Liberty Poland został autoryzowanym dystrybutorem telefonów GPS/GSM Benefon. Aparaty te pojawią się w sprzedaży prawdopodobnie jeszcze w grudniu 2002r. wraz z kilkoma usługami (GPS) związanymi m.in. z lokalizacją, monitorowaniem, ochroną i nawigacją.
W dystrybucji znajdą się dwie linie aparatów Benefon:
Track One i Pro (wyglądają identycznie, różnią się funkcjonalnością)
ESC! (aparat dedykowany do nawigacji) - dostępny w późniejszym terminie, prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2003
Aparaty będą dystrybuowane w porozumieniu z Polkomtelem. Najważniejszym elementem nowych terminali jest wbudowany odbiornik GPS. W chwili obecnej nie ma na polskim rynku usługi monitorowania osób poprzez zastosowanie technologii GPS. Dostępne systemy oparte są o śledzenie za pośrednictwem stacji bazowych (tylko technologia GSM). Położenie jest obarczone dość dużym błędem (w przypadku miast około 300-500m, w otwartych przestrzeniach nawet do 30km). W przypadku GPS max błąd to 15m. W chwili pojawienia się aparatów Benefon Track One/Pro w sprzedaży, dostępne będą usługi: ochrona, lokalizacja i logistyka.
Wraz z aparatem Benefon ESC! pojawi się możliwość pobierania map Polski oraz dokładnych planów polskich miast (ponad 230) z naszego systemu LibertyGPS i wgrywanie ich do telefonu (wraz z telefonem dostarczane są tylko mapy i plany miast Europy Zach.).
Opis poszczególnych modeli
Rodzina aparatów Track została stworzona głownie pod kątem ochrony człowieka pracującego w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa.
Benefon ESC! z uwagi na zaimplementowaną możliwość korzystania z map, jest aparatem kierowanym do grupy klientów zainteresowanych nawigacją.
Wspólną cechą zaprezentowanych wyżej aparatów jest:
Wbudowany odbiornik GPS zintegrowany z modułem GSM
Możliwość wysłania koordynat (długości i szerokości geograficznej) pod wskazany numer (np. do centrali monitorowania)
Przycisk alarmowy (BeneGuard) w formie bardziej (seria Track) lub mniej (ESC!) wyeksponowanej
Funkcjonalność telefonu Benefon Track One to:
wykorzystanie przycisku alarmowego do sygnalizowania swojego położenia lub wezwania pomocy (procedura wysłania wiadomości alarmowej zawierającej informacje na temat położenia wprost do stacji monitorującej)
kontrola aktywności użytkownika – użytkownik musi co określony czas potwierdzać przyciskiem swoją aktywność. W przypadku braku potwierdzenia do centrali zostaje wysłany komunikat.
| |
Aparat Track Pro jest rozwinięciem aparatu Track One. Funkcjonalność dodatkowo została rozszerzona o możliwość:
określenia obszaru (okrąg zdefiniowany przez centralę) w którym dany obiekt ma się znajdować, a w przypadku przekroczenia granic obszaru poinformowanie centrali
zdefiniowania trasy wraz z punktami pośrednimi – możliwa jest również taka konfiguracja aparatu, aby raportował on osiągnięcie przez obiekt punktu pośredniego
ustawienia aparatu w tzw. tryb śledzenia, w którym urządzenie będzie raportowało swoją pozycję do centrali
pomiar prędkości oraz azymutu poruszania się
| |
Ogromną zaletą aparatów serii Track jest ich adaptacja do pracy w trudnych warunkach. Ich konstrukcja jest odporna na wstrząsy oraz wilgoć.
Funkcjonalność aparatu Benefon ESC! obejmuje:
możliwość kopiowania do pamięci aparatu map dowolnych obszarów dostępnych na nośnikach dostarczanych przez producenta, bądź możliwych do skopiowania ze strony internetowej
wyświetlanie aktualnej pozycji na mapie
możliwość definiowania punktu początkowego i końcowego trasy oraz wyznaczenie (poprzez zewnętrzną aplikację np. LibertyGPS) najbardziej optymalnej trasy
ustawienia aparatu w tzw. tryb śledzenia, w którym urządzenie będzie raportowało swoją pozycję do centrali
pomiar prędkości, azymutu poruszania się oraz wysokości n.p.m.
wykorzystanie funkcji informacyjno-nawigacyjnych (np. dokładny opis sposobu dotarcia do najbliższego szpitala, banku, restauracji itd.) które będzie oferował system LibertyGPS
|
Podstawowe funkcje modułu GPS w aparacie Benefon ESC! są następujące:
MAP - mapa
Wyświetlanie na podkładzie mapowym lokalizacji telefonu
GUIDE – przewodnik
Wyświetlany w formie kompasu z nawigacją – jak dotrzeć do wcześniej zadeklarowanego „waypoint-u”, czyli punktu o danej długości i szerokości geograficznej
W przypadku dotarcia do „waypoint-u” na np. 50 metrów wcześniej telefon uruchamia sygnał alarmowy
W przypadku zboczenia z kursu - telefon uruchamia sygnał alarmowy
POSITION – opis pozycji geograficznej
data i godzina
długość i szerokość
wysokość nad poziomem morza
ilość satelitów i siła sygnału w formie wykresu słupkowego
czas (dotyczy danego punktu geograficznego):
sunrise – wschodu słońca
sunset – zachodu słońca
dusk – zmierzchu
down – świtu
MOVEMENT – ruch
szybkość chwilowa, maksymalna i średnia
odległość od ostatniego i następnego „waypoint-u”
ETE – Estimated Time Enroute – szacunkowy czas potrzebny do osiągnięcia punktu celowego liczony na podstawie odległości i średniej prędkości
ETA – Estimated Time of Arrival – szacunkowy czas (gg:mm:ss dd:mm:rrrr), w którym dotrze się do punktu celowego liczony na podstawie odległości i średniej prędkości
i dodatkowo:
WAYPOINTS – czyli ustalanie punktów lokalizacyjnych. Na mapie można zaznaczyć punkty, do których chce się dotrzeć. Nanosząc je na mapie można je dowolnie opisać lub oznaczyć symbolem. Ponadto, istnieje możliwość połączenia „waypoint-ów” w trasę. Można wysyłać dane o „waypoint-ach” na inny telefon w formie SMS.
ROUTE – czyli trasa. Ustala się dowolnie z zapisanych w telefonie „waypoint-ów”. Telefon oblicza odległość od „waypoint-ów” i umożliwia wysyłanie tras do innych telefonów.
Find Friend – czyli lokalizacja drugiego telefonu. Wysyłając SMS do drugiego telefonu z funkcją GPS, otrzymujemy jego lokalizację – pod warunkiem że jest w zasięgu GSM/GPS.
MAPS – mapy w pamięci telefonu. W zależności od aktualnej pozycji użytkownik może wybrać dowolny, zapisany w telefonie, podkład mapowy, składający się z siatek
SMS with coords – SMS z koordynatami. Możliwość wysłania aktualnej pozycji na dowolny telefon komórkowy
Service request – to odpłatna usługa polegająca na wysłaniu SMS z nazwą np. ulicy lub miasta. Operator usługi przesyła namiary (koordynaty) punktu docelowego.
AGPS request – assisted GPS request – to pomoc operatora usługi w lokalizacji telefonu. Podając ilość satelitów i wysyłając SMS otrzymuje się dane, dzięki którym możliwe jest szybsze określenie swojej pozycji. Ponadto, AGPS służy do określenia lokalizacji w trudnych warunkach.
|
Pełen opis funkcji aparatów Benefon Track One, Pro oraz ESC! znajduje się tutaj (format PDF)
Dalszy ciąg artykułu na drugiej stronie
System Liberty Bezpieczny CZŁOWIEK:
Technologia
System działa na styku technologii GPS i GSM. Wykorzystanie technologii GPS umożliwia dokładne określenie pozycji, która zostaje wysyła się poprzez moduł telefonu GSM do systemu informatycznego. Aplikacja znajduje się na serwerze administrowanym przez Liberty Poland i dostęp do niej odbywa się poprzez stronę WWW. Zalogowanie się wymaga podania identyfikatora oraz hasła dostępowego. Użytkownik ma do dyspozycji lokalizowanie w trybie tekstowym oraz graficznym (mapy) oraz usługi związane z projektowaniem tras, definiowaniem obszarów oraz świadczeniem usług informacyjnych.
Określanie pozycji odbywa się przy użyciu minimum trzech z dostępnych 24 satelitów poprzez pobranie tzw. koordynat (długości i szerokości geograficznej) z maksymalnym błędem 5 do 15 metrów (zależnym od ilości dostępnych w danej lokalizacji satelitów).
Integracja odbiornika GPS w telefonie komórkowym i wyposażenie go w przycisk alarmowy umożliwia proste i szybkie przekazanie pozycji (położenia) pod zdefiniowany numer poprzez wysłaną krótką wiadomość tekstową (SMS). Jednocześnie może temu towarzyszyć krótki sygnał dźwiękowy np. odstraszający napastnika.
Otrzymaną w taki sposób informację przetwarza się w Centrum Monitorowania, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie (zaawansowany system informatyczny GIS), które umożliwia konwertowanie koordynat geograficznych w pozycję na mapie z uwzględnieniem np. nazw ulic w pobliżu których znajduje się obiekt.
W skład systemu wchodzą:
kompletny telefon komórkowy (aparat, zasilacz, software, przewody itd.)
aplikacja z dostępem poprzez witrynę WWW
Usługa lokalizacji,
Usługa Lokalizacja daje możliwość lokalizowania pozycji telefonu, bądź grupy telefonów w celach kontrolno - logistycznych. Jest ona kierowana głównie do firm oraz instytucji, zatrudniających osoby pracujące w terenie.
Administrator systemu ma możliwość sprawdzenia pozycji swoich pracowników wyposażonych w aparaty Benefon poprzez:
inny telefon komórkowy z możliwością wysyłania krótkich wiadomości tekstowych SMS - wysyłając odpowiednio skonstruowane zapytanie (podobnie jak w programie ochrony i monitorowania pojazdów) pod specjalny numer do systemu informatycznego. W odpowiedzi system odsyła położenie.
Wykorzystanie systemu informatycznego LibertyGPS - oprócz pozycji opisanej powyżej dodatkowo istnieje możliwość prezentacji położenia na dokładnej mapie. Oprócz tego użytkownik systemu ma dostęp do historii lokalizacji, na bazie których może budować zestawienia do późniejszego wykorzystania w analizie.
Określenie pozycji to podanie:
Lokalizacji określonej za pomocą nazwy miejscowości, w której się znajduje oraz odległości od osi trzech najbliższych ulic (jeśli osoba znajduje się poza granicami administracyjnymi miasta, podawana jest odległość od trzech najbliższych miejscowości oraz numer drogi)
Dokładnej daty oraz czasu pomiaru
Prędkości poruszania się
Rozszerzeniem usługi Lokalizacja jest usługa Logistyka (tylko aparat Benefon Track Pro). Poza wszystkimi powyższymi cechami, usługa logistyka umożliwia określenie poprzez administratora systemu:
Trasy opisanej poprzez punkt początkowy, końcowy oraz punkty pośrednie
Obszarów określonych jako strefy zaznaczone przez użytkownika, posiadające nazwę oraz określony priorytet
Informacja zostaje wysłana w momencie kiedy użytkownik telefonu wkracza do zaznaczonego obszaru. Umożliwia to monitorowanie pracy kierowców, których praca polega na odwiedzaniu punktów na z góry określonej trasie.
Usługa ochrony,
Funkcja Ochrona realizowana jest poprzez aparaty Benefon Track One, Track Pro oraz Benefon ESC!. Położenie użytkownika telefonu jest na bieżąco analizowane poprzez odbiornik GPS zainstalowany w telefonie. W sytuacji zagrożenia, osoba korzystająca z telefonu wywołuje procedurę alarmową poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku alarmowego (przedstawionego na zdjęciu). Przez dwie sekundy telefon generuje głośny dźwięk, mający na celu odstraszenie napastnika a po upływie dwóch sekund, następuje wygenerowanie informacji o położeniu (SMS zawierający długość i szerokość geograficzną oraz parametry GSM). Wiadomość ta zostaje wysłana pod specjalny numer telefonu wprost do systemu informatycznego LibertyGPS, gdzie niezwłocznie zostaje odczytana pozycja zagrożonego użytkownika oraz zostaje przekazana (odpowiednim dla miejsca pobytu użytkownika) służbom interwencyjnym. Cała ta procedura od chwili wciśnięcia przycisku do momentu powiadomienia służb ratowniczych trwa do 2 minut (przy standardowych parametrach sieci GSM).
W sytuacji, kiedy użytkownik znajduje się poza zasięgiem satelit, (np. kiedy znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym) odczytywana jest ostatnia pozycja zapisana w telefonie. Z dużym prawdopodobieństwem, może to być pozycja zarejestrowana tuż przed wejściem do budynku.
Dodatkowo, w najbliższym czasie Liberty Poland zamierza wprowadzić usługi:
Zdrowie - adresowana jest do osób cierpiących na dolegliwości kardiologiczne. Aparat telefoniczny dodatkowo rozbudowany jest o czujniki oraz przetwornik pobierający dane z czujników. Po naciśnięciu specjalnego przycisku, użytkownik dokonuje pomiaru EKG, który następnie zostaje wysłany do centrum kardiomonitoringu. W takiej sytuacji możliwa jest szybka reakcja służb ratowniczych i duża szansa na uratowanie przewlekle chorej osoby z uwagi na możliwość natychmiastowego określenia pozycji osoby chorej.
Usługi związane z nawigacją, rozszerzone o korzystanie z serwisów informacyjnych:
Informacje dotyczące usługi trasa (Benefon Track One/Pro)
Usługa zostanie wprowadzona w pierwszej połowie 2003 r.
Funkcja Trasa ma charakter turystyczno - informacyjny. Użytkownik ma możliwość:
Sprawdzenia swojej pozycji - wysyła odpowiednio skonstruowane zapytanie (podobnie jak w programie monitorowania i ochrony pojazdów) pod specjalny numer do systemu informatycznego. W odpowiedzi system odsyła położenie użytkownika określone za pomocą nazwy miejscowości, w której się znajduje oraz odległości od osi trzech najbliższych ulic
Odpytania o najbardziej optymalną trasę dojazdu. Zapytanie zawiera pozycję, w której znajduje się użytkownik oraz punkt docelowy w postaci adresu, nazwy bądź charakteru instytucji (bank, restauracja, hotel, bankomat itd.). Możliwe jest również podanie punktów pośrednich. Takie zapytanie trafia do systemu optymalizacji trasy, który pobierając z informacyjnej bazy danych pozycje najbliższych obiektów, generuje najbardziej optymalną trasę dojazdu. Kompletna odpowiedź jest odsyłana do użytkownika w postaci SMS.
Dodatkowo użytkownik uzyskuje dostęp do systemu informatycznego LibertyGPS, w którym może skorzystać z map, historii lokalizacji oraz systemu do optymalizacji tras.
Informacje dotyczące usługi trasa nawigacji (tylko Benefon ESC!)
Usługa Nawigacja jest rozwinięciem usługi trasa o możliwość korzystania z map kopiowanych do pamięci telefonu. W połączeniu z aparatem Benefon ESC! użytkownik uzyskuje dostęp do ogromniej bazy informacji o lokalizacji wielu instytucji (urzędy szpitale, banki, stacje paliw), firm oraz punktów kulturalno - rozrywkowych (restauracje, kina itd.). Oprócz tego sam aparat daje wiele możliwości osobom aktywnie uprawiającym sport i turystykę.
Nawigacja za pomocą aparatu Benefon ESC! jest możliwa w wersji podstawowej (poprzez korzystanie wyłącznie z aparatu) lub może zostać uatrakcyjniona za pomocą map opracowywanych przez Liberty Poland. W wersji podstawowej aparat zawiera w komplecie zestaw map na CD (Europa zachodnia) oraz oprócz tego jest możliwe pobieranie map z witryny internetowej GeniMap. System opracowywany przez Liberty Poland umożliwi pobieranie dokładnych, wybranych fragmentów map Polski z witryny internetowej na komputer PC i następnie kopiowanie ich do pamięci telefonu. Umożliwia to obrazowanie trasy podróży (route) na podkładzie mapowym.