaj aplikacji nigdy by nie powstała, nie znaczy to, że oferują to samo. Przedstawienie danych dostępnych w OSM znacząco się od siebie różni zależnie od aplikacji, podobnie jak funkcje które one oferują. Podzieliłem więcej propozycje względem stopnia zaawansowania.

Mapy.cz navigation & offline maps – dla początkujących

Mapy.cz to najprostsza aplikacja, która w obsłudze najmocniej przypomina Mapy Google, ale w oparciu o mapy OSM. Nie ma tutaj skomplikowanych, ani zbyt zaawansowanych opcji, jest za to prostota i przejrzystość. Najważniejsza różnica to szczegółowość map, możliwość nawigowania po szlakach a nie tylko po ulicach, łatwe pobieranie całych regionów, jak i całego kraju do pamięci telefonu i możliwość rejestrowania trasy. Jeśli nie mamy żadnych szczególnych wymagań, tutaj możemy zacząć. Można też skorzystać z funkcji aby aplikacja sama zaproponowała nam wycieczkę po okolicy. Można też przeglądać mapę i planować trasę z poziomu przeglądarki pod adresem https://pl.mapy.cz/.

Najważniejsze zalety Mapy.cz navigation & offline maps:

 • Łatwa obsługa przypominająca Mapy Google
 • Łatwe pobieranie map offline regionami albo dla całego kraju
 • Szybkie działanie podczas przesuwania i powiększania mapy
 • Łatwe planowanie trasy z dużą liczbą punktów pośrednich
 • Możliwość rejestrowania trasy
 • Jest dostępny interfejs WWW

Najważniejsze wady Mapy.cz navigation & offline maps:

 • Za prostą obsługą idzie w parze brak większości zaawansowanych funkcji
 • Nie można nakładać na siebie różnych map ani dodatkowych warstw informacji
 • Planowanie trasy punkt po punkcie każdorazowo cofa nas do innego ekranu, nie można planować „palcem po mapie” w sposób ciągły
 • Czasami wyszukiwanie w polu tekstowym daje niespodziewane rezultaty na terenie Czech

Mapy.cz można pobrać na Android i na iOS.

OsmAnd – dla średnio zaawansowanych

OsmAnd to domyślna aplikacja dedykowana do obsługi OpenStreetMap, stąd OSM w nazwie. Aplikacja ma dwie wersje – darmową i płatną, jednak wersja darmowa powinna wystarczyć każdemu zainteresowanemu na początek przygody z mapami turystycznymi i offline.

Jedną z kluczowych opcji w OsmAnd jest możliwość wyznaczania trasy wskazując dowolne punkty na mapie. Po wyznaczeniu trasy zostanie wygenerowany plik GPX, oraz podsumowanie trasy w postaci informacji o odległości, liczbę metrów do pokonania w górę i w dół, z wykresem przedstawiającym przebieg wysokości.

Podoba mi się zarządzanie pobieraniem regionów, oraz to, że gdy zdecydujemy się na wersję pro wspieramy też OSM, który jest fundamentem innych projektów. Nie podoba mi się nie najszybsze działanie bez względu jak mocny mamy telefon. Wersja Pro kosztuje normalnie 119 zł i to jest jednorazowy zakup, mi udało się kupić wersję czyli OsmAnd+ na promocji za mniej niż połowę tej kwoty. Jest też subskrypcja kosztująca 39,99 rocznie zł która daje dostęp do funkcji Pro i najczęstsze aktualizacje map, nawet co godzinę.

Najważniejsze zalety OsmAnd:

 • Brak reklam, nawet w wersji darmowej
 • Wygodny menadżer pobierania – można pobrać regionami, w Polsce województwami, co pozwoli zaoszczędzić miejsce w telefonie, jaki i cały kraj jednym kliknięciem
 • Możliwość pobrania przewodników na bazie Wikipedii także offline (wersja pro)
 • Możliwość wyznaczania trasy „palcem po mapie” i wyeksportowania jak plik GPX
 • Bogata możliwość konfiguracji informacji wyświetlanych na mapie
 • Możliwość skorzystania z dodatkowej warstwy informacji z innego źródła
 • Wyznaczanie trasy także offline

Najważniejsze wady OsmAnd:

 • Przesuwanie i zmiana powiększenia mapy działają z opóźnieniem nawet na najszybszych smartfonach, a dokucza bardziej na wolniejszych urządzeniach
 • Domyślny wygląd mapy nie tak atrakcyjny i czytelny jak u konkurencji
 • Nie pozwala sięgnąć do map turystycznych wydanych w Polsce
 • W wersji darmowej można pobrać tylko 7 regionów
 • W wersji darmowej niedostępne są poziomice, cieniowanie terenu, nachylenie, głębokość morska i AndroidAuto

Porównanie wersji darmowej i Pro można znaleźć tutaj. Linki do aplikacji w sklepie Play wersji darmowej lub płatnej. Można też pobrać OsmAnd na iOS – z tej wersji nie korzystałem osobiście.

Locus Map 4 – dla zaawansowanych

Locus Map 4 to najlepsza propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników map turystycznych jaką znam. Do niedawna Locus oferował darmową wersję aplikacji Locus Map i płatną Locus Map Pro, z jednorazowym zakupem. Obecnie obie wersje zastąpiła aplikacja Locus Map 4, a funkcje zarezerwowane dla wersji Pro są obecnie oferowane w modelu subskrypcyjnym.

To co daje Locus to przede wszystkim najbardziej dopracowaną, czytelną i najszybciej działającą wersję map OSM na rynku. Co prawda nie można pobierać regionów, a dla Polski trzeba zdecydować się na pobranie całego kraju, ale jakość wizualna LoMaps jest nie do pobicia mimo, że dane są te same.

To jednak nie koniec, bo Locus jest tak naprawdę bazą dziesiątek innych rodzajów map, które są dostępne wprost z aplikacji i przypisane do naszego konta jeśli zdecydujemy się je pobrać lub zakupić. Wprost z aplikacji można pobierać mapy polskiego wydawnictwa Compass z Krakowa. Na mapach turystycznych tego typu wciąż są zaznaczone i poopisywane szlaki i inne dane niedostępne nawet w OSM. Można więc w ramach jednej aplikacji przełączać się pomiędzy mapą wektorową OSM, a rastrową autorstwa Compass, lub nawet nałożyć jedną mapę na drugą z odpowiednią przezroczystością. To proste i wygodne. Ale Locus idzie dalej i umożliwia nałożenie i skalibrowanie dowolnej mapy papierowej, również historycznej, którą zeskanujemy, albo zrobimy jej zdjęcie. Są wbudowane narzędzia do Geocachingu. Nawet jeśli nie planujemy korzystać z tak zaawansowanych funkcji samo planowanie trasy punkt po punkcie jest w Locus wygodniejsze i dające więcej opcji niż w OsmAnd.

Wersja darmowa ma reklamy, umożliwia planowanie i rejestrowanie trasy, oraz nawigację. Srebrna subskrypcja, kosztuje 6,49 zł na miesiąc lub 46,99 zł rocznie usuwa reklamy, dodaje zaawansowane narzędzia, możliwość podłączenia zewnętrznych sensorów i ekran z licznikiem rowerowym. Złota subskrypcja kosztuje 13,99 zł miesięcznie lub 114,99 zł rocznie dodaje ponadto pobieranie nieograniczonej liczby map i ich aktualizacji do użytku offline (nawet w dawnej aplikacji Pro mapy kupowało się oddzielnie - tu są elementem dostępnym w subskrypcji bez dodatkowych opłat), nawigację offline, synchronizację danych pomiędzy urządzeniami użytkownika, dostęp do danych online, oraz możliwość transmitowania na żywo swojej lokalizacji predefiniowanym grupom. Bardzo szczegółowe porównanie wersji darmowej i dwóch rodzajów subskrypcji można znaleźć tutaj, a w wersji uproszczonej na zrzucie poniżej. Locus Map 4 ma też interfejs WWW dostępny pod adresem: https://web.locusmap.app/pl

Najważniejsze zalety Locus Map 4:

 • Najbardziej dopracowana wizualnie wersja map OSM w postaci LoMaps
 • Najwięcej funkcji dla wymagających i zaawansowanych w tym Geocaching
 • Możliwość zakupu map wydawnictwa Compass wprost z aplikacji i przypisanie ich do konta użytkownika
 • Możliwość zrobienia zdjęcia dowolnej mapy i skalibrowania jej do współrzędnych GPS
 • Najwygodniejsze planowanie trasy na ekranie smartfonu „palcem po mapie”
 • Niemal nieograniczona możliwość konfiguracji samej mapy jak i interfejsu i narzędzi
 • Jedna aplikacja zamiast kilku oferujących różne funkcje
 • Jest interfejs WWW

Najważniejsze wady Locus Map 4:

 • Do komfortowego korzystania wymagana jest subskrypcja, która kosztuje minimum 46,99 zł rocznie
 • Mapę Polski trzeba pobrać w całości
 • Liczba funkcji i opcji może być dla niektórych przytłaczająca
 • Interfejs WWW jest jeszcze w fazie beta i nie zawsze wszystko działa
 • Część użytkowników którzy kupili wersję Pro, która miała być jednorazowym zakupem jest niezadowolona z przejścia na model subskrypcji
 • Nie ma wersji na iOS czy Windows
 • Jeśli nie zdecydujemy się na droższą, złotą subskrypcje i tak mapy musimy kupować osobno, jak i ich aktualizacje

Aplikację Locus Map 4, która jest dostępna tylko na system Android można pobrać tutaj.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: