Google zaprezentował zmiany, które chce wprowadzić na Androidzie.
Od dziś funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” może pomagać uczniom w pracy domowej – bezpośrednio na telefonach i tabletach. Gdy uczeń zaznaczy część polecenia, która sprawia mu trudność, otrzyma w odpowiedzi szczegółową instrukcję, jak rozwiązać problem (na przykład zadanie tekstowe z dziedziny fizyki lub matematyki) bez wychodzenia z arkusza informacyjnego czy z konspektu. Jeszcze w tym roku funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” będzie w stanie rozwiązać nawet bardziej skomplikowane zadania obejmujące formuły symboliczne, diagramy, wykresy i wiele innych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu LearnLM, nowej rodziny modeli Google dopasowanych do uczenia się.
Funkcja „Zaznacz, aby wyszukać” jest już dostępna na ponad 100 milionach urządzeń. Do końca roku ta liczba ma się podwoić.
Gemini na Androidzie to nowy rodzaj asystenta. Narzędzie to zostało zintegrowane z systemem operacyjnym. Wkrótce Google udostępni użytkownikom nakładkę Gemini, która będzie widoczna na górze ekranu dowolnej aplikacji, aby móc korzystać z Gemini na jeszcze więcej sposobów. Na przykład będzie można przeciągnąć i upuścić wygenerowane obrazy w Gmailu, Wiadomościach Google i innych aplikacjach lub „zapytać ten film”, by znaleźć dokładne informacje w filmie na YouTube. Użytkownicy wersji Gemini Advanced będą mogli także użyć funkcji „Zapytaj ten PDF”, żeby szybko otrzymać odpowiedzi bez konieczności przewijania wielu stron dokumentu. Ta aktualizacja w ciągu kilku kolejnych miesięcy zostanie udostępniona na setkach milionów urządzeń.
Android będzie pierwszym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne, który ma wbudowany model podstawowy. Jeszcze w tym roku Gemini Nano zostanie udostępniony na Pixelu i będzie miał pełnię multimodalnych możliwości, co oznacza, że oprócz przetwarzania wpisywanego tekstu, będzie rozumieć widoki, dźwięki i język mówiony.
Google pochwalił się także, że testuje nową funkcję, która za pomocą Gemini Nano wykrywa wzorce rozmów typowych dla oszustów i informuje o tym w czasie rzeczywistym podczas połączenia. Na przykład użytkownik otrzyma alert, jeśli „przedstawiciel banku” poprosi go o pilne przesłanie pieniędzy, dokonanie płatności kartą podarunkową lub o podanie swoich danych osobowych, takich jak kody PIN lub hasła – czego pracownicy banków zazwyczaj nie robią. Taka ochrona odbywa się w całości na urządzeniu, więc rozmowa użytkownika pozostanie prywatna.