Asus ROG Phone 7 Ultimate - najszybszy, ale bardzo drogi i ciężki

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Większość flagowych smartfonów skupia się na fotografii. Asus okazał się jednym z nielicznych producentów, którego flagowiec ma inny priorytet – gaming. Mówimy o bezkompromisowym produkcie z najwyższej półki. Asus ROG Phone 7 Ultimate oprócz najszybszego procesora i 16 GB RAM jest wyposażony w ekran z odświeżaniem 165 Hz, dodatkowy wyświetlacz umieszczony na tylnej części obudowy, dwa gniazda USB C, dodatkową przystawkę wyposażoną w aktywne chłodzenie i subwoofer, ładowarkę o mocy 65W i baterię o pojemności aż 6000 mAh. Nawet jeśli nie gramy to Asus wciąż oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań i wprowadza na rynek różnorodność, której w smartfonach brakuje. Asus od zawsze traktuje naszą redakcję po macoszemu, więc dopiero teraz mogliśmy sprawdzić, co takiego oferuje ten kosmicznie drogi telefon, którego sprzedaż w Polsce i tak będzie zapewne oscylować wokół zera.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Jakość wykonania

Asusa ROG Phone 7 Ultimate ciężko pomylić z jakimkolwiek innym smartfonem, zwłaszcza gdy mówimy o wersji Ultimate. Dostępna jest tylko jedna wersja kolorystyczna – oszronione szkło w białym kolorze z dodatkowymi napisami i symbolami.

Niewiele elementów ma w tym smartfonie standardowy układ. Są dwa gniazda USB C, jedno na dolnej a drugie na dłuższej krawędzi. Drugie gniazdo umożliwia wygodne ładowanie telefonu, gdy trzymamy go w poziomej pozycji, ale przede wszystkim umożliwia podłączenie akcesoriów. Na dolnej krawędzi jest też gniazdo słuchawkowe.

Z tyłu obudowy jest dodatkowy dwucalowy wyświetlacz OLED, który służy przede wszystkim za element ozdobny, chociaż wyświetla również powiadomienia. Można spersonalizować wyświetlane animacje, a nawet zaprojektować własne. Na tyle telefonu znajduje się także specjalny otwór z automatycznym zamykaniem, który pozwala wdmuchać powietrze przez wentylator na miedziany radiator będący rozbudowanym systemem chłodzenia.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Asus ROG Phone 7 Ultimate ma głośniki stereo skierowane w stronę użytkownika i są to najlepsze głośniki jakie dotąd słyszałem w smartfonie. Nie tylko mają większą moc, ale również znacznie pełniejsze brzmienie, które jest zbalansowane i brzmi świetnie zarówno na niskim jak i maksymalnym poziomie głośności. Czytnik linii papilarnych w wyświetlaczu działa pewnie i bez zawahania.

Smartfon ma też bardzo dopracowaną haptykę, a także przyciski ultradźwiękowe umieszczone na krawędzi obudowy służące do grania i aktywacji skrótów systemowych. Połączenie dopracowanych wibracji z rozbudowaną możliwością obsługi daje duży komfort użytkownikowi.

Obudowa telefonu posiada certyfikat uszczelnienia IP54. Asus ROG Phone 7 Ultimate należy do kategorii dużych i ciężkich smartfonów – jego waga wynosi 239 gramów, co odpowiada wadze składanego smartfonu Huawei Mate X3.

W wersji Ultimate w zestawie z telefonem otrzymujemy także aktywne chłodzenie AeroActive Cooler 7. Podłączenie go do smartfonu automatycznie włącza wentylator i otwiera wlot powietrza na obudowie. Akcesorium ma jednak więcej funkcji. Spełnia także rolę podstawki, ma wbudowane gniazdo USB C i gniazdo słuchawkowe. Daje użytkownikowi dodatkowe 4 fizyczne przyciski do wykorzystania w grach i dodaje subwoofer dodatkowo poprawiając brzmienie i tak bezkonkurencyjnych głośników.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Wyświetlacz

Ekran Asusa ma dużą przekątną 6,78 cala, rozdzielczość FHD+ 2448 x 1080 pikseli i jest wykonany w technologii AMOLED. Maksymalna jasność panelu wynosi 1500 nitów. Cechą najbardziej wyróżniającą ekran ROG Phone 7 jest odświeżanie 165 Hz, które jest dużą rzadkością wśród smartfonów.

Wyświetlacz ma trochę szersze ramki niż konkurencyjne flagowce, co jest spowodowane przede wszystkim przez głośniki skierowane w stronę użytkownika. Regulację balansu bieli zapewnia funkcja Splendid. Dostępny jest także tryb ochrony oczu oraz podświetlenie nocne.

Obecnie nawet telefony ze średniej półki posiadają bardzo dobre ekrany i nic więc dziwnego, że najwyższy model Asusa nie budzi zastrzeżeń. Nasycone kolory i kąty widzenia trzymają poziom innych flagowców. Wysokie odświeżanie jest imponujące, jednak skok z 60 na 90 Hz lub nawet z 90 na 120 Hz jest bardziej zauważalny niż zmiana z 120 na 165 Hz.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Specyfikacja

W przypadku ROG Phone 7 Ultimate specyfikacja odgrywa jeszcze bardziej istotną rolę niż w innych flagowcach. Asus wykorzystuje najnowszy i najszybszy procesor Snapdragon 8 Gen 2 oraz najbardziej rozbudowane chłodzenie dostępne na rynku. Dodatkowo, telefon posiada imponujące 16 GB pamięci RAM oraz 512 GB przestrzeni na system, aplikacje i pliki użytkownika.

Akurat w tym modelu każdy inny wynik niż najlepszy byłby rozczarowaniem, ale uspokajamy - Asus ROG Phone 7 Ultimate zajął pierwsze miejsce w rankingu Antutu z wynikiem 1330568 punktów. Test przeprowadziłem z założonym aktywnym chłodzeniem. Jak się okazało, nawet bez aktywnego chłodzenia Asus nadal zajmuje pierwsze miejsce i osiąga niemal identyczny wynik. Chłodzenie pozwala zmniejszyć throttling podczas dłuższych sesji grania w wymagające gry i nie jest konieczne przy krótszym obciążeniu.

Pakiet komunikacyjny obejmuje najnowsze standardy: 5G, trójzakresowe WiFi 6e i 7, Bluetooth 5.3 i NFC. Lokalizacja obejmuje GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) i NavIC (L5). Asus posiada również komplet czujników.

Boczne złącze USB C jest zgodne ze standardem 3.1 i obsługuje wyjście obrazu przy użyciu DisplayPort 1.4.

System

Asus poszedł na całość, jeśli chodzi o modyfikację nakładki systemowej. Wszystko wygląda trochę inaczej, a liczba funkcji jest nieporównywalna z żadnym innym smartfonem. Aplikacja Armory Crate powstała z myślą o graczach komputerowych, przyzwyczajonych do konfiguracji najróżniejszych detali. Uruchomienie jej pokazuje temperaturę procesora i układu graficznego, a także aktualne taktowanie obu układów. Można w pięciostopniowej skali wyregulować reakcję na dotyk, precyzję i czułość ruchu ślizgowego. Jest nawet Misja Unboxing, która wykorzystuje elementy opakowania telefonu jako kontroler i wprowadza użytkownika w świat trójwymiarowej misji w kosmosie.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Można w ustawieniach przestawić wygląd na „czysty Android”, która to opcja pozwala dopasować telefon do preferencji użytkownika. Do ultradźwiękowych przycisków na krawędzi obudowy można przypisać skróty asystenta Google, latarki, trybu nie przeszkadzać, blokady obracania ekranu, aparatu, trybu wydajności, czy dowolnej aplikacji. Do zagospodarowania są trzy rodzaje interakcji – krótkie naciśnięcie, długie naciśnięcie i długie naciśnięcie obu przycisków.

Jako gracz PC sądzę, że jeśli ktoś szuka podobnych informacji o pracy telefonu jak w przypadku komputera i oczekuje rozbudowanych opcji konfiguracji różnych funkcji, to Asus ROG Phone 7 Ultimate najlepiej spełnia te wymagania ze wszystkich smartfonów na rynku. Nie napotkałem też żadnych problemów ze stabilnością systemu. Jedynie domyślny motyw systemowy nie przekonał mnie w pełni. Ten można jednak łatwo zmienić i jest dużo opcji do wyboru.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Zestaw aparatów

ROG Phone 7 Ultimate jest jedynym znanym mi flagowcem, który na stronie producenta wymienia aparaty jako ostatnie na liście i poświęca im mniej miejsca co opisie baterii. Jest to dość oczywiste, że Asus nie jest fotograficznym smartfonem. Jednakże nie oznacza to, że ma słabe aparaty. Po prostu nie są kluczową cechą tego telefonu.

Zestaw aparatów prezentuje się następująco:

  • 50 MP, f/1.9, 24mm, PDAF – główny aparat
  • 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ - aparat szerokokątny
  • 5 MP, f/2.0 – aparat makro
  • 32 MP, f/2.5, 29mm – przedni aparat do selfie

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Już po specyfikacji widać, że żaden z aparatów nie ma stabilizacji optycznej, brakuje również aparatu z teleobiektywem. W telefonie za blisko 7 tysięcy złotych to niecodzienna sytuacja.

Pomimo tych ograniczeń zdjęcia nie rozczarowują – są ostre oraz szczegółowe, mają dobrą rozpiętość tonalną i przyjemne, naturalne kolory. Nawet zdjęcia nocne wypadły dobrze, poradziły sobie z cieniami i źródłami światła. Nie jest to poziom najlepszych smartfonów fotograficznych, ale mocnej średniej półki lub początku wyższej z pewnością. Aparat szerokokątny, który często jest najsłabszym ogniwem w Asusie dobrze sobie radzi. Jest też aparat makro o użytecznej rozdzielczości 5 megapikseli, którym można już zrobić sensowne zdjęcia. Jakość zdjęć selfie jest też bardzo dobra.

W Asusie dostępne są różne tryby aparatu, w tym kilka rejestrujących smugi światła. Są dostępne manualne ustawienia dla zdjęć i wideo.

Jakość wideo jest bez zarzutu. Nagrania są ostre, szczegółowe i bardzo skutecznie stabilizowane. Można przełączać się pomiędzy obiektywami podczas nagrywania 4K, czego wciąż nie oferuje wiele modeli smartfonów. Asus oferuje również nagrywanie wideo w formacie 8K, jednak, podobnie jak w innych telefonach (poza S23 Ultra), stabilizacja jest wtedy mniej skuteczna.

Szkoda jedynie, że przedni aparat jest ograniczony do wideo 1080p i nie ma autofocusa, co mogłoby być przydatne podczas strumieniowania rozgrywki.

Przykładowe zdjęcia:

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Bateria

Asus ma największą pojemność baterii spośród wszystkich flagowców – aż 6000 mAh. W zestawie z telefonem jest ładowarka o mocy 65W, która ładuje telefon do pełna w około 47 minut. To dobry wynik przy tak dużej pojemności.

W teście strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę, ale z maksymalnym odświeżaniem 165 Hz i trybem wydajności telefon został rozładowany w połowie po ponad 12 godzinach. Można oczekiwać ponad 24 godzin ciągłego odtwarzania wideo online. To jeden z najlepszych rezultatów i to pomimo braku aktywnego trybu oszczędzania energii. Podczas umiarkowanego użytkowania telefon spokojnie wytrzyma dwa dni na jednym ładowaniu.

Asus ROG Phone 7 Ultimate – nasz test

Podsumowanie

Asus ROG Phone 7 Ultimate to telefon adresowany do konkretnego odbiorcy – gracza, który może znać Asusa z podzespołów komputerowych. Taki użytkownik znajdzie tu dla siebie wiele smaczków. Nawet jeśli użytkownik nie jest zaznajomiony z produktami Asusa z dziedziny komputerów, wciąż doceni najwyższą wydajność na rynku, wyjątkowe głośniki stereo, dopracowaną haptykę, długi czas pracy na baterii oraz dodatkowe przyciski w technologii ultradźwiękowej na krawędzi obudowy.

To jednak nie koniec. Dodatkowy wyświetlacz z tyłu obudowy, dodatkowe chłodzenie, które pełni również rolę subwoofera, podstawki i pada do gry, a także cały unboxing wraz z wprowadzającą misją sprawiają niepowtarzalne wrażenie. Jest ono po przeciwnej stronie skali niż minimalizm dzisiejszych flagowców, które coraz częściej nie zawierają w zestawie ani ładowarki, ani nawet kabla USB. W przypadku Asusa jest po prostu "na bogato".

Warto jednak pamiętać, że nie jest to typowy flagowiec, do jakiego zdążyli nas przyzwyczaić inni producenci. Aparaty, choć niezłe, stanowią jedynie mniej istotny dodatek do wydajności. Telefon jest dużych rozmiarów i ciężki, co niekoniecznie odpowiada każdemu. No i na koniec pozostaje jeszcze cena najbardziej zaawansowanej wersji Ultimate, która ma 16/512 GB, a ta wynosi 6799 zł. Wysoka cena jest częściowo uzasadniona najwyższą wydajnością i bogatym wyposażeniem. Jednak warto pamiętać, że istnieją dobre telefony dostępne w znacznie niższych cenach.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: