Zespół CERT Polska (NASK) uruchomił nowe narzędzie o nazwie Artemis. Służy ono do zautomatyzowanego badania podatności na ataki hakerskie stron internetowych.
Artemis bada strony udostępnione w internecie w poszukiwaniu podatności bezpieczeństwa i błędów konfiguracyjnych. Zgodnie z jej zapisami CERT Polska pomaga dbać o cyberbezpieczeństwo m.in:
Podmioty skanowane z wykorzystaniem nowego narzędzia nie są wybierane przypadkowo – chodzi o to, by te działania objęły możliwie szeroki zakres wynikający z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Zespół CERT korzysta przy tym z ogólnodostępnych baz grupujących jednostki danego typu, np. samorządy.
Do prowadzonych skanowań wykorzystywany jest jeden adres IP, zaś system skanujący skonfigurowano w taki sposób, by administrator, zobaczywszy „podejrzane” połączenie, był w stanie sprawdzić, że pochodzi ono od CERT Polska. Powiadomienia o zgłoszonych podatnościach są zaś wysyłane z adresu cert@cert.pl. Wszystko to po to, by uniknąć wątpliwości dotyczących tego, skąd pochodzi dana aktywność i czy nie ma wrogiego charakteru.
Skanowanie trwa od 2 stycznia i przyniosło już pierwsze rezultaty. Przeskanowanych zostało blisko 2000 domen gmin i powiatów wraz z subdomenami i do tej pory udało się wykryć kilkaset stron bazujących na nieaktualizowanym oprogramowaniu. Eksperci CERT Polska mieli też do czynienia z dziesiątkami sytuacji, w których pliki konfiguracyjne z hasłami, pliki z kopią zapasową serwisu czy foldery z danymi systemu poczty (adresami e-mail, treściami wiadomości czy załącznikami) były dostępne publicznie. Udało się również znaleźć kilkadziesiąt niewłaściwe zabezpieczonych folderów zawierających kod źródłowy systemu, a czasem nawet hasła dostępowe.