Google poinformował, że z jego Asystenta korzysta już 500 mln użytkowników na świecie – ta grupa robi to przynajmniej raz w miesiącu. Asystent Google jest dostępny na 90 rynkach i na 1 mld urządzeń. W najbliższej przyszłości pojawi się na kolejnych produktach takich producentów jak Acer, Aftershokz, Anker Innovations, Belkin, Cleer, Harman Kardon, Konka, JBL, Lenovo, Philips, Seiki i LG.
Asystent Google będzie także dostępny w tegorocznych Smart TV Samsunga. Jeszcze nie wiemy, czy dla wcześniejszych modeli telewizorów będzie dostępna aktualizacja. Na razie działa na nich niezbyt przydatny asystent Bixby.
Google na targach CES zaprezentował nowości, które już niebawem będą dostępne dla użytkowników Asystenta.
Pierwszą z nich są Scheduled Actions. Na przykład po wypowiedzeniu frazy “Hey Google, run the coffee maker at 6 a.m.” Asystent będzie uruchamiał nasz ekspres codziennie o 6 rano. Asystent potrafi obsługiwać już ponad 20 urządzeń: klimatyzatorów, oczyszczaczy, ekspresów, odkurzaczy, a nawet wanien.
Asystent Google będzie też od teraz współpracował z kolejnymi markami i produktami: August Smart Locks, Philips Hue HDMI Sync Box, Telus Wi-Fi Hub routers, GE Appliances Ultrafresh Front Load Washer, MOEN shower, D-Link Outdoor Wi-Fi Spotlight camera, VIAROOM Smart, Somfy TaHoma Hub, Yeelight Staria Bedside Lamp Pro oraz MerossSmart garage door opener.
Jedną z ciekawych nowości będzie na przykład synchronizacja oświetlenia Philips Hue ze smart TV poprzez Philips Hue HDMI Sync Box.
Urządzenia Smart Display pozwolą na łatwe tworzenie cyfrowych żółtych karteczek, które będą przypominały całej rodzinie o czekających na nią zadaniach. Tworzenie tych krótkich notatek nie będzie wymagało logowania. Przykładowy tekst to: “Hey Google, leave a note that says I already fed Max breakfast.”.
Na urządzeniach z Androidem będą dostępne komendy “Hey Google, read it” lub “Hey Google, read this page”. Pozwolą one na czytanie na głos stron internetowych lub długich tekstów na smartfonach. Asystent będzie mógł także tłumaczyć te teksty na 42 języki. Głos lektora ma brzmieć naturalniej od innych tego typu rozwiązań obecnych na rynku. W niedalekiej przyszłości czytany fragment ma być podkreślany, a cały tekst ma się automatycznie przewijać.
Urządzenia Smart Displays mają wspierać tryb tłumacza, co pozwoli je stosować na recepcjach hoteli, na lotniskach i na przykład podczas udzielania pomocy humanitarnej w odległych regionach świata.
Użytkownik będzie mógł głosowo kasować historię swoich kontaktów z Asystentem Google – może to być na przykład komenda “Hey Google, delete everything I said to you this week.” lub “Hey Google, that wasn’t for you,”.