Przy pomocy asystenta będzie można po polsku, między innymi, wysłać sms lub wiadomość na Whatsapp, włączyć muzykę na YouTube czy Spotify, sprawdzić pogodę czy uruchomić nawigację na Mapach Google.
• Początek dnia. Rano, przed wyjściem z domu, można zadać takie pytania jak:
o OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
o OK Google, ile stopni będzie dziś w Krakowie?
o OK Google, jakie mam spotkania na dziś.
• Prowadzenie samochodu:
o OK Google, napisz Kubie, że spóźnię się 5 minut.
o OK Google, puść coś Krzysztofa Zalewskiego.
o OK Google, wyślij Whatsapp do mamy.
o OK Google, wyznacz najszybszą trasę do pracy.
• Wyjście z pracy:
o OK Google, co dziś grają w kinie?
o OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 19:00.
o OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.
o OK Google, wyznacz trasę do domu.
o OK Google, do której otwarta jest Galeria Mokotów?
o OK Google, pokaż trasę autobusem na ulicę Świętokrzyską.
• Koniec dnia:
o OK Google, ustaw minutnik “pieczenie chleba” na 40 minut.
o OK Google, włącz jazz na YouTube.
o OK Google, obudź mnie jutro o 7:00.
Asystent Google zyskał też polską osobowość. Zna elementy polskiej popkultury i lokalne zwyczaje. Można zapytać go na przykład o informacje związane z polskimi dziełami: Kto grał w Zimnej wojnie? lub Kto napisał Pana Tadeusza?, odnieść się do klasyki polskiego filmu i zaśpiewać OK Google, łubu dubu łubu dubu lub dowiedzieć się więcej o gustach Asystenta, pytając go np. o ulubionego muzyka, by dowiedzieć się, że Było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu. Można również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce (Powiedz mi ciekawostkę o Polsce).
Platforma Actions on Google umożliwia ona firmom stworzenie akcji (komendy głosowej), którą może następnie wywołać każdy z użytkowników asystenta. Pierwszymi partnerami, którzy już teraz stworzyli swoje akcje dla polskiego asystenta, są PLAY i eSky.
Współpraca z Google wpisuje się idealnie w naszą strategię digitalową, w której staramy się uprościć kontakt klienta z PLAY - komentuje współpracę Michał Sobolewski, CMO PLAY.
Prace nad przygotowaniem polskiej wersji Asystenta trwały ponad rok i uczestniczyły w nich zespoły z wielu krajów, m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Londynu czy Szwajcarii.
W testach wzięło udział ponad 2000 wybranych beta testerów.
Ok, Google! Polacy nie gęsi... i swojego Asystenta mają!
— Adam Malczak (@AdamMalczak) January 16, 2019
Oficjalnie ogłaszamy: Asystent @Google rusza w Polsce! To pierwszy wirtualny asystent z którym na swoich telefonach i słuchawkach porozmawiacie w ojczystym języku :)https://t.co/fsgsAjlqAV pic.twitter.com/v1Uy1eqvhq
Wśród pierwszych partnerów Asystenta w Polsce witamy dzisiaj @Play_Polska i @eSky_Travel! Asystenta zapytacie np. o nowości w ofercie Play a eSky o bilety na wakacje :) pic.twitter.com/nJbJGVf5JF
— Adam Malczak (@AdamMalczak) January 16, 2019