Bezpieczeństwo Twoich danych w smartfonie - krótki przewodnik dla biznesmena

Akcje partnerskie
Opinie: 8

Akcja partnerska

W bardzo dużych firmach bezpieczeństwem danych zajmują się całe departamenty. Mniejsze firmy często do bezpieczeństwa danych nie przywiązują aż takiej wagi. Zmienia się to dopiero po fakcie kradzieży jednego z firmowych komputerów, tabletów lub smartfonów. To wtedy, już po krótkiej analizie, okazuje się,  że w tym urządzeniu mobilnym często znajdują się informacje super ważne, strategiczne i ich utrata może narazić naszą firmę na duże straty finansowe, ale także wizerunkowe. Przecież w naszych przenośnych urządzeniach często znajdują się ważne prezentacje, dokumenty finansowe, korespondencja z kontrahentami itp. Jeszcze parę lat temu szef mniejszej firmy mógł powiedzieć swoim pracownikom, że po prostu nie stać go na systemy informatyczne zapewniające bezpieczeństwo danych. Teraz już, dzięki smartfonom Huawei, nie ma już takiego wytłumaczenia. Urządzenia Huawei P9 i P9 lite oferują rozwiązania, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko dla wielkich korporacji.

Pierwszym zabezpieczeniem, z którym będziemy mieć kontakt w smartfonach Huawei kilkadziesiąt razy na dobę jest czytnik linii papilarnych. To niesamowita funkcja, która sprawi, że z naszego telefonu możemy skorzystać tylko my. Nowe smartfony Huawei pozwalają zdefiniować do 5 różnych odcisków palców. Odblokowanie trwa ułamki sekund i jest dużo wygodniejsze niż kody wpisywane lub rysowane na ekranie blokady. Także sam proces konfiguracji  czytnika jest całkowicie bezproblemowy.  Skan naszych odcisków palców jest całkowicie bezpieczny dzięki zaawansowanej technologii ARM TrustZone stosowanej w smartfonach Huawei. Dodatkowo czytnik linii papilarnych w Huawei P9 i P9 lite możemy wykorzystać  jako spust migawki aparatu fotograficznego, do wygodnego odbierania połączeń, wyłączania budzika, a nawet do przewijania zdjęć w galerii. 

Sam system Android w smartfonach Huawei oferuje także kilka innych usług, które zapewnią bezpieczeństwo naszego smartfona i danych, które się w nim znajdują. Gdy smartfon pracownika zaginie, ale jest jeszcze szansa na jego odnalezienie należy skorzystać ze strony internetowej android.com/devicemanager. W tym serwisie mamy do dyspozycji trzy usługi, które pomogą znaleźć naszego smartfona lub zabezpieczyć nasze dane. Nasz telefon zostanie zlokalizowany na mapie, a dodatkowo administrator może włączyć w nim zdalnie dzwonek. Gdy system nie zdoła zlokalizować urządzenia to wówczas administrator lub nawet sam użytkownik smartfonu może zmienić hasło blokujące ekran. Gdy dane w naszym smartfonie są naprawdę wartościowe i strategiczne to zdalnie, z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej możemy wykasować wszystkie dane w naszym zagubionym lub ukradzionym urządzeniu. Z tych usług każdy posiadacz smartrfonu Huawei może korzystać całkowicie za darmo.

Jedną z głównych reguł bezpiecznego korzystania ze smartfonów firmowych powinno być także unikanie publicznych  hotspotów WiFi. Są one niestety doskonałym miejscem dla hackerów na przechwytywanie naszych haseł i loginów. Najlepiej więc korzystać z sieci WiFi wyłącznie w naszym domu, firmie lub innych zaufanym i sprawdzonym miejscu. 

Poziom bezpieczeństwa danych znacznie podwyższy nam także korzystanie z Virtual Private Network ( VPN). Tę usługę wspiera standardowo Huawei P9 i P9 lite. W Internecie podczas łączenia się z naszą siecią firmową tworzy się wówczas dedykowany, bezpieczny kanał niedostępny dla innych użytkowników sieci.

Warto też przypominać wszystkim pracownikom o instalowaniu wyłącznie sprawdzonych aplikacji renomowanych producentów. Na smartfonie firmowym lepiej nie instalować dziwnych programów i gier. Jeśli już musimy to robić to warto sprawdzić w ustawieniach Huawei jakie dana aplikacja ma uprawnienia. Te, które nie są jej potrzebne do działania należy zablokować. W smartfonach Huawei panel do zarządzania uprawnieniami jest czytelny, wygodny i dobrze zaprojektowany.

Jeśli chodzi o pliki biurowe to zalecamy korzystanie z rozwiązań w chmurze. Zarówno Microsoft, Google, ale także inne mniejsze firmy oferują pakiety biurowe zapewniające automatyczną kopię dokumentów na zdalnych dyskach, czyli w modnej obecnie chmurze. Gdy nasz telefon zniknie, zagnie, zostanie ukradziony to już po sekundzie mamy dostęp do wszystkich naszych plików i możemy kontynuować ich edycję np. z tabletu lub laptopa. Chmura zapewnia nam także bezpieczeństwo – mamy opcję zdalnej zmiany hasła, a więc np. złodziej nie będzie miał dostępu do naszych danych.

Bezpieczeństwo danych firmy przestało być domeną bardzo dużych firm. Po zakupie Huawei P9 lub Huawei P9 lite mamy dostęp do rozwiązań, które sprawią, że informacje, które są ważne dla naszego biznesu pozostaną dostępne tylko dla nas. Bardzo szybki czytnik linii papilarnych, obsługa VPN, pełna kontrola nad prawami aplikacji,  zdalna administracja poprzez Android Device Manager to funkcje, do których mamy dostęp standardowo już po wyciągnięciu telefonu Huawei z pudełka. Należy jednak pamiętać także o tym, aby nie zostawiać smartfonów bez opieki np. w restauracji, nie instalować podejrzanych aplikacji na smartfonie służbowym, podczas przeglądania Internetu nie klikać w dziwne, podejrzane linki i nie łączyć się do sieci korporacyjnych przez podejrzane sieci WiFi. Wszystkie te zabiegi zapewnią naszym danym bezpieczeństwo.

 

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Ben pisze: 2016-08-14 19:19
    Mam pytanie do znawców tematu. Czy Huawei P9 ma domyślnie zaszyfrowaną pamięć ? Czy jedynym "zabezpieczeniem" dostępu jest kod i czytnik papilarny ? Ja w menu nie znalazlem "zaszyfruj telefon"
    0
  • Users Avatars Mini
    gość pisze: 2016-08-16 10:44
    Tak a Huawei będzie pierwszym szpiegiem którego interesują te dane tak samo jak googlespy czy microsoft, ich w pierwszej kolejności interesuje zawartość oczywiście dla twojego dobra bezpieczeństwa ulepszania itp pierdoły które podają.
    5
  • Users Avatars Mini
    hanssolo pisze: 2016-08-16 23:14
    mam P9 i faktycznie dobrze się sprawdza w biznesie, chociaż zastanawiam się, czy nie porzucić już androida na dobre. póki co korzystam z Huawei'a, bo mogłem go przetestować w uproszczonym abonamencie na firmę od TMobile i wcale się nie dziwię, że ma takie dobre recenzje
    0
  • Users Avatars Mini
    PLANET pisze: 2016-08-18 22:10
    HINT HINT: ARTYKUŁ SPONSOROWANY! : )
    0
  • Users Avatars Mini
    PLANET pisze: 2016-08-18 22:17
    Generalnie trochę żałośnie to zrobiliście, wszystkie techniki uniwersalne, to już firma na H nie ma nic własnego? (jak np. Knox u Samsunga?) - no już moglibyście się choć postarać, naspamowane "Hłuałejem" 14 razy, zdjęcia tak samo, generalnie zero argumentów żeby kupować akurat tą markę. Dopisać "SPONSOROWANE" i po problemie, a nie silicie się nagłóweczkami i wciskacie kit. Przy reklamie też trzeba myśleć, nieważne czy pisaliście to wy czy chłopcy od chińskiej firmy : )
    1
  • Users Avatars Mini
    PiotrusPan pisze: 2016-08-23 22:44
    "Google, ale także inne mniejsze firmy oferują pakiety biurowe zapewniające automatyczną kopię dokumentów na zdalnych dyskach, czyli w modnej obecnie chmurze." ta.....a serwery googl'a stoja w Indiach:-) No bezpieczenstwo na calego.
    1
  • Users Avatars Mini
    PLANET pisze: 2016-08-24 17:53
    Każda chmura ssie. EOT.
    1
  • Users Avatars Mini
    gość pisze: 2016-08-28 14:53
    @PLANET Dlatego nikt normalny nie korzysta z chmur, tylko trzyma na własnym dysku.
    2

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: