Jednego możemy być pewni - nie ma co marzyć, że przyjdzie taki moment, kiedy surfując po sieci będziemy mogli zapomnieć o hakerach, bo nagle znikną lub ich działania będą mocno ograniczone przez odpowiednie służby. Wręcz przeciwnie - jak pokazują statystyki z roku na rok są oni coraz aktywniejsi. To dlatego, że sieć dla cyberprzestępców to dziś miejsce pracy i zarobków. I trzeba podkreślić, że są bardzo kreatywni i ciągle zmieniają sposoby swojego działania.
Dlatego w 2017 r. na masową skalę wykorzystywali ransomware (oprogramowanie szyfrujące zasoby w systemach IT i wymuszające okup), a w 2018 r. przestawili się na tzw. kryptominery (narzędzia do kopania kryptowalut). To oprogramowanie, które nie ma na celu wykradania wrażliwych informacji lub danych z systemu IT (komputera), a wykorzystanie jego mocy obliczeniowej, co może przekładać się na spadek jego wydajności.
Tendencja jest niezmienna od lat - liczba ataków rośnie, choć zmieniają się ich proporcje, i ewoluują metody przestępców. Trend ten potwierdza raport CERT Orange Polska za 2018 rok. Wynika z niego, że wciąż największą grupę zagrożeń w sieci stanowią te z kategorii „obraźliwych i nielegalnych treści”, a najszybciej rosnącymi zjawiskami są „gromadzenie informacji” – czyli skanowanie portów czy phishing oraz „złośliwe oprogramowanie” w załącznikach do wiadomości czy linkach do zainfekowanych stron
Autorzy opracowania potwierdzają, że dla zwykłych użytkowników internetu w Polsce zmorą ciągle jest phishing, czyli rodzaj oszustwa, którego celem jest kradzież poufnych danych, np. haseł, loginów, numerów kart płatniczych), które pozwolą cyberprzestępcy podszyć się pod ofiarę. Wyłudzenie informacji następuje w wyniku otwarcia przez nieświadomego użytkownika złośliwego załącznika. Niektóre z tego typu działań podejmowanych przez cyberprzestępców były na tyle poważne, że Ministerstwo Cyfryzacji w listopadzie oficjalnie ostrzegało Polaków przed fałszywymi informacjami SMS sugerującymi możliwość wykonania operacji finansowej z użyciem serwisu Profil Zaufany.
Firmy działające w internecie są z kolei nękane atakami typu DDoS, polegających na blokowaniu dostępności zasobów sieciowych (systemu, danych), m. in. poprzez wysyłanie ogromnej ilości danych, które skutkuje odmową świadczenia usług. Średnia wielkość szczytowego natężenia ataku DDoS w sieci Orange Polska w 2018 r. sięgnęła 2,1 Gb/s, a największa wartość natężenia ruchu ok. 198 Gb/s. Rok wcześniej te wartości były zdecydowanie niższe, wynosiły odpowiednio 1,2 Gb/s oraz 82 Gb/s. Ataki są jednak coraz krótsze (średnio 11 minut w 2018 r.). To jednak często wystarcza hakerom, by zakłócić skutecznie działanie sieci, która jest ich celem.
Eksperci CERT Orange przestrzegają, że w przyszłości możemy spodziewać się zmasowanych ataków na urządzenia internetu rzeczy. Jest ich coraz więcej, a ich zabezpieczenia pozostawiają wiele do życzenia.
Orange jest świadomy, że cyberzagrożenia to problem, z którymi nie może zostawić samych swoich klientów. Operator od lat prowadzi szereg działań, aby jak najmniej byli oni narażeni na ataki hakerów oraz wiedzieli, jak zachować się, gdy się z takim atakiem jednak spotkają.
1. Najwyższej klasy fachowcy od cyberbezpieczeństwa - w Orange Polska od ponad 20 lat działa zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo. Jego zadaniem jest szybka reakcja na zgłaszane przypadki cyberzagrożeń. Prawo do używania nazwy CERT mają wyłącznie zespoły spełniające bardzo wysokie wymagania. Jest członkiem inicjatywy Trusted Introducer, zrzeszającej zespoły reagowania na zagrożenia w sieci z Europy o statusie „Trusted Introducer Certified Team”. CERT Orange Polska jest jednym z czterech głównych Centrów Operacji Bezpieczeństwa w całej międzynarodowej Grupie Orange. Także cała Grupa polega na kompetencjach zespołu, który chroni też jednostki europejskie i afrykańskie Orange.
2. Informacja o zagrożeniach na bieżąco - im bardziej świadomy użytkownik internetu, tym jest trudniejszym celem dla hakerów. Dlatego Orange za jedną ze swych misji wyznaczył dostarczanie informacji związanych z bezpieczeństwem komputerowym, m. in. o najczęściej występujących zagrożeniach w sieci (w tym statystyki zgłaszanych incydentów), wskazówki i porady dotyczące ochrony zasobów komputerowych, odniesienia do wielu przydatnych narzędzi i zasobów bezpieczeństwa. Co ostatnio wymyślili hakerzy i na co powinniśmy uważać, można zawsze sprawdzić pod adresem: https://www.cert.orange.pl/ostrzezenia
3. Wyspecjalizowane i zaawansowane usługi bezpieczeństwa dla biznesu - firmy potrzebują dziś potrzebują zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa, które obejmują całe środowisko sieciowe. To konieczne, aby poradzić sobie z coraz bardziej zaawansowanymi współczesnymi cyberatakami. Taką ochronę może zapewnić Orange, który oferuje usługi począwszy od monitoringu sieci klienta, przez ochronę przed atakami DDoS, po testy penetracyjne. Pełne ich portfolio znajdziecie tutaj
4. Cybertarcza - cztery lata temu Orange uruchomił dla swoich klientów rozwiązanie chroniące użytkownika, blokujące wejście na niebezpieczne strony internetowe oraz niedopuszczające do komunikacji z infrastrukturą przestępców. CyberTarcza w przeciwieństwie do programów antywirusowych nie wymaga instalowania, dzięki czemu nie spowalnia urządzenia i nie zużywa baterii. Działa także znacznie szybciej niż większość antywirusów i nie wymaga aktualizacji. To rozwiązanie chroniące użytkownika, blokujące wejście na niebezpieczne strony internetowe oraz niedopuszczające do komunikacji z infrastrukturą przestępców. W 2018 CyberTarcza niemal 2,5 mln razy ustrzegła internautów Orange Polska przed efektami cyberataków!
5. Cybertarcza mobilna - sukces CyberTarczy sprawił, że na początku tego roku Orange udostępnił jej płatną wersję mobilną. Z jednej strony to odpowiedź na to na ogromną popularność mobilnego internetu, z drugiej na rosnącą lawinowo liczbę mobilnych cyberzagrożeń. Szczegóły znajdziecie tutaj
6. Aplikacja “Chroń dzieci w sieci” - dziś dzieci nie wyobrażają sobie świata bez internetu. Jednak chyba żaden rodzic nie chce, by przez to medium miały one łatwy i nieograniczony dostęp do szkodliwych treści. A dzieci mogą w internecie na nie łatwo trafiać, często przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę. Aplikacja Orange na urządzenia mobilne jest kompleksowym narzędziem do kontroli aktywności w sieci najmłodszych internautów. Dostępna na najpopularniejsze systemy mobilne (iOS i Android), pozwala na kontrolę czasu spędzanego w sieci, nadzoruje uruchomione aplikacje i filtruje strony pod kątem nieodpowiednich treści.
7. Bezpieczny starter - rodzice, którzy niepokoją się, że ich dzieci prze smartfon będą mieć dostęp do nieodpowiednich dla nich treści mogą teraz łatwo to kupić Bezpieczny Starter Orange. Oferuje on automatyczną blokadę dostępu do treści internetowych przeznaczonych tylko dla dorosłych oraz dodatkowo zabezpiecza przed wydatkami związanymi z połączeniami typu premium.
8. Walka z hejtem - hejt w sieci to dziś powszechne zjawisko. Nie znaczy to, że należy to przyjmować obojętnie. Fundacja Orange w marcu tego roku ruszyła z kampanią, która ma pokazać, że z hejterami można i należy walczyć. W ramach akcji pokazuje, jak reagować na hejt w sieci i emocjonalnie sobie z nim radzić. Symbolem kampanii pod hasłem #jestnaswiecej jest pomarańczowa sznurówka. Ambasadorami akcji są Tomson i Baron z zespołu Afromental. Operator uczestniczy też w pracach Okrągłego Stołu Rzecznika Praw Obywatelskich do walki z patotreściami w internecie.
9. Megamisja - to bezpłatny, ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange. Adresowany jest do nauczycieli świetlic szkolnych oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Głównym celem programu jest podnoszenie cyfrowych kompetencji zarówno wśród dzieci, jak i wychowawców świetlic. Poza tym MegaMisja pomaga rozwijać umiejętność pracy w grupie, upowszechniać wiedzę za pomocą nowych technologii, angażuje rodziców w proces edukacji ich podopiecznych oraz doposaża świetlice w materiały edukacyjne. MegaMisja uczy m.in. jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność w sieci, jak unikać niebezpieczeństw, gdzie szukać wiarygodnych informacji w sieci. Honorowymi ambasadorami programu są: aktorka teatralna i filmowa Magdalena Kumorek oraz autor bestsellerowych książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke.