Dziś odbyła się konferencja prasowa prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty dotycząca przyszłości telefonii komórkowej standardu UMTS w Polsce i w świecie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele trzech polskich operatorów komórkowych oraz członkowie Rady Telekomunikacji. Swoje referaty wygłosili prof. Tadeusz Więckowski na temat "Usługi w systemie komórkowym trzeciej generacji UMTS" oraz prof. Marian Dąbrowski na temat "Usługi komórkowe 3G. Jak stymulować rynek w Polsce?".
Prezes URTiP, Witold Graboś, poinformował , że jeszcze w grudniu br. spodziewa się złożenia przez polskich operatorów wniosków o ponowne odroczenie ustalonego wcześniej terminu budowy sieci trzeciej generacji. W związku z sytuacją tej technologii w Europie i na świecie prezes raczej przychyli się do tej prośby. W czasie konferencji jedynie Jon Eastick, dyr. finansowy PTC zapewnił, że jego sieć prowadzi jakiekolwiek prace nad wprowadzeniem UMTS-u w Polsce. Era testuje cztery instalacje 3G. Eastick nie wykluczył, że jeśli sytuacja na europejskim rynku się poprawi to Era może uruchomić sieć 3G jeszcze w 2004 r. Zarówno prezes Polkomtela, Jarosław Pachowski, jak i prezes PTK Centertel, Sławomir Skrodzki, negatywnie wypowiadali się na temat gotowości dostawców infrastruktury 3G do dostaw sprzętu o odpowiedniej jakości. Pachowski tłumaczył, że opóźnienie wprowadzenia UMTS-u w Polsce nie wykluczy dostępu Polaków do najnowszych usług oferowanych na świecie. Pachowski twierdzi, że jedyną usługą, która nie będzie działać w obecnych sieciach jest usługa wideo rozmowy w czasie rzeczywistym. Sławomir Skrodzki podkreślił, że jego sieć nie będzie inwestować w niesprawdzoną eksperymentalną technologię, jaką według prezesa Idei jest obecnie UMTS.
Przedstawiciele wszystkich trzech sieci poparli nową inicjatywą URTiP-u w sprawie konwersji pozostałych opłat za licencje UMTS na inwestycje w budowę sieci. Ustawa pozwalająca na konwersję opłat ma według kalendarza URTiP-u zostać uchwalona na jesieni 2003 r.
24 kwietnia 2002 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś wydał trzy decyzje o rocznym przesunięciu terminu wprowadzenia usług UMTS. Pierwotnie minister łączności określił jako datę rozpoczęcia świadczenia usług dzień 1 stycznia 2004 r. oraz, że do końca 2004 r. sieć UMTS pokryje swoim zasięgiem 20% populacji kraju, a do końca 2007 r. - 40% populacji.
Zgodnie z uwzględnionymi przez Prezesa URTiP wnioskami operatorów, uruchomienie sieci miało być możliwe z dniem 1 stycznia 2004 r., a obligatoryjny obowiązek uruchomienia sieci i komercyjnego zaoferowania usług UMTS został ustalony na 1 stycznia 2005 r. Analogicznie roczne opóźnienie terminów nastąpiło w wymaganym pokryciu obszaru wykonywanej działalności usługami UMTS.
Referaty członków Rady Telekomunikacji w formacie Power Point:
1) Prof. Tadeusza Więckowskiego - "Usługi w systemie komórkowym trzeciej generacji UMTS"
2) Prof. Mariana Dąbrowskiego - "Usługi komórkowe 3G. Jak stymulować rynek w Polsce?"