Gazeta Wyborcza twierdzi, że za sklepem Bestcena.pl stoi Słowak - Stefan D.
Ten facet jest niczym duch. Nikt nie wie, gdzie jest – mówi w GW o Słowaku Stefanie D. Jakub Rutka, właściciel krakowskiej firmy Landotech. Od miesięcy szuka go w gąszczu spółek założonych na całym świecie.
Na biznesie ze Słowakiem stracił ponad 320 tys. euro. Tyle warte były telefony komórkowe, które od Landotechu wzięła firma Kulm LLC, należąca do Słowaka. Według informacji GW w podobnej sytuacji co krakowska spółka znalazło się prawdopodobnie kilkanaście innych polskich przedsiębiorstw z tej branży.
Nigdy nie wywiązywał się z płatności na czas, ale dług systematycznie spłacał – opowiada Gazecie Wyborczej Jakub Rutka, prezes Landotech Mobile. – Aż do czerwca 2019 roku, gdy kontakt zdecydowanie się pogorszył. Kulm wziął wówczas ponad 800 aparatów od krakowskiej firmy – topowe modele Samsung, Huawei i Xiaomi.
Pieniądze nie przychodziły. Gdy kontaktowaliśmy się z przedstawicielem Kulm, słyszeliśmy, że mają pewne problemy, ale niedługo przeleją pieniądze. Nie przelali. Potem próbowali zrzucać winę na nas, twierdząc, że sprzedaliśmy im podrabiane telefony, a to kompletna bzdura. Nawet nie zwrócili nam tych rzekomych podróbek – dodaje biznesmen. Według naszych informacji to samo pismo zarzucające dostarczenie rzekomych „podróbek” dostały też inne polskie firmy współpracujące ze spółką Stefana D.
O Stefanie D. niewiele wiadomo. W mediach społecznościowych informuje, że pochodzi z miasta Šala na południu Słowacji, 70 kilometrów od Bratysławy. Obecnie ma mieszkać w Barcelonie. Chwali się znajomością dziewięciu języków. Kulm LLC zarejestrowana jest w niewielkiej miejscowości Sheridan w amerykańskim stanie Wyoming. Numer podatkowy jest z Niemiec, a biuro w słowackiej Previdzy.
Kulm to niejedyna firma Słowaka. Jest częścią innej spółki Turbado. Turbado formalnie ma siedzibę w Wielkiej Brytanii.
W Polsce Stefan D. sprzęt elektroniczny sprzedawał za pośrednictwem bestcena.pl. W połowie stycznia w bestcena.pl rozpoczęła się kontrola urzędu skarbowego.
Nazwisko Słowaka znaleźć można w materiałach Paradise Papers, międzynarodowego śledztwa dotyczącego biznesmenów i polityków ukrywających dochody w rajach podatkowych.