Wstęp
Blackberry to już niemal symbol urządzenia do mobilnego czytania poczty elektronicznej. Oprócz samego urządzenia to także cały system serwerów, które pobierają pocztę i przygotowują specjalną jej wersję dla urządzenia końcowego. BlackBerry były pierwszym masowym systemem poczty push. Taki sposób pobierania poczty docenili po czasie konkurenci kanadyjskiej firmy RIM i swoje rozwiązania rozwijają także Microsoft i Nokia. Nokia instaluje w swoich telefonach także oryginalne BlackBerry, wiedząc, że niektórzy biznesmeni nie są już w stanie odzwyczaić się od tej platformy.
Wygląd
Blackberry 8700f z wyglądu przypomina trochę telefony Motoroli - wynika to chyba z północno-amerykańskich korzeni urządzenia. 8700f nie jest najpiękniejszy, ale na pewno nie można go pomylić z żadnym innym telefonem, a to w obecnych czasach unifikacji jest już bardzo wielka zaleta. BB waży ponad 130 g, ale nie ciąży bardzo w kieszeni. Telefon jest natomiast bardzo szeroki, mierzy prawie 7 cm. Im większa więc dłoń posiadacza tym lepiej. Rewolucyjna jest obsługa naszego urządzenia – posługujemy się głównie małym kółkiem z prawej strony ekranu oraz jednym przyciskiem.
Ekran 8700f jest bardzo duży – mierzy 320x240 pikseli. Gdy uruchomimy urządzenie wydaje nam się, że cały interfejs użytkownika jest w pełni multimedialny, kolorowy, a telefony innych producentów wypadają na tle BB blado. Prawda jest jednak inna – kolorowe są tylko ikonki na głównym ekranie. Po wejściu do menu okazują nam się czarne literki na białym tle, zupełnie jak w pierwszych komputerach PC. Jest to chyba zamierzony efekt, który ma wpływać na szybkość i niezawodność urządzenia. Skakanie po menu BB to skakanie, a nie pełzanie znane np. z telefonów Symbianowych. Trzeba jednak przyznać, że wygląd interfejsu jest bardzo prymitywny.
Mniej wygodna jest klawiatura – przyciski są niewielkie i sztywne – można się do niej przyzwyczaić, bo wiadomo przecież, że można się przyzwyczaić do wszystkiego. Jedynym wytłumaczeniem producenta BB może być to, że za wiele miejsca na klawiaturę nie pozostało, bo obudowa nie jest wykonana jako tzw. „slider”.
Menu
Menu telefonu ma tylko jeden poziom. Dodatkowo nie możemy żonglować kolejnością ikon, a gdy stworzymy sobie np. 10 kont poczty elektronicznej to tych ikon będzie naprawdę wiele. Przewijanie listy kółkiem jest wygodne, ale powinniśmy mieć możliwość ukrycia niektórych ikon o poziom menu niżej, żeby obsługa BB była jeszcze przyjemniejsza.
Usługi, które oferuje BB 8700f:
obsługa kont korporacyjnych – wymagana jest instalacja specjalnego oprogramowania na serwerze
obsługa „zwykłych” kont poczty elektronicznej
program instant messaging, bardzo elitarny, bo tylko dla posiadaczy BB i dodatkowo trzeba go sobie samemu doinstalować pobierając plik ze strony producenta
rozmowy telefoniczne
obsługa wiadomości SMS
książka adresowa – można ją synchronizować także offline np. z Outlookiem
kalendarz - można go synchronizować np. z Outlookiem
przegladarka WAP – bardzo archaiczna, większość stron internetowych na niej nie działa
zadania - można je synchronizować np. z Outlookiem
notatki - można je synchronizować np. z Outlookiem
budzik – alarm
profile
BrickBreaker – gra zręcznościowa, zbijanie cegiełek
kalkulator
sejf na nasze tajemne hasła i PIN-y
galeria zdjęć
wyszukiwarka – wyszukuje ciąg znaków w większości aplikacji
Poczta elektroniczna
BlackBerry to niemal synonim poczty elektronicznej w telefonie komórkowym. Okazuje się jednak, że BB na pewno nie jest najdoskonalszym „pobieraczem” maili. Ma on wiele wad i jedną bardzo ważną zaletę, dzięki której jest tak popularny wśród biznesmenów.
Wady BB bardzo szybko zidentyfikuje nawet niezbyt zaawansowany użytkownik. Otrzymujemy maila w wersji HTML i BB go nie potrafi poprawnie wyświetlić – widzimy tzw. krzaki. Kolejna przypadłość to obsługa załączników. W czasie testów próbowaliśmy otwierać Wordy, Excele, PDF-y, JPEGI i okazywało się, że czasami plik otwierał się bez problemu, a czasami próba spalała na panewce. Nie należy się także spodziewać, że do telefonu jest wysyłany oryginalny plik, który ktoś nam wysłał. Jest to jego specjalnie przygotowana wersja. Podsumowując obsługę załączników można napisać, że BB poprawnie obsługuje pliki Word i PDF, ale nawet w tym przypadku zdarzają mu się wpadki. Excele są niemal nieczytelne, a JPEG nie może być np. skanem jakiegoś artykułu, bo nie damy rady go przeczytać w żaden sposób.
Gdy jednak nadesłany mail zawiera tylko tekst, to wówczas BB pokazuje swoją klasę. Pobiera maile zupełnie bez naszego udziału, może magazynować ogromne ich ilości. W czasie testów w pamięci mieliśmy ponad 3 tys. listów i dla BB nie stanowiło to żadnego problemu.
Przez 2 miesiące urządzenie ani razu się nie zawiesiło i jest to już ewenement na skalę światową – w Europie takich telefonów już się po prostu nie produkuje. Niezawodność to największa przewaga BB – na ekranie nie zobaczymy błękitnego ekranu, komunikatu o braku pamięci lub informacji o trwającym resecie pamięci.
Z folderu poczty bez problemu możemy wysyłać także SMS-y, które będą na liście wiadomości razem z e-mailami.
Instant messaging
Komunikator BB to marzenie użytkowników innych telefonów komórkowych – po prostu działa, nie trzeba się z nim specjalnie łączyć, a wiadomości dochodzą bez żadnych problemów (choć komunikator jest oparty na przesyłaniu poczty elektronicznej). Aby dodać użytkownika należy mu wysłać specjalnego e-maila. Po dodaniu użytkownika do listy możemy sprawdzić jego status – tak jak np. w GG.
Przeglądarka WAP
Przeglądarka WAP jest po prostu tragiczna, większość stron nie działa lub wygląda na niej okropnie. RIM powinien docenić rozwiązania konkurentów i choć próbować osiągnąć ich obecny poziom.
Rozmowy telefoniczne
Nie można ukrywać, że BB nie jest najlepszym telefonem – jakość dźwięku jest gorsza od konkurentów, a BB jako telefon działa najlepiej naprawdę tylko przy dobrym zasięgu. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie drugiego aparatu, najlepiej mniejszego, z którego będziemy prowadzić zwykłe rozmowy telefoniczne.
Bateria
Bateria jest dla klientów VIP super ważna – nie mogą oni stracić kontaktu z pocztą, bo mogą przez to stracić pieniądze. BB działa nawet 4 dni bez ładowania, choć niemal stale łączy się z macierzystym serwerem i pobiera kolejne listy. To wynik znakomity i bardzo dobrze wpisuje się to w to, czym naprawdę jest BB.
Podsumowanie
BlackBerry ma wiele wad, ale ma tez kilka mocnych zalet – główną jest to, że po prostu działa i można na nim polegać. Maile ściągają się w tle, a gdy wyciszymy wszystkie dzwonki i wibracje to BB stanie się prawie „przezroczysty”. Ale gdy go wyciągniemy z kabury (jest w komplecie) lub też z kieszeni to okaże się, że BB cały czas dla nas pracuje i daje nam aktualny wgląd w naszą skrzynkę e-mail, kalendarz lub listę zadań. Nie należy ukrywać, że BlackBerry jest też już urządzeniem kultowym – polscy biznesmeni kupują BB, bo nie chcą wyglądać „biedniej” od swoich kolegów z Europy Zachodniej i USA. Tak mocną markę udało się stworzyć jeszcze do niedawna niewielkiej kanadyjskiej firmie. Teraz z BB korzysta ponad 6 milionowa elita tego świata.