Test Blackberry 8520

Recenzje
Opinie: 8

Wstęp

RIM prezentując model BlackBerry 8520 wywołał dyskusję dotyczącą swojego niespodziewanego wejścia na rynek tanich telefonów. Teza ta jest trochę na wyrost, ponieważ 8520 jest w miarę tani, ale raczej nie będzie aż tak popularny, aby można było mówić o konkurowaniu z tanimi modelami Samsunga lub Nokii. 8520 to tani telefon dla niższego segmentu kadry kierowniczej oraz właścicieli małych firm dla których korzystanie z poczty elektronicznej jest tak samo ważne, jak tzw. dostępność pod telefonem. Funkcjonalność 8520 również nie pasuje do profilu niższej półki – brakuje nam tylko UMTS i GPS - reszta jest na swoim miejscu.

Zestaw

W komplecie z telefonem otrzymujemy ładowarkę z końcówką brytyjską i polską (szkoda, że nie ma także końcówki amerykańskiej), słuchawki douszne z prostym pilotem oraz kabel USB.

Obudowa

BlackBerry 8520 na pewno wygląda na najtańszy model ze stajni RIM, ale nie wygląda tanio. Jakość wykonania jest bardzo dobra. Telefon jest mały i lekki, choć może trochę zbyt „plastikowy”.

Funkcjonalność obudowy jest bez zarzutu. Z prawej i lewej strony znajdziemy dwa klawisze programowalne, na górze obudowy jest ukryte nieco pełne sterowanie odtwarzaczem multimedialnym. Z boku znajdziemy także regulację głośności, port jack i USB mini. Z tyłu obudowy jest obiektyw kamery – nie jest on niczym osłonięty i niestety się brudzi.

   

Klawisz blokady klawiatury lepiej jest rozwiązany w serii 9700 – jest to dedykowany klawisz na samej górze obudowy. W 8520 klawiaturę blokujemy klawiszem A. Naprawdę udany jest za to pad, który w BlackBerry pojawia się od niedawna. Ci, którzy na tego typu rozwiązania patrzą z przymrużeniem oka na pewno się zdziwią – chodzenie po menu, a nawet surfowanie po Internecie jest bardzo, ale to bardzo wygodne. Szkoda, że pad nie jest wspomagany przez ekran dotykowy…czasami z przyzwyczajenia naciskaliśmy na niego, ale niestety bez rezultatu ;-).

Nasze „tanie” BlackBerry ma także wygodne, hardwarowe klawisze: „menu” (to także klawisz przełączania aktywnych aplikacji) i klawisz „back”.
Sama klawiatura jest może zbyt twarda, ale takie jest od zawsze BlackBerry – zmienia się to dopiero w najnowszym modelu 9700, gdzie plastikowe klawisze uginają się jakby były zrobione z gumy.

   

Do pełni szczęścia brakuje czasami klawiatury numerycznej – cyfry wstukujemy z altem - ratunkiem może być włączenie num locka, gdy wpisujemy większą ilość cyfr. Zaletą BB są zawsze skróty klawiaturowe - znacznie przyspieszają one prace. Najprostsze to oczywiście wspomniana wcześniej blokada klawiatury pod A, Q to wibracja. Reszta jest bardziej skomplikowana i można ją znaleźć pod tym adresem: http://na.Blackberry.com/eng/support/devices/8520_TipsTricks_Lowres.pdf

System/ustawienia

System BlackBerry jest naprawdę boski, szczególnie w porównaniu z systemem mobilnym Microsoftu - jest szybki i stabilny, sam zarządza pamięcią – w tle działają aplikacje i możemy się między nimi przełączać. W najnowszych BlackBerry znajdziemy parę wizardów – np. do WLAN i maila, ale reszta ustawień jest naprawdę kosmiczna lub komiczna. Jest to tekstowa lista funkcji, po której chodzimy dokładnie tak jak było to w pierwszych Nokiach i pierwszych…BlackBerry. RIM twierdzi, że do tego typu menu wszyscy się przyzwyczaili (chodzi zapewne wyłącznie o Amerykanów) i nie ma sensu tego zmieniać. A więc w 8520 mamy piękne ikony w głównym menu i później tekstowe opcje do wyboru. Znajdziemy tam m.in. wiele ustawień związanych z bezpieczeństwem – tokens, TLS, VPN, WTLS, certyfikaty.

Ikony w głównym menu możemy dowolnie przestawiać, ale ciekawszą chyba funkcją jest ich ukrywanie. Wówczas możemy sobie stworzyć naprawdę proste i szybkie własne menu z najczęściej używanymi funkcjami.

   
   


Ekran główny

BlackBerry stawia na szybkość, ergonomię i wygodę obsługi. Już na głównym ekranie telefonu znajdziemy bardzo wiele informacji – o ilości nieprzeczytanych maili, ilości nowych wpisów na facebook, profil telefonu, stan naładowania baterii, nazwa sieci WLAN, godzina, data, technologia transmisji danych (maksymalnie EDGE), siła sygnału GSM oraz 6 skrótów (ikon) do wyboru. Ikony te to pierwsze 6 ikon z głównego menu – wirtualnie „wystają” one na główny ekran.

   
   
 

Wprowadzanie tekstu

O sposobach wprowadzania tekstu w BlackBerry nie można napisać zbyt dużo, bo po prostu tekst wpisujemy posługując się „normalną” klawiaturą QWERTY. Wielbiciele słowników znajdą dodatkowo „check speling”. Bezpośrednio z poziomu edytora możemy także zmienić język wprowadzanego tekstu, a także uzyskać szybki skrót do wprowadzania symboli.

Wiadomości SMS/MMS

Z menu usługi Wiadomości możemy wybrać w prosty sposób, czy chcemy napisać e-mail, PIN (instant messaging RIM), SMS, MMS, instant message (z dowolnego komunikatora, który mamy) czy też wiadomość na Facebooku. Konkurenci powinni skopiować to rozwiązanie. Również pełna integracja skrzynek pozwala np. na czytanie maila i jednoczesne obserwowanie nadchodzących wiadomości na GTALK. BlackBerry 8520 obsługuje także wszelkie możliwe raporty otrzymania/dotarcia wiadomości – lepiej już chyba nie może być.

Poczta elektroniczna

Sam klient poczty elektronicznej jest również świetny. Mając w skrzynce 2800 maili poczta w ogóle nie zwalnia, a przewijanie działa jak przy np. trzech mailach. W mailach działają także załączniki – przetestowaliśmy obsługę plików wav, PDF, Word. Maile w HTML wyświetlane są bez problemu, choć BB uparcie prosi o potwierdzenie chęci pobierania obrazów – jak zwykle bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Wyszukiwanie maili na serwerze działa, ale niestety działa bardzo wolno. Alternatywą jest instalacja osobnego programu Google Mail i praca na serwerze - wówczas funkcje „przelij dalej” i wyszukiwanie działają jak błyskawica. W aplikacji Google Mail jest także opcja zgłaszania maili jako SPAM oraz przeglądanie katalogów na serwerze.

   
 

Kontakty

Dzięki Google Sync nawet posiadacze usługi BIS (czyli wyłącznie dostęp do maila), mogą korzystać z pełnej synchronizacji z serwerem Google. Nasze kontakty z GMAIL są zapisywane w pamięci BlackBerry 8520 i automatycznie synchronizowane co jakiś czas. Każdy kontakt ma do dyspozycji wiele pól oraz np. lokalizację adresu na mapie. Najciekawszą funkcją związaną z kontaktami jest jednak activity log – w jednym miejscu mamy dostęp do pełnej historii naszych relacji z daną osobą. Bezpośrednio z kontaktu możemy wysłać maila, zadzwonić, wysłać sms-a, ale taka funkcjonalność jest już spotykana w większości urządzeń.

   


Kalendarz

Kalendarz również może być synchronizowany z Google. W telefonie możemy mieć wiele kalendarzy i przeglądać je w widoku agendy, tygodnia, miesiąca. Chyba jedyną wadą aplikacji jest to, że po prostu nie jest ona zbyt piękna. Nowością w stosunku do konkurencyjnych telefonów jest to, że przy nowym terminie rozmowy konferencyjnej możemy od razu wpisać do kalendarza numery dostępowe, numery uczestników itd.

Telefon

Aplikacja telefonu w BlackBerry 8520 jest tak prosta, że już chyba bardziej się nie da. Jedyną funkcją dodatkową jest speed dial list – do każdej litery alfabetu można przypisać inny numer telefonu. Zwykle u konkurentów numery możemy przypisywać tylko do cyfr.

Kamera

Kamera BlackBerry 8520 jest potraktowana przez producenta jako niezbyt ważny dodatek. Jakość zdjęć jest delikatnie mówiąc słaba, a dodatkowo BB nie ma lampy błyskowej. Film można nagrać w rozdzielczościach 320x240 pikseli i MMS-owej 176x144 pikseli. Należy przypomnieć, że konkurenci testują już rozdzielczości na poziomie 720p. Aby utrudnić życie telefon nagrywa wideo w standardzie 3GP. Zdjęcia mają rozdzielczość 1600x1200 pikseli (z matrycy 2 megapiksele). Dodatkowe funkcje w aparacie to tryb sepii, zdjęcia czarno-białe oraz regulacja balansu bieli.

Przykładowe zdjęcia:

   

Przykładowy film znajduje się tutaj.

Mapy

Korzystanie z map w telefonie bez GPS jest możliwe dzięki boskiej niemal aplikacji Google Maps. Zainstalowaliśmy wersję tego programu z opcją lattitude (udostępnianie naszego położenia znajomym) i wszystko działało jak należy.

Przeglądarka

Do dyspozycji użytkownika BlackBerry 8520 standardowo dostępna jest przeglądarka firmy RIM. Nie jest ona demonem prędkości, ale jak mówi młodzież „daje radę”. Oczywiście przeglądarka lepiej sobie radzi, gdy ma do dyspozycji zasięg WLAN. Ułatwieniem dla użytkownika stosunkowo małego ekranu jest tzw. widok kolumnowy, który ratuje nam życie w przypadku lektury długich tekstów. Wielbiciele Opery mogą sobie zainstalować Operę Mini, choć na pewno można się zadowolić przeglądarką standardową.

   
   
 


Odtwarzacz muzyczny/wideo

Dział Multimedia zaskoczy osoby, które uważają, że BB służy tylko „do maila”. W Multimediach znajdziemy muzykę, filmy, zdjęcia, dzwonki i notatki głosowe. Odtwarzacz MP3 kataloguje utwory po albumach, gatunkach ,artystach. Użytkownik może ustawiać także własne play listy. W BlackBerry 8520 jest także funkcja audio boost oraz headset equalizer. Telefon odtwarza także divixy, czyli jest po prostu świetnym telefonem multimedialnym.

   

Instant messaging

Instant messaging w BlackBerry 8520 najlepiej działa w opcji komunikatora BlackBerry Messanger , ale wówczas musimy mieć grono znajomych, którzy również są wyposażeni w telefony tego producenta. Innym rozwiązaniem jest Gtalk – niestety niepopularny w Polsce. Gadu-Gadu także oferuje swój program w wersji Java, ale niestety nie działa on poprawnie, a mówiąc precyzyjniej w ogóle się na BlackBerry nie uruchamia. Skype również nie oferuje klienta dla BB.

Serwisy społecznościowe

Lepiej on instant messaging wypada obsługa serwisów społecznościowych. Testowaliśmy Facebook – w BlackBerry jest dostępny naprawdę wygodny klient tego portalu. Po dodaniu do tej mikstury klawiatury qwerty i kamery otrzymujemy bardzo dobrego mobilnego klienta portalu Facebook.

Youtube

Youtube na BlackBerry 8520 po prostu nie działał – filmy z tego portalu się nie odtwarzały i trochę nie wiadomo było jaka jest tego przyczyna.

Obsługa plików Office

BlackBerry 8520, jak każde Blacberry, radzi sobie dobrze z obsługą pakietu Office. Jedyną anomalią jaką wykryliśmy w przypadku ważnego formatu wykorzystywanego w biznesie było zoomowanie PDF-ów z załączników do maila. Zoomowanie nie działało i treść PDF pozostawała rozmazana, czyli nie można go było przeczytać.

Sklep z aplikacjami

Sklep z aplikacjami dla BlackBerry działa, ale… na razie nie jest dostępny z Polski. Pozostawimy to bez komentarza.

Prędkość działania Internetu

BlackBerry 8520 obsługuje wyłącznie EDGE, więc jest wolny jak żółw. Wiatru w żagle nabiera dopiero w zasięgu sieci WLAN. EDGE nie jest natomiast żadnym problem przy pobieraniu maili. Są one pobierane w tle i prędkość nie ma tu wielkiego znaczenia.

Współpraca z PC

BlackBerry 8520 widać jako pamięć przenośną. Dedykowanego oprogramowania nie instalowaliśmy, bo synchronizacja over the air jest dużo wygodniejsza.

Bateria

Działanie baterii w BlackBerry 8520 nie szokuje, ale trzyma odpowiedni poziom, szczególnie w porównaniu z konkurencją. Telefon bez problemu działa 2 dni , gdy jest „katowany”. Gdy korzystamy z niego rzadziej, to czas ten może wydłużyć się niemal o 100%.

Podsumowanie

BlackBerry 8520 to jeden z bardziej udanych telefonów, jakie obecnie są na rynku w tzw. klasie średniej. Ilość jego zalet, w tym w miarę niska cena w promocjach, na pewno przeważa kilka niezbyt znaczących wad. Niestety, aby w pełni korzystać z jego możliwości należy dokupić dodatkowo usługę BIS, która np. w Orange, Erze i Plusie kosztuje około 24 zł. To niestety zwiększa miesięczne koszty korzystania z telefonu, ale w zamian otrzymujemy także „bezpłatną” transmisję danych. W Orange gdy wykupimy usługę BIS mamy „za darmo”: maila, przeglądarkę RIM, Gtalk, Yahoo Messanger, Facebook , ale już będziemy musieli zapłacić dodatkowo za Google Sync, Google Mail (Java), Google Maps oraz Operę. Takie informacje otrzymaliśmy od Orange, choć w regulaminach wszystkich operatorów jest napisane, że transmisja danych z telefonu BlackBerry poprzez APN blackberry.net jest bezpłatna.

Oprócz taniego Internetu BlackBerry 8520 oferuje także naprawdę boskie wybieranie głosowe – a raczej jest to już sterowanie głosowe całym telefonem. Świetnie działa także funkcja szukaj, która przeszykuje naprawdę wszystko co się da w naszym aparacie. Wygodna jest także dioda LED informująca o nowych wiadomościach. Niewielkim błędem jest to, że gdy wyczerpie się nam bateria to będziemy zmuszeni do ponownego ustawienia godziny w telefonie – ten patent jest naprawdę niezrozumiały. Ale reszta….to tzw. wyższa klasa średnia.

 

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    TomaszUsa pisze: 2010-03-17 15:07
    Mój mały komentarz do tekstu z ostatniej strony. Z tego co widzę testujący ma małą wiedzę na temat BB. Po pierwsze z tego co widzę ma aktywna usługę BB ale zapewne jest to BIS w Orange. pomimo tego że w Orange jest to BIS-B to można na Blackberry Browser mieć dostęp do netu z wyłączeniem np właśnie Youtube - pomimo zalogowania do Wi-Fi i kominikacji z BlackBerry Infrastructure. Propozycja Wyjmij kartę SIM i odpal telefon. Youtube zadziała. Jeśli mimo wszystko ktoś chce mieć Youtube proponuje ...
    0
  • Users Avatars Mini
    Pablo pisze: 2010-03-17 19:44
    Mam od 2 miesięcy kupiony w Erze dla indywidualnych z planem taryfowym Blackberry. Sprawuje się idealnie. Nie napisano w artykule o programie Desktop Manager , który idealnie synchronizuje po kablu lub bluetooth dane z komputerem takie jak Kalendarz, notatki, kontakty etc. Co ciekawe synchronizacja nigdy nie pokazuje błędów tak jak w Pocket PC - Active Sync lub WMDC. Poza tym sama synchronizajca jest bardzo szybka zwłaszcz w porównaniu z Windows Mobile.
    0
  • Users Avatars Mini
    robek pisze: 2010-03-19 15:22
    co do ustawiania zegara po wyczerpaniu baterii, to testujący miał chyba uszkodzony terminal, bo mam 8520 i 8900 i w żadnym z nich nie spotkałem się z tą wadą
    0
  • Users Avatars Mini
    bojan pisze: 2010-08-03 15:05
    Mam bb od 2tyg. powiem tak jeżeli ktoś sądzi że e71 jest lepsze od 8520 to jest w błędzie! Miałem e71 byłem b. zadowolony ale bb 8520 jest znacznie lepsze... powiedział bym inaczej... nie widzę żadnego błedu!
    0
  • Users Avatars Mini
    bozena pisze: 2010-08-12 21:53
    mialam nokie e71 aktualnie zmienilam na balckberry 8520 curve i nigdy wczesniej nie bylam bardziej zadwolona z telefonu . Telefonik swietny bardzo multimedialny pocztowy i latwy w obsludze polecam . rowniez nie zauwazylam zadnej wady :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Radzio pisze: 2010-10-30 13:47
    Witam. Niezły test , brawo :D Mam pytanie do użytkowników BB 8520 i 8900 , który z nich ma lepszą klawiaturę do pisania , chodzi mi głównie o miękkość klawiszy ,mam aktualnie Nokię E63 ,klawiatura jest wygodna ,ale klawisze są za blisko siebie.Będę wdzięczny za Odp.
    0
  • Users Avatars Mini
    Ania pisze: 2010-11-17 11:22
    Witam, Czy ktos moze mi powiedziec gdzie mozna kupic w miare tania obudowe do tego telefonu? I czy pozniej samodzielnie mozna ja zalozyc? Z gory dziekuje za odpowiedz!
    0
  • Users Avatars Mini
    Ewa pisze: 2012-02-07 18:22
    Witam, mam problem z blokada klawiatury...a wlasciwie z jej odblokowaniem. Blokuje klawiature przyciskiem A, ale nie wiem jak mam ja pozniej odblokowac. Licze na pomoc :)
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: